Huawei Nova 5T - posledný s Google službami?

Recenzia takého normálneho 6,3-palcového androidu spĺňajúceho všetky základné požiadavky - výkon, výdrž aj foto.

Ako iste viete, Huawei stále nemôže naplno spolupracovať s americkými firmami. A tak síce môže obsahovať OS Android s nadstavbou EMUI, ale v nových modeloch (napríklad Mate 30 Pro) nenájdete obchod Google Play. Nahradila ho aplikácia AppGallery, z ktorej si musíte všetky vaše obľúbené aplikácie stiahnuť ručne.

A mám taký pocit, že aj keď si tie Google Mapy či Facebook do mobilu konečne stiahnete, nebudú sa automaticky aktualizovať. Pohodlie celého androidového ekosystému v rámci smartfónov tak na Huaweioch a Honoroch skončilo. Ale ako to skutočne funguje v praxi sme zatiaľ nemali možnosť vyskúšať.

Huawei Nova 5T je ešte pôvodný model vyvinutý pred uplatnením sankcií. Je to vlastne prezlečený Honor 20. A to sú posledné kúsky, ktoré dostali napríklad plnohodnotný Android 10 s nadstavbou EMUI 10.

Funguje to dobre. Rýchle reakcie vďačia rýchlemu procesoru Huawei Kirin 980 a 6 GB RAM. Interné úložisko je veľké 128 GB teoreticky, resp. 110 GB prakticky. To je viac než dosť. Rozšíriť pamäťovými kartami ho nemožno, snáď vám to teda bude stačiť. Nechýba ani podpora dvoch nanoSIM kariet.

Poslednú bezpečnostnú záplatu pre Android vidím z decembra 2019, verím, že príde aj ďalšia.

Keďže ide o prezlečený Honor 20, stačí si prečítať jeho recenziu. Myslím si však, že občas je dobré otestovať aj starší prístroj, ktorý postupom času zlacnel na príjemných 349 eur a dostal tiež všetky potrebné updaty. Nova 5T ponúka slušnú hardvérovú výbavu, výkon, výdrž na jedno nabitie či fotoaparáty, ktoré sa v tejto cenovej kategórii nemajú za čo hanbiť.

Napravo regulácia hlasitosti a vypínač s čítačkou odtlačkov prstov. Tá je nielen rýchla, ale hmatom výrazne odlišuje vypínač od ovládania hlasitosti. To sa mi páči a takto by som to bral na každom mobile. Podobné riešenie ponúka Samsung Galaxy S10e.

Reproduktor v spodnej stene ma milo prekvapil svojou kvalitou, ráno som z neho zopárkrát počúval nahlas online rádio a nebolo to vôbec zlé. Aj sledovanie videí na mobile v mono režime (teda všetky zvuky z pravej strany) som si vďaka peknému IPS displeju s triezvymi farbami a relatívne bohatému zvuku pochvaľoval.

Zvláštne, vôbec mi tu nechýbali stereo repráky. Teraz mám v ruke aj Samsung Galaxy S20 za takmer trojnásobok ceny a zvuk z jeho stereo reproduktorov je podstatne agresívnejší, výšky prehnané a hĺbky aj maximálna hlasitosť približne rovnaké ako na tomto Huawei. Nakoniec som musel siahnuť po integrovanom ekvalizéri, čo na Nova 5T vôbec nebolo nutné.

Audio jack tu budeme hľadať márne. Podobne FM rádio, infraport (hoci senzor v hornej stene ho môže pripomínať) či zvýšenú odolnosť voči vode. Absenciu podpory pamäťových kariet som tiež už spomínal a s bezdrôtovým nabíjaním v cene pod štyristo eur tiež neradno počítať.

Huaweiu Nova 5T toho teda chýba dosť, ale mne to akosi vôbec nevadilo. Hudbu počúvam buď nahlas, alebo v true wireless slúchadlách. FM rádio dokážem pri mojom dátovom balíku vyhľadať aj online. Chápem však každú požiadavku pre jeho prítomnosť, najmä u dlhodobých pacientov či ľudí, ktorí si k mobilu káblom pripoja nejaký reproduktor a na záhrade počúvajú slovenský rozhlas. V tom prípade sa treba porozhliadnuť po Samsungu A51 za rovnakú sumu. Ten ponúkne aj AMOLED displej s Always On funkciou.

Tú v Huawei Nova 5T nahrádza zelená LED dióda nad displejom. Priznám sa, že LEDka mi je sympatickejšia než Always On vypaľujúci pixely do AMOLEDU a spotrebúvajúci zbytočnú energiu navyše.

Po rozsvietení odomykacej obrazovky vidím všetky posledné oznámenia, dokonca mám pocit, že ešte v chronologickej podobe a nie ako na posledných Samsungoch a Motorolách, kde ich Android zoraďuje podľa vlastného uváženia...a ja zmeškaný hovor často prehliadnem, lebo operačný systém vyhodnotil udalosť v kalendári ako dôležitejšiu.

Na odomykacej obrazovke si môžem tiež klasicky vysunúť spodnú lištu so skratkami a spustiť rýchlo svietidlo, časovač alebo kalkulačku.

Okrem odtlačkov prstov vo vypínači napravo tu nechýba ani rozpoznávanie tváre. Ocenil by som rozsvietenie poklepaním po displeji, čo je funkcia, ktorá mi na Nova 5T (aj mnohých ďalších Huaweioch a Honoroch) chýba asi najviac.

Inak nemám nadstavbe EMUI čo vyčítať. Teda, jednu vec áno. Uzamknutie widgetov na odomykacej obrazovke či v hornej lište. Keď si kúpim MHD lístok cez apku IDS BK, na iných androidoch vidím aktuálne grafické vyjadrenie doby platnosti, tu sa zakaždým zasekne. EMUI sa zrejme aj takýmto spôsobom snaží predĺžiť výdrž na jedno nabitie.

Ak by som chcel sledovať (trackovať) nejaký turistický výlet zopár hodín apkou ako Endomonto, Strava, Mapy.cz, asi by som viac veril Samsungu než Huaweiu. Je to len teória, no zatváranie aplikácií na pozadí bude určite v tomto telefóne agresívnejšie. Tak sa na to pripravte.

Pri bežnom využití smartfónu (e-maily, facebook, web, fotografovanie...) však oceníte práve výbornú výdrž na jedno nabitie. A k tomu rýchle 22 W nabíjanie cez USB-C. V poslednej dobe som vystriedal viacero smartfónov s batériami nad 4000 mAh a mám pocit, že Nova 5T s 3750 mAh vydrží podobne ako najmocnejší konkurenti.

Fotoaparáty patria v tejto triede k tým najlepším. Novinkou medzi smartfónmi je Galaxy A51, s ktorým si Honor 20 a Huawei Nova 5T konečne môžu merať sily. Žiaľ, zatiaľ som testoval len A71, ktorý ma trochu lepší snímač, a tak nemôžem svedomito povedať, že A51 je lepší fotomobil než Nova 5T. Som však presvedčený, že večer tomu tak bude. Nočný režim Huaweiu Nova 5T je totiž veľmi slabý, hoci sa naozaj snaží.

Denné zábery z Nova 5T sú veľmi pekné. Škoda absencie pomeru strán 16:9. Ten mi tu naozaj chýba. A tak som radšej ostal verný 4:3. Dvojnásobné digitálne priblíženie je zbytočné, základný 12 Mpix záber zakaždým splnil moje očakávania, širokouhlé fotky sú schopné nielen cez deň, ale dokonca aj horšom svetle. Za tie peniaze, veľmi fajn. Viac sa už dočítate v článku Takto fotí Huawei Nova 5T.

Výhody
+ Android 10 a EMUI 10
+ rýchle reakcie
+ výborná výdrž
+ rýchle nabíjanie
+ informačná LED
+ slušné fotoaparáty
+ vypínač s čítačkou v bočnej stene

Nevýhody
- chýba audio jack aj FM rádio
- otázna dostupnosť ďalších updatov Androidu
- chýba prebudenie poklepaním
- chýba podpora pamäťových kariet
- zbytočný 2 Mpix makro fotoaparát

Orientačná cena: 349 eur

Videorecenzia


Záver

Aj po niekoľkých mesiacoch od uvedenia na trh ide o veľmi slušný mobil. Po výraznom poklese ceny dokonca stále prudko konkurencieschopný. Makro fotoaparát je síce zbytočný, ale ostatné sú veľmi slušné. Hlavne cez deň. Pochváliť musím výkon, veľké 128 GB úložisko, 6 GB RAM a výbornú výdrž na jedno (rýchle) nabitie. S Nova 5T sa mi tých pár dní žilo veľmi príjemne. Za 349 eur považujem tento mobil ako veľmi fajn kúpu. Ak však chcete zaručenú podporu od Googlu a časom Android 11, skúste sa porozhliadnuť po Samsungu Galaxy A51 za rovnaké peniaze. Veríme, že ho čoskoro otestujeme aj my.

Diskusia k článku:

Patrik Rohoň18.03.2020 - 06:51 Trvalý odkaz

Dobrý deň
Mám tento tekefon, Dovolím si nesúhlasiť z nočnými fotkami - po aktualizácii systému vyzerajú aj nočné fotky úžasne. Môj kamarát má Galaxy A50 neodporúča pri výbere by si určite teraz zobral tento Huawei. A50 ma sice OLED displej ale je plastovy, pomaly a má podpriemerné fotoaparáty - to isté platí aj o A51. O vypaľovani displeja kvôli AOD tiež nesúhlasím pred týmto nova 5T som mal Galaxy A3 2017 tam som mal Non stop pustené hodiny na zamknutej nič sa mi nevypalilo po 3 rokoch používania - hodiny sa pravidelne posúvali a pri vložení mobilu do vrecka úplne zhasli - samsung z tým vypaľovanim rátal tak to takto vyriešil.

Tomas18.03.2020 - 08:18 Trvalý odkaz

Vypaleny oled displej som videl naposledy na Galaxy S6 a aj to bolo v obchode, kde bol upraveny softver a neustale tam svietila nejaka reklama, takze toho by som sa vobec nebal.

Marián Petrík24.03.2020 - 09:22 Trvalý odkaz

neviem, komu tak chýba otvorenie poklepaním. čítačka odtlačkov prstov je tak rýchla, že len blázon by klopal na displej, aby otvoril mobil. druhá vec. je tu bezpečnosť. to by naň mohol poklepať hocikto a mobil by sa otvoril. ak by po poklepaní mobil vyžadoval nejaké heslo alebo pin, tak by to len zdržovalo prácu s mobilom. takže otvorenie poklepaním nie je žiadne mínus.

Celá diskusia 3 príspevky