Huawei Kirin 990: 7 nm čipset s integrovaným 5G modemom

Najnovšie srdce mobilných zariadení sa prispôsobilo prichádzajúcej 5G ére a pridáva vylepšenia v oblasti umelej inteligencie. Kirin 990 bol predstavený spolu s 5G verziou čipsetu s názvom Kirin 990 (5G).

Kirin 990(5G) bol podľa CEO spoločnosti Huawei Richarda Yu od základov inovovaný, a to nielen z hľadiska výkonu a energetickej účinnosti, ale aj umelej inteligencie a pripojenia, čím posúva možnosti mobilných zariadení na ďalšiu úroveň.

Je prvým 5G procesorom na svete, ktorý podporuje kompaktné 5G smartfóny. Vďaka 7 nm výrobnému procesu zaberá Kirin 990 menšiu plochu a umožňuje nižšiu spotrebu energie. Okrem toho je vôbec prvým plnofrekvenčným 5G čipsetom, ktorý podporuje nadstavené (NSA) aj samostatné (SA) architektúry siete. 

Nechýba podpora TDD / FDD plnofrekvenčných pásiem, čo mu umožňuje prispôsobiť sa hardvérovým požiadavkám v rôznych sieťových režimoch. Na základe 5G pripojenia, ktoré priniesol už modem Balong 5000, predstavený začiatkom tohto roka, poskytuje Kirin 990 (5G) 2,3 Gbps rýchlosť pre sťahovanie a 1,25 Gbps pre odosielanie dát.

Ide o čipset s integrovaným dvojjadrovým neurálnym procesorom postaveným na architektúre Da Vinci, ktorá obsahuje veľké i malé jadrá. Veľké jadrá sa vyznačujú vysokým výkonom a energetickou účinnosťou v náročných výpočtových scenároch, zatiaľ čo malá štruktúra jadra je určená na riešenie nenáročných aplikácií. 

Pokiaľ ide o CPU, Kirin 990 má trojúrovňovú štruktúru energetickej účinnosti, pozostávajúcu z dvoch ultra veľkých jadier, dvoch veľkých jadier a štyroch malých jadier s dominantnou frekvenciou do 2,86 GHz. 

Okrem toho používa 16-jadrový grafický procesor Mali-G76 a novú systémovú inteligentnú vyrovnávaciu pamäť, ktorá môže efektívne znížiť spotrebu energie. Pre herné zážitky podporuje čipset vylepšený Kirin Gaming + 2.0

Predstavenie prvého zariadenia série Mate, poháňaného novinkou Kirin 990, je naplánované už v priebehu tohto mesiaca. Rad Mate 30 spoznáme 19. septembra.

Zdroj: tlačová správa

Diskusia k článku:

Daor3207.09.2019 - 10:11 Trvalý odkaz

Ak sa situacia nezmeni tak budeme za 2 tyzdne pozerat a obdivovat mozno najlepsi telefon, s mozno najlepsim procesorom, ale nikto si ho mimo Cinu nekupi. Ja naozaj nepoznam cloveka co by bol ochotny dat za teleon +-1000 euro a zaroven nemat Google podporu a appky dostavat do telefonu cez apk s vedomim, ze mozno to bude tyzden fungovat mozno nie...

Celá diskusia 1 príspevok