Bude Apple iPhone 14 Plus prepadák?

Pre záujemcov o kompaktný iPhone tento rok Apple nepripravil nástupcu minuloročného modelu. Majú si kúpiť iPhone SE. Namiesto toho vsadil na novinku s veľkým displejom a solídnou výdržou batérie.

Je možné, že Apple situáciu na trhu a záujem zákazníkov zle vyhodnotil, a spravil chybné rozhodnutie? Aspoň tak to vidí známy analytik Ming-Chi Kuo. Prvý týždeň predobjednávok naznačil, že nový 6,7-palový model v ponuke Apple iPhone 14 Plus zákazníkov zrejme nezaujal tak, ako možno Apple čakal. 

Podľa analýzy je vyšší záujem o modely s prívlastkom Pro, pri ktorých je v oficiálnych Apple Store dodacia lehota dlhšia než štyri týždne. Naopak, iPhone 14 a iPhone 14 Plus sú k dispozícii v deň uvedenia na trh, čo môže odrážať nižší dopyt. V porovnaní s predobjednávkami kompaktných modelov iPhone 13 mini a iPhone SE (2022) je záujem o tohtoročné základné iPhony nižší. 

Namiesto nástupcu malého a šikovného iPhonu 13 mini tentoraz Apple zákazníkom ponúkol veľký a ťažký iPhone 14 Plus. Podľa analytika Ming-Chi Kua je výsledok predobjednávok výrazne nižší, než sa čakalo. Stratégia Applu tak zrejme tento rok nevyšla podľa predstáv. 

Výsledky predobjednávok ukazujú, že zákazníci napriek zhoršujúcej sa ekonomickej situácii radšej zvolia lepšie vybavený, aj keď drahší iPhone 14 Pro / iPhone 14 Pro Max než základný iPhone 14 / iPhone 14 Plus. 

Podobne si to asi vyhodnotili aj slovenskí operátori. Len jeden z nich, Orange, zaradil do svojej ponuky aj model Plus. V Telekome ani v O2 si ho nekúpite. Doplnené: Telekom začne predávať iPhone 14 Plus 7. októbra 2022. Prehľad predávaných modelov, pamäťových verzií a farieb nájdete v článku Aké sú ceny, farby a pamäťové verzie série Apple iPhone 14 u mobilných operátorov.

Nižší záujem o "Plusko" odráža aj čítanosť článkov jednotlivých modelov. Najvyššiu čítanosť má iPhone 14 Pro, s odstupom nasleduje iPhone 14 Pro Max, za ním nasleduje iPhone 14 a úplne na konci je iPhone 14 Plus. Našich čitateľov zaujal najmenej. 

Zdroj: medium.com

 

Diskusia k článku:

Začať diskusiu