Samsung Galaxy S20+ - zrelá jarná úroda

Recenzia výkonného 6,7-palcového androidu. Skvelé fotky aj video, krásny displej, všetky aktuálne technológie...

V poslednej dobe som testoval viacero smartfónov, pri ktorých bolo treba robiť nejaké kompromisy. Väčšinou mi chýbal vyšší výkon a rýchlejšie a reakcie fotoaparátu, spoľahlivé zaostrovanie, prekážali mi hrubé rámy okolo displeja a zbytočne veľké rozmery zariadenia. Na S20+ mi nevadilo nič. Môj Google Keep, do ktorého si zapisujem všetky postrehy z testovaných mobilov, je aj po niekoľkých dňoch nezmenený.

Na tomto zariadení výrobca totiž vyriešil všetky nedostatky S10+. Vytratilo sa zbytočné Bixby tlačidlo, ovládanie hlasitosti nájdete spolu s vypínačom napravo, ovládanie gestami je, konečne, rovnaké ako u konkurencie, predná kamera sa nachádza v strede, zakrivenie obrazovky je menšie, batéria väčšia, displej bol natiahnutý o pár mm a fotoaparáty sa opäť posunuli o (k)rok vpred.

Ak sa vám S20+ pozdáva, máte 999 eur, tak si ho rovno bežte kúpiť a týmto to môžeme uzavrieť. Ale vás zrejme zaujímajú aj detaily.

Najprv si prečítajte základné info Samsungu Galaxy S20+. Hlavne tabuľku s overenými údajmi. 

V balení tohto takmer tisíceurového telefónu so 128 GB úložiskom a 8 GB RAM-kou nájdete rýchlu nabíjačku s USB-C koncovkou. Tomu zodpovedá aj kábel s dvomi USB-C na koncoch. Ten som využil aj pri prenose údajov z predtým testovaného Z Flipu cez apku Smart Switch.

Aj slúchadlá končia USB-C, audio jack na tomto zariadení budete hľadať márne. Mne to neprekáža. FM rádio tu aj tak nenájdeme, ako slúchadlá už dlho spokojne používam Galaxy Buds a pre nahrávanie videí s externým mikrofónom už dnes vidím niekoľko možností; napríklad značkovú redukciu z USB-C na 3,5 mm jack od Samsungu či Applu - ktorá je prekvapivo lacnejšia - alebo rovno sadu Shure MV88+. Vy to máte možno inak, preto na absenciu 3,5 mm audio jacku pre istotu ešte raz upozorním.

Z chýbajúcich funkcií spomeniem ešte infraport a informačnú LED-ku. Tú nahrádza Always On Display, ktorý môže na zhasnutej obrazovke zobrazovať zopár informácií buď neustále, alebo po krátkom dotyku. Túto vymoženosť môže dopĺňať ešte "bočné osvetlenie" pri prichádzajúcich hovoroch a vami vybraných oznámeniach. Zaujímavé je, že som medzi aplikáciami, ktoré môžu novinky oznamovať aj bočným svetlom nenašiel Messenger od facebooku.

V nastaveniach zamknutej obrazovky nájdete prispôsobenie Always On Display a v nastaveniach "pokročilých funkcií" v sekcii "pohyby a gestá" hľadajte zas prebudenie zodvihnutím a dvojitým poklepaním. Niečo z toho sa vám možno zíde.

Všetky tieto vymoženosti nadstavby One UI 2.1 dobre poznáme aj z ostatných aktuálnych Androidov od Samsungu - nových A51, A71, Z Flip, či série S20. Mimochodom, z tej sa najviac teším na kompaktný základný model. Jeho deväťstoeurová cenovka je síce naozaj odvážna, no tipujem, že to bude môj tohtoročný favorit.

Vráťme sa však k jeho väčšiemu bračekovi, ktorý ponúka prakticky len silnejšiu batériu (4500 vs. 4000 mAh), väčšiu obrazovku a jeden pomocný fotoaparát na rozostrovanie pozadia navyše.

Hmotnosť Galaxy S20+ medziročne narástla o desať gramov, za čo môže o 400 mAh silnejšia batéria, o pár milimetrov natiahnutá obrazovka a nejaký ten fotoaparát naviac.

Vďaka príjemným tvarom sa drží pohodlne v ruke, nové ovládanie gestami (krok späť ťahom zo strany, krok domov ťahom odspodu) zvládam aj v jednej ruke. Hornú lištu s oznámeniami môžem stiahnuť prstom od stredu domácej obrazovky nadol, treba to len zapnúť v nastaveniach.

Odporúčam tiež v časti Zamknutá obrazovka - Oznámenia zmeniť štýl zobrazenia z "iba ikony" na "podrobnosti". Nerozumiem, prečo je to od výroby opačne. Upozorňujeme na to už rok snáď v každej recenzii nových Samsungov.

Takto by som mohol pokračovať ďalej, no radšej vám odporučím poriadne prebehnúť nastavenia, položku po položke, kliknúť aj tam, kde si myslíte, že je len možnosť zapnúť / vypnúť. Budete prekvapení, čo všetko si viete prispôsobiť.

Ja sa vrátim k hardvéru. Dlhý AMOLED displej zobrazuje od výroby FHD+ rozlíšenie (2,6 Mpix) so štandardnou obnovovacou frekvenciou 60 Hz. Šesťdesiatkrát za sekundu tak displej zobrazí, čo má. Je na vás, či budete chcieť frekvenciu zvýšiť na 120 Hz, čo ocenia asi najmä hráči hier, alebo skôr pouvažujete nad jemnejším WQHD+ rozlíšením (4,6 Mpix). Oboje totiž zatiaľ nie je možné.

Mne pripadá vtipná situácia, keď sa výrobca pýši 120 Hz displejom zobrazujúcim takmer 5 miliónov pixelov, ale od výroby majú všetci majitelia nastavené natiahnuté Full HD s frekvenciou 60 Hz. Osobne som presvedčený, že väčšina z nich pri tom aj spokojne ostane. A vôbec im to nebude prekážať.

Priznám sa, že som 120 Hz na chuť neprišiel. To už by som si radšej prepol na WQHD+. Ani jedno však neprináša obzvlášť lepší pocit z používania mobilu. A obe vymoženosti tiež majú vplyv na výdrž batérie. Tá je síce dostatočne silná, no ak chcete batériu využiť naplno, tak:
- používajte len 60 Hz frekvenciu obrazovky
- rozlíšenie obrazovky ponechajte na FHD+
- dajte prednosť tmavému režimu pred svetlým
- Always On Displej zobrazujte až po ťuknutí alebo vôbec
- vypnite automatické rozsvietenie obrazovky po zodvihnutí mobilu,
- "GPS povolené vždy" používajte len pri nevyhnutných aplikáciách.

Výkonovo nemám S20+ čo vyčítať. Aj tá výdrž na jedno nabitie je fajn, hoci o dvojdňovom telefóne akosi nemôže byť reč. Na to tu máme iné zariadenia zamerané skôr na výdrž než na výkon. Som veľmi zvedavý, aké budú moje dojmy z výdrže menšej S20-ky so 4000 mAh batériou. Mám totiž pocit, že tento rok už rozdiel vo výdrži menšej a väčšej verzie nebude taký výrazný ako kedysi.

Na zahnutom displeji je od výroby nalepená fólia. Okrem Gorilla Glass sa tak môžete spoľahnúť aj na túto ochranu aplikovanú rovno od výroby. To je fajn.

Radosť mám aj zo zachovania stereo reprodukcie zvukov. Tie možno nie sú na úrovni iPhonov, ale vždy lepšie než na smartfónoch značky Sony. Skrátka, pri pozeraní video klipu počujete aj basovú gitaru, nielen spev a stredné tóny.

Fotoaparáty S20+ sú veľkou témou. Oproti menšej S20-ke tu nájdeme navyše zariadenie pre meranie hĺbky. Využívané je zrejme pri portrétových fotografiách a videách s umelým rozostrením pozadia.

Oproti minulému roku sa znížilo rozlíšenie 16 Mpix širokouhlých záberov na 12 Mpix. To mi je ľúto. Cez deň na menej pestrých častiach široouhlých záberov (obloha, voda) badať zliate artefakty a šum, večer nedostatky snímača a optiky kompenzuje nočný režim. Bez neho sú zábery zo širokáča obmedzené prísnymi fyzikálnymi zákonmi.

Nočný režim dobre funguje aj pri štandardných a 3x priblížených záberoch.

Hlavný 12 Mpix fotoaparát vytvára veľmi pekné zábery, za ktoré vďačí vylepšenej optike, no hlavne ešte väčšiemu snímaču než pred rokom. Body Sony IMX555 sú veľké až 1,8 mikrometra (S10+ 1,4 mikrometra).

Hlavný fotoaparát minulý rok prepínal medzi clonami f/1.5 a f/2.4, tento rok zvolil výrobca jeden rozumný kompromis f/1.8.

Zaujímavosťou je tretí fotoaparát. Na prvý pohľad by ste si mohli myslieť, že ponúka 3x optické priblíženie. Ale kdeže. Má veľmi podobnú ohniskovú vzdialenosť ako základný fotoaparát. To znamená, že z rovnakého rohu miestnosti by ste hlavným 12 Mpix fotoaparátom (26 mm ekv.) aj týmto 64 Mpix (28 mm ekv.) bez približovania spravili podobný záber. Akurát ten druhý sa aktivuje, až keď stlačíte tlačidlo 3x alebo ikonu s jedným stromčekom. Aj to len pri dostatku svetla. Večer bude 3-násobne priblížený záber pravdepodobne vytvorený digitálnym priblížením 12 Mpix fotoaparátu (snímač Sony IMX555). Cez deň ide o digitálny výrez zo 64 Mpix fotoaparátu (snímač Samsung Isocell S5KGW2).

Na prvý pohľad to znie ako úplná hovadina. Načo Samsung vloží do mobilu dva takmer rovnaké fotoaparáty, s podobnými ohniskovými vzdialenosťami aj snímačmi? Akurát, že jeden má 12 Mpix a druhý 64 Mpix. Veď keby všetky fotky vytváral 64 Mpix snímač, ako napríklad v Galaxy A71 (ktorý používa rovnako veľký 64 Mpix snímač S5KGW1) stačilo by v základnom režime pospájať 4 pixely do jedného a na svete máme parádne 16 Mpix zábery.

Osobne si myslím, že je to kvôli náročnosti výpočtov. Je ľahšie ukladať rovno 12 Mpix snímky z 12 Mpix snímača, než stále všetko prepočítavať zo 64 Mpix. Hlavný 12 Mpix fotoaparát sa tak používa na väčšinu fotiek a nahrávanie videí od Full HD po 4K, druhý 64 Mpix snímač využívate na približovanie či záznam 8K videa (teda videa s rozlíšením až 33 Mpix).

Pri zázname 4K (30 fps) videa môžete prepínať medzi kamerami (0,5x, 1x, 3x priblíženie), tešiť sa budete s veľmi slušnej stabilizácie aj mimoriadne rýchleho zaostrovania.

Záznam 8K videa je takým malým sklamaním. Keďže ho nahráva druhý fotoaparát s ohniskovou vzdialenosťou 28 mm, z rovnakého miesta zmestíte do takéhoto videa menej objektov než pri 4K videu z hlavného foťáku s 26 mm objektívom. Upozorniť musím na pomalé preostrovanie videa. Nejaké využitie pre 8K možno nájdete, dokonca sa môžete spoľahnúť aj na stabilizáciu, ale ja by som ostal pri 4K (30 fps), ktoré umožňuje využívať potenciál všetkých fotoaparátov na S20+.

Predná kamera ostala rovnaká. Stále zaostruje (primárne na vašu tvár), vytvára 10 Mpix fotografie a 4K videá. Novinkou je možnosť záznamu 4K videa so 60 snímkami za sekundu a možnosť prepínať medzi zadnou a prednou kamerou priamo počas záznamu 4K videa.

Ak vás zaujímajú fotoaparáty Samsungu Galaxy S20+, určite si otvorte článok Takto fotí Samsung Galaxy S20+.

Výhody:
+ konečne štandardné rozmiestnenie tlačidiel a žiadne Bixby
+ konečne normálne ovládanie gestami
+ ešte menšie zahnutie ešte dlhšieho displeja
+ o 10 % silnejšia batéria než na S10+
+ zase o (k)rok lepší hlavný fotoaparát
+ záznam 4K 60 fps videa dvoma zadnými aj prednou kamerou
+ zachovanie zaostrujúcej prednej kamery (na videohovory)
+ prekvapivo použiteľné 3x digitálne priblíženie

Nevýhody:
- niekomu bude chýbať FM rádio a audio jack
- približujúci fotoaparát je len digitálny výrez
- 8K video s množstvom nedostatkov
- 120 Hz ma neočarilo
- len jedna jediná 128 GB 4G verzia (rozšíriteľná microSD kartami)
- odomykanie odtlačkom v displeji mohlo byť rýchlejšie
- odomykanie tvárou zvláda Apple výrazne lepšie
- 12 Mpix ultra širokouhlá fotoaparát oproti 16 Mpix vlani

Orientačná cena: 8 GB / 128 GB (4G verzia) za 999 eur

Videorecenzia


Záver

Vedeli ste, že vlani ste za S10+ vo verzii 128 GB / 8 GB zaplatili rovnakých 999 eur? Tento rok v prípade S20+ 128 GB / 8 GB dostanete o 400 mm silnejšiu batériu, o 7 mm do výšky natiahnutý 120 Hz displej, rozumnejšie rozložené tlačidlá, viac výkonu, záznam 8K videí, lepší hlavný fotoaparát a vynovené hybridné 3x priblíženie. Prídete o audio jack a detailné širokouhlé zábery, ktorých rozlíšenie kleslo zo 16 Mpix na 12 Mpix.

Ak teda používate S10+, môžete pri ňom pokojne ostať. Ak používate niečo staršie, kúpte si S20+, je v mnohých praktických ohľadoch lepší a osobne som presvedčený, že dva roky budete mať vo vrecku nadupaný stroj bez vážnych nedostatkov. Oproti konkurencii od Applu má S20+ navrch v mnohých ohľadoch a keby som na mobile nestrihal videá, prejdem z iPhonu 8 Plus na S20+ bez akéhokoľvek váhania. Oproti 11 Pro je toto oveľa rozumnejšia voľba.

Ja sa však veľmi teším na test menšieho, rovnako výkonného Galaxy S20.

Diskusia k článku:

disq06.03.2020 - 22:18 Trvalý odkaz

Používam S20+ 2 týždne, rád by som tak pridal svoje dojmy, tvrdia, že 3x hybridný zoom = bez straty kvality... sa mi nepotvrdil, oproti 1x zoomu to vyzerá horšie (čím menej svetla, tým je rozdiel bádateľnejší). Pred vyfotením vyzerajú snímky na displeji nič moc, veľkú úlohu tu zohráva sw, hlavne, keď sa trochu zotmie, samsung rád ostraňuje šum zlievaním podobných farieb, čo vyzerá trochu ako pastel. Cez deň použiteľné max. 10x zoom, keď sa prítmie, tak 3x. Samsung si dal patentovať nejaké Super ISO, no v režíme pro ide ISO do 3200, čo mi ako nejak extra vysoké číslo nepríde v porovnaní s konkurenciou. Rozhodne sa neoplatí v automaticky režime prepnúť režim 4:3 na 4:3 64Mpx, tie fotky sú otrasné, rozmazané. Pri režime širokouhlého fotoaparátu nejde použiť blesk, v režime PRO nedáte viac ako 10x zoom, nakoľko sa ani nedá prepnúť foťák. Vo videu v režime FULL HD ide max 12x zoom, v 4K 60fps max 10x, pričom nejde 0,5x, resp. nejde prepínať foťák, pri 8K videu max 6x zoom, kvalita nič moc, nakoľko sa to točí teleobjektívom, stabilizácia je mizerná, pri akomkoľvek pohybe vyzerá video ako želatína. Funkcia priblíženie mikrofónu funguje vcelku dobre, pri zoomovaní počujete lepšie zvuky v diaľke, pričom je funkcia doprevádzaná malou ikonou mikrofónu, kde sa okolo ikony vypĺňajú žlté bodky/kocky v závislosti ako moc zoomujete. Režim NOC keby takto fotil defaultne automatický režim, tak to je paráda, fotky sú prekreslené, plné detailov a živých farieb. Dynamické zaostrenie, tá ToF kamerka pomáha, avšak nie je všemohúca, skôr vhodné na ploché objekty, ak máte nejaký objekt s väčšou hĺbkou, časť neho rozmaže, čo vyzerá dosť neprirodzene. Čo sa týka dynamického videa, tak osobne mi to príde dosť neprirodzené, ak napr. máte objekt, v ktorom sú diery alebo len obyčajnú ruku s rozprestrenými prstami, tak pozadie medzi prstami je ostré a nie rozmazané, takže to bije strašne do očí. Samozrejme všetko sa ešte môže zmeniť s príchodom aktualizácie, ktorá má vylepšiť kvalitu fotiek. Chválim funkcie profesionálneho videa, naopak superspomalené video chce veeeľmi veľa svetla, inak to je jedna veľká olejomaľba, výsledný klip má 34 sekúnd, rozlíšenie je HD, pri použití umelého svetla sa vyskytuje blikanie, v galérii sa nachádza funkcia, ktorá sa snaží blikanie eliminovať, čo sa jej vcelku darí, ale úplne ho neodstráni. Ďalšou samostatnou sekciou je zóna AR, kde máte AR emotikony podobné tomu v Apple, nasadí Vám to nejakú masku, prípadne postavičku zasadíte do CGI prostredia alebo do reálneho, kde nasnímate svoje okolie, telefón zistí povrch a vy môžete prstom nakresliť čiaru, kadiaľ sa tá postavička bude hýbať (vyskúšate a potom na to zabudnete). Ďalšou funkciou je AR kresba, kde kreslíte 3D v priestore, podobnú appku má aj Google v Google Play -- Just a Line - Draw Anywhere, with AR. môžete si tiež vytvoriť vlastnú AR postavu, prispôsobiť ju, obliecť a pod., emotikon nálepky, klasické nálepky, 3D skener (nutné doinštalovať) výsledky nič moc, potrebujete mať dobré svetlo a viditeľne oddelenú vec, ktorú skenujete a prostredie), Rýchle meranie (nutné doinštalovať), to isté, čo stiahnete v Google play, proste meter, posledná je Picture Link (nutné doinštalovať), to som neskúšal, ale vyzerá to ako priestor, kde sa dajú tieto AR zdieľať s priateľmi. Super stabilné video je naozaj veľmi stabilné, škoda, že len vo FULL HD. Rovnako tak HDR10+ video, ktoré chcem ešte viac otestovať. Osobne najviac využívam 4K60fps.

Prepojenie s WIn 10 je vynikajúce, vidíte správy, obrázky, oznámenia, môžete telefonovať cez win 10, zdieľať obrazovku, defacto tak ovládať celý mobil skrz win 10.

Čítačky odtlačkov prstov je veľmi rýchla, umiestnenie akurát tam, kde chcete dať prst. Dolby Atmos plní svoju fnkciu, zvuk je bohatší a výrazne hlasnejší. Odporúčam si nastaviť aj Adapt Sound.

120 Hz displej je kapitola sama o sebe, kto vyskúša, už nepôjde späť (hoci aj s vedomím 20 % rýchlejšieho vybíjania batérie), kvality displeja však koniec koncov potvrdil aj displaymate, kde stanovil 12 nových rekordov.

Výkon je špičkový, však čo iné očakávať od TOP modelu, Antutu má exynos cca 520 000, všetko je krásne plynulé, 8 GB RAM bohate stačí na všetko. Úložisko síce zostalo veľkosťou rovnaké, ale zato je UFS 3.0 (2,5 x vyššia rýchlosť čítania, 1,7 x vyššia rýchlosť zapisovania).

O bezpečnosť sa stará čip S3K250AF s úrovňou zabezpečenia CC EAL 5+ (Common Criteria Evaluation Assurance Level), ktorý by mal odolať laserom, výpadkom napätia, reverznému inžinierstvu, ktorý je doplnený o veľmi dobre zabezpečený software.

Predná kamerka je naozaj mini, rýchlo ju prestanete vnímať, snáď len vo veľmi svetlých scénach. Svojou kvalitou neohúri ani neurazí. Čo ma trochu mrzí je absencia, že Youtube je stále podporovaný len do FULL HD rozlíšenia, myslím, že výkonovo by bez problémov potiahol aj 1440p 60 fps HDR videá. Kto si zvykol na premapované bixby tlačidlo, tak mu môže chýbať, ľavá strane je úplne prázdna, čo je trochu problém pri vytváraní screenshotov jednou rukou.

V balení je rovno kábel USB-C to USB-C, ak teda nemáte v PC USB-C konektor, ak chcete teda preniesť väčšie množstvo súborov, ktoré je stále rýchlejšie ako cez sieť, tak zrejme siahnete po staršom kábli.

Rýchlosť nabíjania je excelentná, možno nie najrýchlejšia na trhu, ale uspokojí drvivú väčšinu. Nenabíjam síce z 0 %, asi málokto tak vyšťavuje mobil a keď nepotrebujete úplne 100 % (nakoľko tie sa hromadia najpomalšie), tak za jeden obed si dokáže nabiť batériu na celý deň používania.

Pri hovoroch ináč napravo asi 5 mm od kamerky svieti senzor, ktorý sa stara o zhasínanie displeja, pri priložení k uchu (to už mala aj predošlá generácia, ale niekto si to možno ešte nevšimol).

Ešte dodám, že po aktualizácii dňa 3.3. kvalita 8K už vyzerá lepšie, stále však pohyb zo strany na stranu vyzerá ako želatína. Pri prepínaní fotoaparátov je objekt v strede, stále v strede, hoci sa kamery fyzicky nachádzajú na odlišnom mieste, v prvej verzii bol bádateľný väčší posun obrazu pri prepínaní, rovnako efekt prepnutia kamery - 0,5x - 3x, tu už to vyzerá omnoho plynulejšie, v prvej verzii tam bolo také akoby prelnutie obrazu.

Trochu ma sklamalo, že super slow-motion je len HD, hoci podporujú FULL HD, zrejme to obmedzili kvôli Ultra verzii, ktorej chýba DRAM. Rovnako je obmedzený čas asi 1 sekunda, lebo exynos viac nezvládne hoci snapdragon podľa qualcommu zvláda v podstate neobmedzene v tomto režime nahrávať.

Knoxville06.03.2020 - 22:40 Trvalý odkaz

Aha,takže keď teba neočaril 120 Hz displej,tak to hneď patrí do mínusov? Veľmi "objektívny" názor. Ani som nemusel pozerať,kto písal recenziu. Hneď som vedel,že to je ovca Hombauer...

Celá diskusia 26 príspevkov