Dva týždne s Huawei P40 Pro bez Google služieb

Počas dvojtýždňového testovania som hľadala odpoveď na otázku, aké úskalia na vás čakajú pri používaní androidu bez podpory Google služieb. Bola som príjemne prekvapená.

Obchodná vojna medzi USA a Čínou vyústila do zákazu spolupráce amerických spoločností s firmou Huawei. Nové zariadenia uvedené na trh po dátume platnosti nariadenia tak nie sú schválené Googlom, teda nemôžu používať Google služby. Tvrdé obmedzenie zasiahlo nielen Huawei, ale aj jeho zákazníkov. 

Prvým modelom uvedeným na slovenský trh bez licencie Googlom bol Huawei Mate 30 Pro a nedávno prišla aj séria Huawei P40. Na testovanie androidu bez možnosti používať oficiálne Google aplikácie som bola veľmi zvedavá, preto som neodolala možnosti vyskúšať na vlastnej koži, ako sa dá žiť s telefónom bez Google Play. 

V týchto skúsenostiach sa nechcem venovať hardvéru, ale najmä softvéru. K hardvérovej výbave nemám jedinú výhradu, očakávať môžete vysoký výkon, výborné fotoaparáty (tie neskôr otestuje kolega Richard v samostatnom článku) a veľmi slušnú výdrž na jedno nabitie. Ocenila som rýchle 40 W nabíjanie, ktoré z necelých 20 % dobije telefón doplna ani nie za hodinu.

V tomto článku sa chcem zamerať hlavne na systém bez podpory Googlu. Dá sa fungovať bez jeho služieb? Na aké obmedzenia sa treba pripraviť? Toto dnes pravdepodobne zaujíma potenciálnych zákazníkov Huawei viac než počet dosiahnutých bodov v AnTuTu. Koho zaujímajú podrobné špecifikácie, nájde ich v základnom infe

Po dvoch týždňoch s Huawei P40 Pro, ktorý som používala ako svoj hlavný mobil môžem povedať, že to vôbec nie je také strašné, ako som si myslela. Samozrejme, toto platí pre mňa, pre iného môžu byť obmedzenia také zásadné, že nad používaním smartfónu bez Google služieb sa mu neoplatí ani zamýšľať. 

Bez problémov mi chodí pošta z Gmailu, naviguje ma Waze, synchronizuje sa mi Dropbox, pozerám si svoje obľúbené YouTube videá a počúvam hudbu cez svoj účet na Spotify a Apple Music. Takmer všetky moje aplikácie, ktoré bežne používam na iOS alebo inom androide, mi fungujú aj na P40 Pro. 

Pri prvom nastavení telefónu máte na výber prenos dát zo starého zariadenia (Android alebo iOS) alebo si nastavíte telefón ako nový, teda všetky vaše obľúbené aplikácie budete musieť doinštalovať. 

Odporúčam zvoliť prenos obsahu zo starého mobilu cez aplikáciu Phone Clone, pretože vtedy sa vám prenesú aj aplikácie, ktoré by ste si z App Gallery od Huawei nedoinštalovali a môžu byť aj ťažko dostupné v neoficiálnych obchodoch typu APKPure, Amazon App Store, Aurora Store a podobne.  

Ja som najskôr prenášala obsah z iPhonu 11, no prenieslo sa mi len minimum mojich používaných apiek (kontakty, história hovorov a SMS-ky neboli problém), tak som to na druhý deň skúsila s androidom. Výsledok ma milo prekvapil a bez toho, aby to narušilo môj obsah v už nastavenom Huawei P40 Pro, som cez Phone Clone preniesla všetky chýbajúce apky vrátane Tatra banky, Waze, Dropboxu, WhatsAppu a podobne. 

Nastavovanie a prihlasovanie do aplikácií mi síce zabralo asi dve hodiny, ale výsledkom bolo snáď 95 % fungujúceho softvéru, na ktorý som bola zvyknutá. Niektoré aplikácie pri svojom spustení oznámili, že potrebujú na svoje fungovanie Google služby, ktoré môj telefón nepodporuje. Väčšinou sa po kliknutí OK nič závažné nestalo a apka prekvapivo fungovala, no napríklad Viamo alebo McDonald's sa mi takto spojazdniť nepodarilo. A samozrejme, nespustím ani oficiálne Google apky ako YouTube, Drive, Fotky a podobne. 

Komu by chýbali personalizované videá na YouTube, prístup na Google fotky alebo udalosti v kalendári synchronizované cez Google účet, môže sa k nim dostať jednoducho, napríklad cez webovú skratku uloženú na domácej obrazovke. Tak som to riešila ja. Namiesto ťuknutia na aplikáciu Kalendár od Googlu som ťukla na webový odkaz uložený v priečinku na ploche a dostala som sa k svojim udalostiam. Môžete ich pridávať, upravovať, skrátka pracovať s nimi tak, ako keby ste používali bežnú aplikáciu. 

To isté platí pre webový odkaz na YouTube. Vidíte tam svoje odbery, personalizované návrhy videí, máte prístup k svojej knižnici a podobne. Keďže ide o webový odkaz a nie aplikáciu, teda m.youtube.com, prehrávanie videí na pozadí nie je možné. No ja to aj tak nikdy nepoužívam, preto mi to nevadí. Pre iného to ale môže byť problém. 

Medzi rozšírené aplikácie, ktoré som bez problémov v P40 Pro používala, patrili napríklad: Facebook, Messenger, WhatsApp, Waze, Sygic, Dropbox, OneDrive, Outlook, Instagram, Twitter, Spotify, Deezer, Hopin, Netflix, HBO Go a PayPal. Z operátorských aplikácií som používala Telekom, Magio Go, Môj Orange aj Moje O2 a O2 Extra výhody. 

Z bankových aplikácií som mala nainštalovaný softvér od SLSP, ČSOB a Tatra banky, vrátane Čítačky. Nemala som problém s výberom z bankomatu mobilom, no chýbali mi push notifikácie. Neviem, kde je chyba, ale skrátka nechodili. Riešením napríklad u Tatra banky môže byť posielanie SMS-kových notifikácií, tie by nemali byť problém. Mesačný poplatok je jedno euro, a to môže niekomu prekážať.

Problémom je bezkontaktné platenie mobilom, GPay tu nerozbeháte, no pokiaľ máte hodinky Garmin alebo Fitbit, môžete využívať platenie hodinkami. Vyskúšané - funguje. Stiahnete si mobilnú aplikáciu, v mojom prípade Connect od Garmin, pridáte platobnú kartu a hotovo. Žiadne obmedzenie, v obchode ťuknete na displej hodiniek, spustíte platobnú službu, priložíte k terminálu a zaplatíte.  

V diskusii na našom Facebooku Fony.sk padol aj vtipný, ale možno užitočný návrh: dať platobnú kartu pod kryt mobilu. Riešenie som neskúšala, ale nie je dôvod, aby nefungovalo. O komfort prehľadu transakcií, ktorý máte v aplikácii GPay samozrejme prídete, no nemusíte aspoň hľadať po vreckách platobnú kartu, máte ju zo zadnej strany mobilu. A na zaplatenie ani nepotrebujete prebudiť displej. :-) 

V aplikácii Email som si nastavila všetky adresy, ktoré používam, vrátane Gmailu a správy mi chodili bez problémov. Na zálohovanie fotografií som využívala niekoľko možností. Cloudové úložisko Huawei, kde máte prvý rok 50 GB priestor zadarmo, automaticky sa mi synchronizoval priečinok Camera Uploads na Dropboxe a zapla som si synchronizáciu aj na OneDrive, aby som vyskúšala, či ide všetko bez problémov. A išlo. 

Kto chce mať uložené fotografie a videá v službe Google Photos, môže, no musí zálohovať ručne. Teda ísť cez už spomínaný webový odkaz, vybrať súbory na upload a odoslať. Nie je to komfortné, ale je to možnosť, ako mať súbory na Google úložisku. 

Na inštaláciu aplikácií máte niekoľko možností. Môžete použiť oficiálny aplikačný obchod Huawei App Gallery, od toho je aj odvodený názov smartfónov bez Google služieb - AG smartfóny. Ponuka v obchode je už dnes bohatšia než kedysi a stále sa rozrastá, no stále to nie je ono. Alternatívou ku chýbajúcemu Google Play je napríklad obchod Aurora Store, APKMirror alebo APKPure, ktorý som používala na sťahovanie softvéru ja. 

Nie je to oficiálny obchod s aplikáciami, súbory sú nahrávané bez kontroly a je tu aj riziko, že dnes funguje, zajtra nemusí, ale nájdete tam takmer všetko, čo v tradičnom Google Play. Softvér rozdelený do kategórií, podľa obľúbenosti a podobne. Nemusíte si vytvárať účet, na inštaláciu aplikácií ani následné aktualizácie to nie je potrebné.

Sťahovanie prebieha jednoducho a tak, ako ste zvyknutí. Na domácej obrazovke namiesto na ikonu Google Play ťuknete na APKPure, vyhľadáte potrebnú aplikáciu a kliknete na inštalovať. Obľúbený je aj obchod Aurora Store, inštalačné súbory tu pochádzajú priamo z Google Play a mal by tak byť najbezpečnejší. 

Dobrou voľbou je inštalácia aplikácie MoreApps, ktorú nájdete priamo v App Gallery. Je to vlastne také centrum aplikácií, ktoré vám po výbere apky ponúkne inštaláciu z konkrétneho obchodu, možnosť stiahnuť inštalačný súbor, prípadne vás odkáže na webovú verziu. Nemusíte tak hľadať zdroj, odkiaľ chýbajúcu apku nainštaluteje, ale MoreApps vám ukáže cestu, odkiaľ ju získať tak, aby v AG smartfóne fungovala. Ak sa v obchode APKpure nachádza aktuálnejšia verzia, dostanete notifikáciu o možnosti aktualizácie. 

Huawei P40 Pro som bez problémov používala s inteligentnými hodinkami Samsung Galaxy Watch. Stiahnete si aplikáciu Galaxy Wearable, spárujete hodinky s telefónom a hotovo. Môžete hodinky využívať na hovory a odpíšete z nich aj na správu z Messengera. Nezistila som žiadnu chýbajúcu funkciu, na ktorú som bola zvyknutá. 

Treba však povedať, že občas dochádzalo k samovoľnému odpájaniu, pričom zvyčajne sa hodinky po chvíli opäť automaticky pripojili k telefónu. Asi len dvakrát som musela ručne ťuknúť na Pripojiť. Pár dní som mala k P40 Pro pripojený fitnes náramok Huawei Band 4 a tam žiadny problém s odpájaním nebol. 

K samotnému telefónu môžem po dvoch týždňoch používania napísať, že je to podľa mňa jeden z najkrajších telefónov, a to vďaka matnému sklenenému prevedeniu zadnej steny. Objektívy fotoaparátov výrazne vytŕčajú nad povrch, čo je daň za kvalitnú optiku. Pokiaľ ale použijete priesvitný obal z balenia, výška sa dorovná a vďaka vystúplemu okraju obalu sú fotoaparáty chránené proti poškriabaniu.

Veľký 6,6-palcový OLED displej je natiahnutý na maximum. Zaoblenie v štyroch smeroch je efektné, ale nepraktické. No zákazníkom sa to očividne páči, a tak to výrobcovia stále používajú. Huawei išiel ešte ďalej a okrem bočných stien mierne zaoblil displej aj v hornej a dolnej časti. Pri používaní ochranného obalu si to však ani nevšimnete. Displej patrí podaním farieb a zobrazovacími vlastnosťami medzi plusy telefónu, a nemusíte sa obávať čitateľnosti ani na priamom slnku. 

K výkonu nemá asi ani význam sa vyjadrovať, žiadne zaváhanie systému alebo výrazné prehrievanie som nezaznamenala ani pri náročnom používaní. 4000 mAh batériu nabíjam zvyčajne každý druhý deň a veľmi rýchlo. Dodávanou 40 W nabíjačkou to z nuly na 100 % trvá približne hodinu. 

Fotoaparáty v sérii Huawei P patria už tradične k špičke. Okrem hlavného 50 Mpix snímača a 40 Mpix širokouhlého fotoaparátu si pozornosť zaslúži 12 Mpix teleobjektív s 5-násobným optickým alebo až 50-násobným digitálnym priblížením. Najlepšie výsledky dosiahnete pri použití statívu, pokiaľ ho nemáte po ruke a chcete si pred zosnímaním priblížiť nejaký vzdialený objekt, odporúčam telefón aspoň oprieť o nejakú pevnú podložku, napríklad múr, plot a podobne. Napríklad ako ja, keď som fotila nedávny spln mesiaca, o ktorý som sa podelila na našom Facebooku Fony.sk. Výsledok v mojom okolí vyvolal oprávnený wow efekt. 

No jednu výhradu k fotoaparátom, vlastne k aplikácii Fotoaparát predsa len mám: prečo stále nemôžem fotiť do formátu 16:9? V telefónoch Huawei a Honor by ste tento pomer strán hľadali márne. 

Na zabezpečenie uložených dát som používala čítačku odtlačkov v displeji spolu s rozpoznávaním tváre, ktoré odvádzalo výbornú prácu aj v tme. Tvár rozpoznalo rýchlo a spoľahlivo, čo sa čítačke odtlačkov už povedať nedá. V čase nosenia rúšok som používala odtlačok častejšie než inokedy a treba priznať, že občas som skončila až zadaním PIN-u. S hardvérovou čítačkou na iných Huaweioch mám oveľa lepšie skúsenosti než so snímačom integrovaným do displeja. 

Bez podpory Google služieb je aj najlacnejší model série Huawei P40. Richardove skúsenosti, ktoré sú vo väčšine iné než moje, sa dozviete z jeho videa. 

Výhody: 

+ kvalitné fotoaparáty s OIS a bohatými možnosťami snímania

+ vodeodolná konštrukcia s IP68

+ dizajn

+ slušná výdrž na jedno nabitie

+ rýchle 40 W nabíjanie

+ infraport 

+ rýchle a spoľahlivé odomykanie tvárou aj v tme

Nevýhody: 

- chýbajúca podpora pre Google služby

- slabá ponuka obľúbených aplikácií v App Gallery

- nespoľahlivá čítačka odtlačkov v displeji

- vysoká hmotnosť

- absencia stereo reproduktorov

- nedá sa platiť mobilom cez GPay

- nefungujú push notifikácie bankových aplikácií

Orientačná cena:  999 €

Záver

O Huawei P40 Pro sa toho dá napísať ešte veľa, no nechcem, aby bol text zbytočne dlhý. Mojím cieľom bolo najmä poradiť, na čo sa treba pripraviť, keď uvažujete nad kúpou AG smartfónu. Ja som sa s ním zžila veľmi rýchlo a dokážem si predstaviť, že by ostal mojím primárnym telefónom na dlhý čas. 

Na otázku, či by som si ho kúpila za 999 eur odpoviem pravdivo: nie. Pokiaľ by ale cenovka klesla tak o tristo eur, a ja by som hľadala smartfón, ktorý by mi mal bez problémov slúžiť minimálne ďalšie dva tri roky, už by som nad ním uvažovala. Najmä kvôli výborným fotoaparátom, výkonnému hardvéru, dobrej výdrži a bleskovému nabíjaniu. A vedela by som sa zmieriť aj s absenciou Google služieb a chýbajúcimi bezkontaktnými platbami. No všetko je o preferenciách. 

Samozrejme, vy na tom môžete byť inak, vaše očakávania a zvyklosti sú iné než moje. Preto všetky tieto moje skúsenosti píšem najmä zo svojho pohľadu a každý, kto uvažuje nad smartfónom bez Google služieb, si musí pred kúpou zvážiť, či mu prípadné obmedzenia nebudú prekážať. Pokiaľ áno, určite ho nebudem presviedčať na kúpu Huawei alebo Honoru. 


 

Diskusia k článku:

Lenka Ivančíková18.04.2020 - 17:49 Trvalý odkaz

Pokiaľ vás zaujíma funkčnosť konkrétnej aplikácie, opýtajte sa tu. Keď budem môcť, vyskúšam a odpoviem. Huawei P40 Pro síce poputuje o pár dní do rúk kolegu Richarda, ale momentálne mám už na stole pripravený Honor V30 Pro, ktorému takisto chýba Google Play. Takže moje skúsenosti s AG smartfónom budú pokračovať.

Michal18.04.2020 - 18:02 Trvalý odkaz

Pekny opis. Velmi ma lakalo kupit si tento huawei,kolu spickovym fotoaparwtom v mobile, ale nakoniec som dal prednost galaxy S20.. je komapktny ,velmi vykonny, slusne foti..
Ako zhodnotil kolega Richard, nechce sa mi spekulovat s aplikaciami, uz som si zvykol ,ze vsetko mam prepojene, vsetko sa mi synchronizuje napriec google ekosystemom. Tolko za mna :)

Anonym (bez overenia)18.04.2020 - 19:44 Trvalý odkaz

Pekna recenzia, myslim ze sme na rovnakej vlnovej dlzke, na YouTube je inak nahrada tusim NewPipe ktora je vlastne aj lepšia ako original a na mail je vhodna alternatíva Blue Mail, ešte je aj alternativa na kalendár, kde sa zosynchronizuje s google

Celá diskusia 26 príspevkov