Immortals of Aveum - kúzelná strieľačka

Immortals of Aveum je nová značka od Call of Duty veteránov, ktorá prináša čistokrvný zážitok pre jedného hráča. Zábavne mixuje explozívnu fantasy strieľačku v štýle DOOMu, platforming aj puzzle pasáže.

Immortals of Aveum je novým prírastkom pod labelom EA Originals, ktorý je známy najmä vydávaním menších nezávislých hier. Ich úspech sa podpísal na tom, že ambície Electronic Arts rastú a nezávislá sekcia je po rokoch otvorená aj väčším projektom. Jedným z prvých je práve kúzelná strieľačka Immortals of Aveum. 

Zároveň sa jedná o vôbec prvú hru od Ascendant Studios. Nové nezávislé štúdio vedie veterán herného priemyslu Bret Robins, známy najmä vďaka svojej práci na Call of Duty. Rovnako skúsení sú však aj ostatní vývojári, ktorí predtým pracovali napríklad na BioShocku, Dead Space či Mafii III. 

Ich prvotina chce priniesť zábavnú strieľačku pre jedného hráča, kde namiesto klasických zbraní dostáva priestor strieľanie kúziel. Niečo podobné sme videli napríklad v Ghostwire Tokyo (recenzia). K tomu sa pridáva krásny vizuál na Unreal Engine 5, výdatný súbojový systém, atraktívna mytológia a filmový príbeh z krajiny zmietanej vojnou. Stačí to ako recept na úspech? 

Čarovný svet zmietaný nekonečnou vojnou

V Immortals of Aveum sa dostávame do kúzelného univerza sužovaného nekonečnou vojnou. Existuje v ňom totiž silná mágia, ktorej sa chce zmocniť každý s túžbou ovládnuť svet. V tejto patovej situácii preberáme úlohu Jaka, chudobného chlapca, ktorá vyrastal na predmestí spolu so svojimi blízkymi. 

Ich cieľom je držať sa čo najďalej od prastarého konfliktu. Dokonca aj napriek tomu, že Jak práve objavuje svoje magické schopnosti, ktoré by z neho urobili dokonalého vojaka v prvej línii. Idylku však jedného dňa naruší vpád nepriateľov, počas ktorého Jak prichádza o všetko. 

Rozhodne sa teda narukovať do rádu tzv. Immortals - mocných čarodejníkov, ktorí so sebou prinášajú nádej na pomstu aj definitívny koniec nekonečnej vojny. A to je všetko, čo by ste o príbehu bez spoilerov mali vedieť. Dej je rozprávaný pomocou prestrihových scén, ktoré pôsobia kvalitným filmovým dojmom s občasným výberom odpovede. 

Udalosti sú na druhej strane občas predvídateľné a vedľajšie postavy by si zaslúžil trochu viac šťavy. Poteší však atraktívna mytológia, stredoveký fantasy svet a slušná dĺžka na úrovni 20 hodín. Ale aj niekoľko zaujímavých momentov či akciou nabité scény, za ktoré by sa nehanbilo ani Call of Duty v časoch najväčšej explozívnosti.

Kúzelná akcia v rýchlom štýle DOOMU

Vojnová séria sa pri Immortals of Aveum spomína hlavne v súvislosti s vývojármi, ktorý na Call of Duty kedysi pracovali. Samotná hrateľnosť a predovšetkým akčná stránka však oveľa viac pripomína DOOM, Shadow Warrior, Evil West alebo podobne rýchle akcie. Je to rovnako svižné, explozívne a nabušené. 

Akurát tu chýbajú hektolitre krvi, čo je vzhľadom na logiku absencie zbraní úplne pochopiteľné. Namiesto masakrovania a porcovania tu totiž hrajú hlavnú úlohu kúzla. Jak je tak trochu ako Doctor Strange a jeho palebná sila sa ukrýva v mágii. Presnejšie v troch farebných typoch, kde každý má svoj význam. 

Modrá v Immortals of Aveum symbolizuje silovú mágiu a jej výstrely pripomínajú pištoľ ťažšieho kalibru. Červená je kúzlom chaosu a ponúka ťažké deštruktívne rany na krátku vzdialenosť, ktoré sú ekvivalentom brokovnice. Vďaka zelenej zas Jak dokáže v rýchlom slede strieľať malé guličky na väčšie vzdialenosti, čo pripomína samopal. 

Súbojový systém troch typov mágie dopĺňa aj štít, rýchly úhyb či štyri špeciálne dobíjateľné útoky. Môžete vďaka nim zničiť ochranu nepriateľa, spôsobiť masívnu explóziu alebo zoslať salvu magických striel. Autori navyše mysleli aj na rôzne vylepšenia, ktoré si budete postupne odomykať. 

Ide napríklad o zvýšenie sily, lepšiu odolnosť či dlhšie trvanie konkrétnych útokov. K tomu sa pridávajú možnosti vylepšenia v podobe výbavy. Je to niečo, čo pripomína God of War, aj keď v skromnejšom objeme. Hlavnú úlohu nehrá sekera a štít, ale typy rukavíc, ktoré vám umožňujú kúzliť. 

Viete vďaka nim získať väčšiu silu, rýchlejšiu kadenciu alebo vyššiu kapacitu výstrelov. Výbavu tvoria aj talizmany, ktoré vám umožnia nepriateľa napríklad spomaliť, pritiahnuť z väčšej vzdialenosti alebo vyslať deštruktívne lúče podobne, ako Superman v DC's Justice League: Cosmic Chaos.

Aby toho nebolo málo, výbavu obohacujú prstene, ktoré opäť zlepšujú konkrétne atribúty. Zoznam celkových schopností a vylepšení je navrhnutý dobre a stretom postupne pridáva na komplexnosti. Samotné boje sú navyše veľmi dynamické a súbojový systém ma veľmi bavil počas celej hry. 

Jediné, čo by Immortals of Aveum po tejto stránke vytkol, sú občas neprehľadné boje, ktoré spôsobujú chaos. Podobne je však na tom aj spomínaný DOOM a väčšina rýchlych explozívnych akcií. Nie je to niečo, čo by extrémne kazilo dojem, aj keď to zamrzí hlavne v momentoch, kedy sa na vás valí fakt veľa nepriateľov. 

V ceste vám budú stáť napríklad vražedné pavúky, magickí lukostrelci, rytieri či kúzelníci. Ale aj krvilačné červy či obrovské beštie pripomínajúce draky. Na rad prídu tiež podarené súboje s bosmi, kde je nutné meniť používanú mágiu podľa situácie. 

Jednoduchý platforming a puzzle

Od nabušenej akcie si oddýchnete počas platformových pasáží. Tie sú pomerne jednoduché a okrem skákania, kĺzania či priťahovania magickým bičom neobahujú žiadne hlbšie pasáže. Navyše občas zamrzí, že Jak nedokáže vyliezť alebo doskočiť na miesta, kde by to podľa mňa v pohode zvládol a jeho pohybové možnosti mohli byť širšie. 

Vedel by som si tu predstaviť aj parkúr v štýle Dying Light. Akciu a platforming dopĺňajú aj logické puzzle elementy. Nie som síce kvantový génius, ale hádanky boli na môj vkus až príliš jednoduché. Máme tu zaujímavé tri typy mágie, ktoré priam nabádajú k tomu, aby boli využité ku kreatívnym puzzle. Väčšinou však ide len o to, aby ste trafili symboly vo farbe vašej mágie a tým otvorili nejaké dvere.

Postup je potom prakticky lineárny a vždy je len jedna cesta vpred. Immortals of Aveum totiž neponúka plne otvorený svet, aj keď v niektorých lokalitách sa dá pekne prejsť. Zároveň tu nájdete aj rôzne zákutia, kde môžete zbierať truhlice so zdrojmi, ktoré potom investujete do vylepšení. 

Krásny vizuál a špičkové efekty

Skôr než túto recenziu uzavrieme sa ešte musíme povenovať audiovizuálnej stránke, ktorá je podľa mňa naozaj kvalitná. Immortals of Aveum je postavené na modernom Unreal Engine 5, vďaka ktorému obsahuje množstvo detailov. Hra je krásne farebná a prevedie vás rozličnou škálou prostredí. 

Spomenúť môžem napríklad husté lesy, jaskyne, podzemné katakomby, kráľovské pevnosti či horúce lávové pasáže. Celé je to pekne pestré a autori nešetrili polygónmi. Kvalitne sú na tom aj modely postáv a nasvietenie. Úplne špičkové sú však efekty rôznych kúziel, ktoré na takejto úrovni ešte neboli zobrazené v žiadnej hre. 

To si samozrejme berie aj svoju daň a počul som, že optimalizácia na PC tu nie je práve ideálna. Situácia je tam asi podobná ako bola v prípade Star Wars Jedi: Survivor. Ja som však recenzoval PS5 verziu, ktorá funguje v dynamickom 4K rozlíšení pri 60 fps. Toto snímkovanie sa k rýchlej strieľačke dokonale hodí. 

Síce tu občas sú drobné zaváhania, ale celkovo sa nejedná o nič závažné. Immortals of Aveum si svoj výkon na PS5 drží slušne a nemám, čo by som v tomto ohľade vytýkal. Autori dokonca mysleli aj na využitie ovládača DUALSENSE, ktorý v správnych momentoch vibruje aj mení farby podľa zvoleného typu mágie. Okrem krásnej grafiky však ešte musím spomenúť naozaj parádne dunivé audio, ktoré si moje uši maximálne užívali. 

Výhody:

 • striktne lineárny zážitok pre jedného hráča

 • explozívne zábavný súbojový systém

 • sympatická mytológia a stredoveký fantasy svet

 • tri druhy mágie a rôzne možnosti vylepšení

 • krásna vizuálna stránka a špičkové efekty

 • pekný mix akcie, platformingu a puzzle elementov

 • kvalitné dunivé audio 

 • slušná dĺžka

Nevýhody:

 • príliš jednoduché puzzle elementy

 • súboje sú občas neprehľadné 

 • Jakove pohybové možnosti mohli byť širšie

Platformy: PC, PS5, Xbox Series X/s

Cena: od 59,99 eur 

Hodnotenie: 8/10

Záver

Immortals of Aveum je čistokrvná akčná jazda pre jedného hráča. Prezentácia hry bola síce na môj vkus trochu nepresvedčivá, ale o to viac ma prekvapil samotný výsledok. Ak novinke dáte šancu, dostanete sviežu a kúzlami nabitú strieľačku, ktorá vám učaruje zábavným a rýchlym súbojovým systémom v štýle DOOMu. 

K tomu sa pridáva platforming a jednoduché puzzle elementy. Celé sa to odohráva v stredovekom fantasy svete, ktorý vás očarí atraktívnou mytológiou. Vrcholom je tiež skvelý vizuál a špičkové efekty kúziel spolu so správne dunivým audiom. Síce to celé nie je bez chýb, ale aj napriek tomu si myslím, že pod krídlami Ascendant Studios sa zrodila značka s veľkým potenciálom do budúcna.


 

Diskusia k článku:

Začať diskusiu