Apple a Google odstránili Fortnite zo svojich obchodov

Problémom je zavedenie vlastného platobného systému, ktorý umožňoval používateľom platiť firme Epic priamo, namiesto oficiálne schváleného systému pre Google Play a App Store.

Včerajšia aktualizácia pridala nový spôsob platenia za obsah, ktorý však porušil pravidlá - obchádzal platobné systémy platforiem Applu a Googlu. Používatelia dostali na výber, či chcú platiť za obsah cez App Store či Google Play, ale ušetria až 20 % a zaplatia priamo Epicu. 

Následky na seba nenechali dlho čakať. Apple "vykopol" Fortnite z App Store, následne spoločnosť Epic zažalovala Apple a neskôr hru odstránil zo svojho obchodu aj Google. A žaloba je podaná už aj na Google. Podľa rýchlosti, s akou firma Epic zareagovala žalobou, bola na túto situáciu pripravená a obvinila obidve spoločnosti z monopolu. 

Pravidlá sú ale jasne: vývojári musia na fakturáciu využívať platobné systémy platforiem, v ktorých majú svoj obsah umiestnený, teda aplikáciu App Store alebo Google Play. Obidve platformy si berú 30 %, čo sa viacerým spoločnostiam nepáči.

Vývojári majú viac možností, ako distribuovať svoj softvér, no pokiaľ sa rozhodnú pre obchod Applu či Googlu, musia dodržiavať stanovené zásady. Pri porušení pravidiel dopadnú tak, ako Epic. 

Zdroj: epicgames.com

Diskusia k článku:

Rastislav.j14.08.2020 - 14:31 Trvalý odkaz

Lenka "Pri porušení pravidiel dopadnú tak, ako Epic. " ale to sa dozvieme až, keď bude právoplatné súdne rozhodnutie.

Rastislav.j15.08.2020 - 09:01 Trvalý odkaz

In reply to by Lenka Ivančíková

lebo dohodnuté pravidlá nesmú porušovať zákony krajiny a keďže firma podala žaloby, evidentne predpokladá, že porušujú - protimonopolné.
Takže dopadnúť môžu aj tak, že :
1) Google a Apple budú musieť podmienku zrušiť
2) budú im musieť nahradiť ušli zisk
3) budú im musieť nahradiť náklady konania
takže nerob závery, keď cirkus len začína svoje predstavenie.

Celá diskusia 12 príspevkov