Takto fotí Sony Xperia 5

Poďte sa spolu s nami pozrieť cez klasické aj širokouhlé zábery do stovežatej Prahy - na Divokú Šárku aj k večernej Vltave.

Nasledujúce snímky vytvorené fotoaparátom smartfónu Sony Xperia 5 s vyčisteným objektívom a snahou o čo najstabilnejšiu pozíciu fotografa sme vybrali z našich najlepších záberov. Snímky pri tvorbe tohto článku zmenšujeme na Full HD rozlíšenie (1920 x 1080 px), vždy rovnakým procesom, ale inak do nich nezasahujeme.

Zadný fotoaparát (26 mm ekv.)

12 Mpix (4:3) / 9 Mpix (16:9), clona f/1.6, video 4K (30 fps), AF (PDAF), OIS

Zadný fotoaparát (52 mm ekv.)

12 Mpix (4:3) / 9 Mpix (16:9), clona f/2.4, 2x optický zoom, AF, OIS, video 4K (30 fps)

Zadný fotoaparát (16 mm ekv.)

12 Mpix (4:3) / 9 Mpix (16:9), clona f/2.4, FF, 130° uhol záberu,  video 4K (30 fps)

Predný fotoaparát

8 Mpix (4:3) / 6 Mpix (16:9), clona f/2.0, Full HD video

Ďalšie parametre nájdete v článku Sony Xperia 5 (základné info).

Krátky komentár

Aj táto Xperia ostala verná tlačidlu fotoaparátu v bočnej stene. Stačí ho podržať a fotoaparát spustíte hoci aj zo zhasnutého stavu. Rýchle spustenie fotoaparátu môžete priradiť aj dvojitému stlačeniu vypínača (Nastavenia - Systém - Gestá). Fotoaparát sa tiež môže automaticky otvoriť, keď mobil zdvihnete zo stola alebo vyberiete z vrecka a otočíte na ležato, akoby ste šli spraviť fotku. Čierna obrazovka sa zmení na malý kruhový hľadáčik, ktorý sa po dotyku prsta roztiahne na celú plochu. 

Aj tak som nakoniec používal spustenie fotoaparátu podržaním spúšte. Tú som totiž používal aj pri fotografovaní. Xperie totiž automaticky na objekt zaostria, ale keď stlačíte bielu virtuálnu spúšť na displeji, ešte raz obraz preostria. Je to strašne otravné. A roky to kritizujem. Ani Samsung, ani Huawei, ani Apple, skrátka žiadna iná značka takto pri fotografovaní nezdržuje, len Sony. Aj keď tu je preostrenie asi najrýchlejšie v histórii smartfónov tejto značky. Xperia 5 dokonca neponúka ani uzamknutie zaostrenia podržaním prsta na označenom objekte (AF lock). Jediným riešením je buď aktivácia sledovania objektu (mňa ten zelený obdĺžnik na obraze irituje), alebo uzamknutie zaostrenia stlačením tlačidla spúšte do polovice a následné docvaknutie hoci aj o sekundu neskôr - až keď nastane ten správny okamih. Rovnako, ako na kompaktnom fotoaparáte. 

Zaujímavosťou je Prediktívne snímanie. Fotoaparát prakticky sníma fotky neustále, na pozadí, takže pred stlačením spúšte sa uložia štyri zábery a vy si vyberiete najlepší. Funguje to len za istých okolností a priznám sa, že mne sa túto funkciu využiť nepodarilo. 

Fotoaparát Xperie 5 má nenormálne veľa úskalí a nastavení. Napríklad širokouhlý fotoaparát môže znižovať efekt zakrivenia, ale vtedy vám pridá do záberu aj okolie, ktoré ste v hľadáčiku nevideli. Túto funkciu preto radšej vypnite. 

V ľavej bočnej lište môžete vidieť šesť skratiek, ktorým chýbajú akékoľvek popisky.

Pri každom spustení fotoaparátu vidíte hľadáčik hlavného fotoaparátu. Pokiaľ ste fanúšikom širokouhlých fotiek, tak sa pripravte na to, že pri každom spustení foto aplikácie musíte najprv skočiť na dvojnásobné priblíženie a až následným stlačením x2 sa dostanete do režimu W(ide). 

A pri nahrávaní videa musíte na Wide prepnúť ešte pred samotným záznamom, lebo počas nakrúcania naň už neprepnete.

A pritom patrí tento širokouhlý fotoaparát k tým najkvalitnejším na trhu. Akurát tá fotoaplikácie má stále nejaké nedostatky. Najlepšie sa mi pracuje asi so samsungovou, táto (na rozdiel od Huaweiu a starších iPhonov) aspoň ponúka snímanie s pomerom 16:9.

Skrátka, Xperia 5 robí pekné fotky všetkými tromi fotoaparátmi, ale s foto aplikáciou sa mi nepracovalo až tak dobre ako napríklad na Galaxy S10.

GALÉRIA FOTOGRAFIÍ 

Na Divokej Šárke si môžete spraviť peknú prechádzku. Nám vyšlo pekné počasie aj na otestovanie fotoaparátu. Vo všetkých prípadoch som pri prepínaní fotoaparátov (normal, 2x zoom, wide) stál na rovnakom mieste.

Pri rieke som spravil to isté. V metre je menej svetla, tak poďme do jednej z najtypickejších zastávok.

A chýbať nemôžu ani večerné zábery. Širokouhlý fotoaparát sa s nedostatkom svetla vysporiadal oveľa lepšie než iPhone 11. Viac už v pripravovanom porovnaní.

Fotoaparát na mobile často a radi spúšťame v reštauráciách. Takto vyzerá širokouhlý záber stola s jedlom.

Xperia 5 si veľmi dobre poradila aj s detailom na tofu bowl. 

Záber z prednej kamery milo prekvapil. Tá už, na rozdiel od starších Xperií, nezaostruje. A stále nahráva len Full HD video.

 

Diskusia k článku:

Začať diskusiu