Ako fotí kráľ fotomobilov? Profesionál prezradil návod na dokonalé fotky ako zo štúdia

Mnohí smartfónoví výrobcovia si dávajú čoraz viac záležať na tom, aby prinášali fotoaparáty na vysokej úrovni. Veď len nedávno svet spoznal nového kráľa mobilnej fotografie, ktorým je podľa rebríčka DXOMARK smartfón od Huawei - vlajková loď Mate 50 Pro. Ako fotí podľa názoru profesionálneho fotografa?

Na fotografický test si novú vlajkovú loď Mate 50 Pro od Huawei požičal profesionálny fotograf Lukáš Kimlička. Ako modelku si na pomoc zavolal speváčku Moniku Bagárovú a spolu sa vrhli na test jeho fotografických možností. Popri testovaní Lukáš spomenul aj zopár užitočných rád, ako si pomocou smartfónu môžete vykúzliť profi fotky ako vystrihnuté z časopisu aj vy.

Titul by mu neodobral

Pokiaľ ide o samotné fotenie, smartfóny dnes disponujú niekoľkými režimami, ktoré fotoaparát automaticky prednastavia a jediné, čo ostáva urobiť, je už len stlačiť spúšť. Na výber máte z niekoľkých profesionálnych režimov, vrátane režimu Portrét, Makro, Monochromatic, Noc, či režimu Ultra-Wide Angle, ktoré si vyskúšal aj sám fotograf, Lukáš Kimlička, ktorý si na pomoc do štúdia ako modelku prizval krásku Moniku Bagárovú.

Dvojica spolu strávila kreatívne poobedie, počas ktorého vytvorili naozaj úchvatné fotografie, o ktorých by len ťažko niekto uhádol, že boli vytvorené smartfónom a nie profesionálnym fotoaparátom. 

Portréty o level vyššie

Podľa Lukáša je alfou a omegou fotenia portrétov práve svetlo. Ak chcete mať peknú fotku, musíte mať jednoducho dostatok svetla. “Dobrým tipom je v tomto prípade postaviť sa oproti oknu alebo inému svetelnému zdroju,” prízvukuje Kimlička. 

Následne už ostáva len zapnúť režim Portrét, ktorý ma prednastavené všetky dôležité parametre na mieru tak, aby vznikol dokonalý snímok na počkanie. Ak to ale chcete posunúť ešte o level vyššie, stačí si v telefóne vybrať režim PRO a všetky parametre si upraviť podľa vlastných potrieb, navrhuje známy fotograf. 

Dokonalé fotografie aj v čierno-bielej

“Ak chcete vyskúšať niečo nové, vyskúšajte režim monochromatickej fotografie”, radí odborník z brandže. Tento režim automaticky nastaví optimálne vyváženie čiernej a bielej, vďaka čomu viete aj z obyčajnej fotografie vyčarovať dokonalé umelecké dielo.

Fotí aj v tme

V prípade, že na fotografovanie v obyčajnom režime nemáte dostatok svetla, Lukáš odporúča siahnuť po režime Noc.

“Vďaka nočnému režimu sú fotografie dostatočne presvetlené a bez zbytočného šumu. Tento režim všetko nastaví za nás, a my vďaka tomu získame svetelne ideálnu fotografiu,” necháva sa počuť fotograf.

Široký záber bez obáv

Zlaté pravidlo fotenia znie: Ak máte málo priestoru alebo fotíte v stiesnených podmienkach, využite širokouhlý objektív. Týmto pravidlom sa, samozrejme, riadi aj sám Lukáš. Dokonca ho odporúča využívať aj napríklad pri fotení celej postavy modelky tak, ako to využil on pri fotení krásnej Moniky Bagárovej. “Ak fotíte celú postavu, foťte vždy zospodu, vďaka čomu bude mať modelka dlhšie nohy,” radí Lukáš.

Dáva pozor na detaily

Ak chcete na fotografii zachytiť tie najmenšie detaily, zvoľte na fotoaparáte režim Makro alebo Supermakro.“Pomocou tohto režimu dosiahnete detailné fotky zblízka, či už rastlín, hmyzu, alebo môžete byť kreatívni ako ja a vyskúšať si to s modelkou,” dodáva na záver Lukáš Kimlička.

Najlepší fotomobil súčasnosti

Smartfón Huawei Mate 50 Pro sa môže pochváliť výkonným systémom fotoaparátov, ktoré otvárajú novú éru smartfónovej fotografie. S prednou selfie kamerou si vďaka 13 Mpx fotoaparátu vyčaríte dokonalé selfies, či “groupies” na počkanie, ktoré sú ihneď pripravené na zdieľanie na vašich sociálnych sieťach. Skrátka nepríde ani zadný fotoaparát. Model Mate 50 Pro je totiž vybavený hlavným 64 Mpx zadným teleobjektívom, 13 Mpx ultraširokouhlým fotoaparátom a 50 Mpx fotoaparátom s ultra clonou.

Článok uverejnený v rámci platenej spolupráce.

 

Diskusia k článku:

viperman01.12.2022 - 22:33 Trvalý odkaz

a este vam fotky aj na dialku vymazu ak sa im nieco nepaci...

People in communist #china have now complained that any video footage of the protests on their #Huawei smartphone are mysteriously & remotely deleted or destroyed. They can't be played back anymore.

Celá diskusia 2 príspevky