ESA aktualizuje svoju vesmírnu sondu, ktorá funguje na Windows 98

Aj keď Windows 98 patrí už dávno do múzea, stále má svoje uplatnenie vo vesmíre. Práve na jeho platforme beží sonda Mars Express, ktorú Európska vesmírna agentúra prevádzkuje už vyše 19 rokov.

Mars Express je sonda Európskej vesmírnej agentúry (ESA), ktorá operuje vo vesmíre od roku 2013. Na červenej planéte sa nachádza už vyše 19 rokov a jednou zo zaujímavostí je, že funguje na platforme operačnému systému Windows 98. 

Ten bol uvedený ešte 25. júna 1998 a jeho podpora skončila v roku 2006. Sonde Mars Express to však neprekážalo a s dnes už historickým Windowsom 98 si vystačila až doteraz. Vesmírne teleso využívalo konkrétne nástroj známy pod skratkou MARSIS, postavený na starej platforme od Microsoftu. 

Vedci čelili viacerým výzvam, ako Mars Express zefektívniť, ale práve softvér bol jedným z kameňov úrazu. Portál Interesting Engineering informoval o tom, že ESA už chystá aktualizáciu, ktorá sonde umožní snímať povrch Marsu oveľa detailnejšie než doteraz. Zostáva len čakať, aké nové zábery nám Mars Express vďaka aktualizácii pošle na Zem. 

Zdroj: interestingengineering.com

 

Diskusia k článku:

Začať diskusiu