The Gunk - zábavné sci-fi dobrodružstvo

Nová 3D skákačka od Image and Form je veľmi príjemne oddychovým vesmírnym dobrodružstvom. Prekvapí krásne spracovaným rozmanitým svetom a zaujímavým príbehom. Do toho pridáva skvele namiešaný a hlavne zábavný mix hrateľnosti, ktorý si užijete.

Letná prezentácia noviniek Xboxu, ktorú si prvýkrát strihol aj s Bethesdou z môjho pohľadu nebola nič moc. Pár vecí ma však aj napriek tomu zaujalo a patrí medzi nich aj The Gunk, ktorý sa odpremiéroval krátkym trailerom. Ja osobne som v ňom videl vesmírne dobrodružstvo, ktoré malo potenciál. 

Trailer nám vtedy ukázal sympatické postavičky, ktoré vo vesmíre narazili na záhadnú planétu. Z hry sme síce videli len krátky a rýchly zostrih, ale hovorím si, že toto môže byť fajn a určite sa po The Gunk rozhliadnem v dobe vydania. Novinka je aktuálne vonku, a tak sa poďte spolu so mnou pozrieť na to, prečo by ste jej rozhodne mali dať šancu. 

The Gunk je pomerne nenápadný menší titul, ktorý vyvíja Image and Form a vydáva Thunderful. Vývojári sú známi predovšetkým vydareným SteamWorldom a aktuálne nám servírujú úplne novú značku The Gunk. Žánrovo ide o akčnú adventúru, resp. skôr skákačku. 

Mimochodom je to ich prvá 3D hra, ktorá vznikla vďaka partnerstvu s Microsoftom. Aj preto je dostupná exkluzívne na PC, Xbox One a Xbox Series X / S. V deň vydania však prichádza aj do Game Passu, vďaka čomu si ju môžu vyskúšať všetci predplatitelia. 

V The Gunk sledujeme osudy dvoch postavičiek Rani a Becks, ktoré sprevádza robot CuRT. Živia sa putovaním vesmírom, kde hľadajú a ťažia zdroje, ktoré by následne mohli lukratívne predať. Krátko v úvode zachytia signál, ktorý ich privedie na neznámu planétu. Ich prvotný nález nie je nijak zvlášť cenný, ale krátko na to im cestu skríži čierna bublinatá a slizoidná hmota gunk. 

Naša ústredná dvojka si na ňu pochopiteľne robí zálusk s obrovskou vidinou zisku. Rani skúsi gunk absorbovať pomocou svojho prístroja a zistí, že planéta po jeho zmiznutí doslova ožíva. Z na pohľad nehostinného sveta pokrytého kamenistými útvarmi sa stáva farebná flóra, ktorá dýcha. Čierny slizoidná hmota totiž planétu ničí a po jej odstránení sa vracia späť k životu. 

Pod vplyvom okolností naše hrdinky prichádzajú k rozkolu. Rani chce zachrániť svet, ktorý ju okúzlil a Becks rieši iba profit. Na prvý pohľad zohraná dvojka sa tak dostáva do konfliktu, ktorý sa medzi nimi postupne prehlbuje. V úlohe Rani je teda len na vás, aby ste zistili, odkiaľ sa gunk berie, prečo ohrozuje svet a kde sa podeli jeho pôvodní obyvatelia. 

Samotná hlavná hrdinka je novým miestom doslova očarená a rovnaké pocity prenáša aj do vás. Becks stráži loď a jej prioritným záujmom je, aby Rani na záhadnej planéte našla všetky hodnotné zdroje, ktoré by mohli predať. Ona však s každým ďalším postupom vpred stále viac obdivuje svet okolo. Nemyslí na profit, ale záhadnej planéte chce skutočne pomôcť.

Celkový príbeh je fajn a hneď od začiatku vo vás prebudí zvedavé dieťa, ktoré sa ocitlo v novom svete. Chce všetko preskúmať a hľadá odpovede na základné otázky. Kde ste sa to vlastne ocitli? Odkiaľ sa berie tajomná čierna hmota gunk a prečo po sužuje okolitý svet? Kam sa podeli pôvodní obyvatelia, ktorých odkazy postupne nachádzate?

Dej skvele odsýpa a prinúti vás tešiť sa na to, čo bude ďalej. Koncept pristátia na cudzej planéte dáva atmosfére určité tajomno, ale aj veľmi pekné čaro. Je to také veľmi milé vesmírne dobrodružstvo, ktoré v istých momentoch pripomína animované filmy. 

Postupom vpred si budete všímať detaily rozmanitých prostredí a hra počas toho pekne sýti vašu zvedavosť. Príbeh je však väčšinou rozprávaný formou dialógov skrz vysielačku. Sú síce napísané fajn, ale táto forma nie je vždy úplne šťastné riešenie. Iste, hra má aj prestrihové scény, ale z môjho pohľadu ich mohlo byť viac.  

Pred vydaním The Gunk sme z hry veľa nevideli a ja sám som o nej nevedel viac, než v tomto momente práve vy sami. Grom krátkych ukážok bolo absorbovanie slizoidnej hmoty, ale chýbala tomu akcia a väčšia ukážka možností. Preto je úplne legitímne pýtať sa, či je to všetko, čo hra ponúka a môže vás to vôbec baviť? Odpoveď je, že to nie je všetko a baviť vás to rozhodne bude! 

Keď som novinku vyskúšal prvýkrát, vypol som ju po vyše dvoch hodinách. Musel som sa pekne premáhať, nech od The Gunk už fakt vstanem a idem sa venovať aj iným povinnostiam. Niečo také sa mi nestalo už dlhší čas, a to som tento rok mal tú česť takmer so všetkými najväčšími titulmi. Hovorím to tiež z pohľadu človeka, ktorý nie je veľkým fanúšikom menších indie hier. V čom teda táto návyková zábava spočíva? 

Celý koncept postupného ozdravovania planéty absorbovaním čierneho slizu vám môže byť povedomý. V istých ohľadoch pripomína tohtoročný indie hit Kena: Bridge of Spirits. Aj tam sme videli veľmi podobný princíp. Ibaže išlo o magický a začarovaný les. The Gunk však v tomto smere servíruje rovno celú planétu v ďalekom vesmíre. 

Sú tu veci, v ktorých vám Kena a The Gunk budú pripadať podobne. Na druhej strane ich odlišujú aj rôzne kreatívne nápady samotných autorov. Obe hry sa ku konceptu ozdravovania sveta snažia pristúpiť tak trochu po svojom a robia to výborne. Je teda veľmi pravdepodobné, že ak vás potešila Kena, The Gunk túto radosť prebudí opäť. Nie je však žiadnou kopírkou a má svoju jedinečnú atmosféru. 

Napríklad Kena kládla dôraz na jednoduchý a zábavný súbojový systém, ktorý sa pred nás nebál postaviť ani kreatívne navrhnutých mini bossov. Toto všetko dopĺňali puzzle elementy a skákacie pasáže, ktorý však bolo pomenej. The Gunk na to ide naopak. Nemá nemá toľko akcie, ale to určite neznamená, že je nudný. 

Sú tu puzzle elementy aj decentné súboje, ale novinka svoju kartu stavia prioritne na skákacie pasáže. Grom hrateľnosti je teda prekonávanie prostredia. Spestruje ho čistenie sveta gunku, ktoré si budete užívať. 

Aj preto sa hrá viac oddychovo a veľmi príjemne. Je to ten typ hry, ktorý si budete chcieť zahrať večer po náročnom dni. Výborne vás odreaguje a zážitkom pohladí pri srdci. Hlavná hrdinka nemá pravú ruku, ale namiesto nej využíva veľkú kovovú rukavicu. 

Slúži ako skener alebo na absorbovanie surovín či čiernej hmoty z prostredia. To je mimochodm zábavnejšie, než sa možno na prvý pohľad zdá. Po odstráneni gunku sa totiž flóra kolo vás prebúdza a vy máte pocit satisfakcie, že ste svetu naozaj pomohli. 

Počas postupu vpred budete využívať aj konkrétne rastliny. Niektoré musíte zasadiť do energetickej štrbiny, z ktorej vyrastú obrovské lopúchy a tie vám otvoria cestu vpred. Ďalšie vybuchujú, čo pomáha v prípade, že cesta pred vami je zaterasená rôznym bordelom. 

Neskôr na vás čakajú aj rôzne pohyblivé plošiny, ktorými budete manipulovať či jednoduchšie puzzle elementy. Tie slúžia napríklad na otvorenie rôznych vchodov a podobne. Samotná hrateľnosť nie je príliš akčná a nebude vám pri nej tuhnúť krv v žilách. Naopak, ako som spomínal, je veľmi príjemná, zábavná a oddychová. 

Novinku by som tak opísal ako kúzelný zážitok, ktorý vo mne prebudil pocity, aké som kedysi mal z takmer každej hry. Bolo to v čase, kedy všetko nemuselo byť online, multiplayer či kooperácia. 

Hry bývali hravejšie a prinášali výborné dobrodružstvá pre jedného hráča, ktoré si vás dokázali omotať okolo prsta. To všetko vďaka jednoduchosti, zábavnosti a pútavému príbehu. The Gunk tieto tri formulky mieša výborne a nebude vás nudiť až do úplného konca. 

Keď som spomínal, že Kena kladie viac dôraz na súboje a The Gunk na skákanie nemyslel som tým, že by tu súboje neboli. Vlastne tu sú, ale považujem ich za najslabšiu časť hry, pretože nie sú nijako zvlášť prepracované ani komplexné. Čierna hmota gunk má totiž niekoľko rôznych foriem. V základe sú to mračná slizu, ktoré ak už viete je potrebné upratať, aby prostredie okolo vás ožilo. 

Ďalšou formou sú však mimozemské organizmy, ktoré na vás veľmi radi zaútočia. Vo väčšine prípadov sú to drobné príšerky tzv. critteri, ktoré k sebe pomocou rukavice prisajete a následne ich odstrelíte preč. Inokedy narazíte na spitterov vystreľujúci guľové projektily. Tých sa zbavíte tak, že ich pritiahnete a vytrhnete zo zeme. 

Ponuku dopĺňa aj veľký gunk beast vyzerajúci podobne, ako býky. Ide o tvrdých protivníkov, ktorí sa vás budú snažiť nabrať. Stačí sa im však vyhnúť a keď narazia do skaly vysávať im zdroj energie na chrbte. Práve gunk beasti sú najzaujímavejší. Inak je súbojový systém extrémne jednoduchý a plochý. 

Viac na pozore než v súbojoch by ste sa mali mať v samotnom prostredí, kde zbierate rôzne suroviny. Za tie si potom vylepšujete vašu kovovú rukavicu. Rani sa tak postupne naučí nielen priťahovať a hádzať predmety, ale aj vystreliť, behať či rýchlejšie vysávať gunk. 

Samotné vylepšenia vám sprístupňuje skenovanie objektov na planéte. Vďaka tomu sa o nich tiež dozviete viac a vytvárate si menšiu encyklopédiu mimozemskej flóry či fauny. Keď sme pri pohybe prostredím, oceniť rozhodne treba aj samotní dizajn úrovní. The Gunk vás totiž nijakým spôsobom nenaviguje vpred. 

Úlohy vyplývajú z príbehu a prostredie je navrhnuté tak, že inštinktívne viete, kam ďalej. Je to super, pretože vám nehrozia žiadne záseky ani nič podobné. Celý prechod hrou je slušne plynulý a obťažnosť sa vás nesnaží nijakým spôsobom vytrápiť. 

Je nastavená na príjemnej úrovni, ale niektorým hráčom sa môže zdať až príliš jednoduchá.  Spomenúť musím aj hrateľnosť hlavnej postavy, ktorá je vyladená výborne. Ovládanie je veľmi presné a za Rani je skutočne radosť hrať. 

Pohyb je správne svižný a po tejto stránke tu máme zlatý štandard plošinoviek. Mix hrateľnosti je navrhnutý tak, aby zaujímavo striedal vymenované prvky a nenudil od začiatku až do konca. To sa mimochodom týka mladších, ale aj starších hráčov. V The Gunk si každý nájde to svoje. 

Po vizuálnej stránke tu máme charakteristický matne ladený štýl. Okolitý svet je vytvorený veľmi pekne a flóra je pomerne detailná. Osobitne to celé vyniká v momente, kedy vyčistíte všetok gunk a z temného prašného prostredia sa stane farebný a dýchajúci ekosystém. 

Celkovo tu na vás čakajú rôzne biómy, v ktorých nájdete skalnaté kaňony, ruiny, lesy plné magických mimozemských rastlín, katakomby, jaskyne či džungľu. Prostredia sú pekne rozmanité a prechod cez nich bude baviť. Atmosféru dotvára aj príjemný sláčikový soundtrack. 

Počas hrania som však narazil na zopár menších technických chýb, kvôli ktorým som musel hru reštartovať. Myslím, že sa to stalo dvakrát. PC verzia by rovnako mohla dostať aj viac možností nastavení, ktoré sú limitované iba na rozlíšenie a úroveň grafických detailov v jednom kroku. 

Čo sa týka celkovej dĺžky, The Gunk vám zaberie zhruba 7 hodín aj s nejakým prieskumom. Na jednej strane to stačí na to, aby hra vôbec nenudila, na druhej mohla byť aspoň trochu dlhšia. Kompenzuje to však prijateľnou cenovkou, ktorá je nastavená myslím na nejakých dvadsaťpäť eur, prípadne máte hru v Game Passe. 

The Gunk je veľmi príjemným prekvapením. Koncept čistenia sveta tu funguje výborne a príbeh vo vás vzbudí zvedavosť. Okrem toho veľmi dobre mieša všetky spomínané mechaniky tak, aby vás nenudila od začiatku až do konca.

Ponúka kvalitné skákacie pasáže, krásne rozmanité prostredia a hlavne zábavu. Toto milé sci-fi dobrodružstvo tak vrelo odporúčam a pre predplatiteľov Game Passu by malo byť povinnosťou. Osobne dúfam, že sa značka uchytí a vývojári pre nás prichystajú aj nejaké to pokračovanie vo väčšom štýle.

Hodnotenie: 8/10 

Výhody:

  • skvele fungujúci koncept čistenia sveta od toxickej hmoty 

  • zábavné a kvalitné skákacie pasáže 

  • zaujímavý príbeh a sympatická dobrodružná atmosféra 

  • rozmanité a veľmi pekne spracované prostredia 

  • pocit objavovania nového sveta 

  • príjemná oddychová hrateľnosť 

Nevýhody:

  • chýba prepracovanejší súbojový systém a rozmanití nepriatelia 

  • pre niekoho príliš jednoduché 

  • vedľajšie postavy sú trochu fádne

Diskusia k článku:

Začať diskusiu