Huawei sa stal v Q2 2020 svetovou jednotkou v dodávkach smartfónov

Napriek tvrdým reštrikciám a koronakríze sa Huaweiu podarilo prekonať Samsung. V druhom kvartáli dodal na svetový trh viac smartfónov než dlhoročný líder.

Celosvetové dodávky smartfónov sa v druhom štvrťroku 2020 medziročne znížili až o 16 % na 278,4 miliónov kusov. Vyplýva to z predbežných údajov analytickej agentúry IDC. 

Na výraznom poklese sa podielala prebiehajúca svetová pandémia, ktorá veľmi negatívne ovplyvnila trh. V dôsledku hospodárskej krize, zatvorených predajní a neistej budúcnosti nakupovali spotrebitelia menej telefónov. 

Prvýkrát sa najväčším svetovým dodávateľom smartfónov stal Huawei. Medziročne mu dodávky mierne klesli o 5,1 % na 55,8 miliónov kusov, no stačilo to na prvé miesto. Jeho najväčšiemu konkurentovi Samsungu klesli predaje oveľa viac, až o 28,9 % na 54,2 mil. zariadení. Výrazne horšie čísla než pred rokom odsunuli kórejského výrobcu na druhé miesto.

Apple ako jediný z pätice najväčších dodávateľov naopak zaznamenal nárast, no aj tak sa musel uspokojiť s treťou priečkou. V Q2 2020 dodal na trh 37,6 miliónov iPhonov, čo je o 11,2 % viac než v rovnakom období minulého roka. Za úspechom vraj treba hľadať štart predaja iPhonu SE 2020. 

Xiaomi napriek 11,8 % poklesu obhájilo štvrtú pozíciu, keď na svetový trh dodalo 28,5 miliónov inteligentných telefónov. Piatym výrobcom v rebríčku top dodávateľov je s 24 miliónmi distribuovaných smartfónov a 18,8 % medziročným poklesom Oppo. Pred rokom sa z piateho miesta tešilo Vivo. 

Zdroj: idc.com

Diskusia k článku:

Profile picture for user mental.disease@centrum.cz

mental.disease03.08.2020 - 12:02 Trvalý odkaz

Trocha mi to hlava nebere.
V Amerike nemali nikdy podiel cez 1%. Západnej Európe predaje za posledný rok brutal klesli. Vo východnej tiež. V indii nie sú ani v prvej päťke.
Jedine, že by to zatiahla Čína, kde 2Q už bolo po recesii.. 🤔

Tomas03.08.2020 - 16:10 Trvalý odkaz

Ono je to takto. Huawei si svoje cisla moze prakticky vymyslat (alebo prikraslovat), kedze nema ziadnych akcionarov, ktorym by musel vykazovat svoje mesacne, stvrtrocne, rocne vysledky atd. A tiez je znamy tym, ze nie vzdy vravi pravdu alebo priamo klame. Takze asi nikto naozaj nevie, kde je pravda.

Profile picture for user mar.bartian@gmail.com

oxy03.08.2020 - 19:19 Trvalý odkaz

v cine maju 10x menej umrti na covid ako v taliansku a Huawei predal najviac telefonov na svete.

Celá diskusia 5 príspevkov