Siemens C75

Recenzia mid-endu Pekný, ergonomický telefón s funkciami dotiahnutými do konca.

Základná charakteristika:

konštrukcia: klasická,

OS: vlastný,

frekvencie: 900/1800/1900 MHz,

rozmery: 103 x 44 x 17 mm,

hmotnosť: 85 gramov,

displej: aktívny, 132 x 176 b., 65 536 farieb, 28 x 36 mm,

fotoaparát: VGA, zoom (výrezy), záznam videí (128 x 96 b.),

pamäť: 10,2 MB, 1 000 kontaktov, 100 SMS, 1 000 pripomienok,

správy: SMS, EMS, MMS 1.2, CB, e-mail,

prenos dát: GPRS 4+2, IrDA, kábel,

zábava: Java 3D, WAP 2.0, 40-hlasé MIDI,

batéria: Li-Ion, 750 mAh,

výdrž: do 5 h hovoru/300 h pohotovosti.

SAR: 0,478 W/kg (norma 2 W/kg)

Čo mu chýba:

blesk, MP3 prehrávač, FM rádio, Bluetooth, EDGE, pamäťové karty,

Softvérová verzia testovaného telefónu:

11 (25-08-2005), variant A100

Obsah balenia:

teleón, batéria, nabíjačka, potrebné dokumenty

fotkafotkafotkaVšetky fotky nájdete v našej Galérii!

Zapnutie/vypnutie

Výmena SIM karty mi dala zabrať kvôli ťažkému odnímaniu zadného krytu. Prvýkrát sa stalo, že som musel pre otvorenie telefónu použiť návod. SIM karta je zasunutá pod batériou, výmenou dochádza k jej odieraniu.

Zapnutie fónu je zdĺhavé, melódiu pri zapnutí aj vypnutí môžete vypnúť alebo nastaviť podľa svojho gusta.

Dizajn

Siemens C75 sa mi už pri jeho predstavení veľmi páčil. Funkčne ide o model zhodný so starším Siemensom CX65, telom pôsobí však veľmi inovatívne. Nebudeme si klamať, každý človek, ktorý sa vyzná v mobilných telefónoch v ňom nájde prvky Sony Ericssonu K700 resp. T610/T630. Klávesnica mi veľmi pripomína Alcatel 735. Skrátka, Siemens C75 si zobral od konkurencie kvalitnú klávesnicu, jednoduchý neagresívny dizajn a stal sa z neho sympaťák prvej triedy.

Aj keď je to kvádrik, horná časť je v rohoch jemne rozšírená. Nad displejom je možno zbytočne veľa miesta, klávesnica by nemusela byť úplne pri spodnom okraji. Bočné steny sú prázdne, len v ľavej sa ukrýva infraport. Horná stena v strede ukrýva otvor na pútko, čo nepovažujem za najštastnejšie riešenie. Je praktickejšie umiestniť otvor v spodnej časti prístroja. Tá v tomto prípade ukrýva už veľmi známy dátový konektor používaný už od radu 55. V budúcnosti ho však výrobca BenQ pravdepodobne zmení.

Zadná stena je úplne rovná, celá tvorí súčasne aj kryt batérie. Sú v ňom dva otvory, fotoaparátu a konektora externej antény.

Telefón ne stole veľmi dobre kĺže, čo považujem za chybu. Ani ochranné sklíčko displeja nie je špeciálne chránené pred poškodením. Spracovanie sa javí ako dobré, ani po pevnom uchopení prístroja sa však ozývajú už menšie pazvuky (ide o nový aparát).

Klávesnica

Výborná klávesnica s vysokým zdvihom zjavne odstúpených tlačidiel je v tejto kategórií veľmi vítaná. Nejde o žiaden experiment, možno by som však uvítal menší odpor tlačidiel. le píše sa nimi vcelku dobre. Oranžové podsvietenie je dostatočné. Joystick je tvrdý, vyžaduje silnejšie stlačenie, na pohyby do strán ale reaguje dobre. Nechýba ani automatické blokovanie tlačidiel. Zamknutie klávesnice podržaním úplne spodného tlacidla nie je najspoľahlivejším riešením, telefón sa totiž niekedy odblokuje aj sám, napr. vo vrecku od nohavíc.

Jednotlivým alfanumerickým tlačidlám môžete priradiť ľubovoľnú funkciu, wapovú záložku či telefónne číslo, ktoré vyvoláte podržaním daného tlačidla v pohotovostnom stave. Toto je jeden z najlepších patentov Siemensu. Tlačidlá sú hlasné, nečakajte nenápadnosť pri písaní správy na porade či počas vyučovacej hodiny.

Displej

Starý známy displej zo série 65 sa dočkal len fyzického zmenšenia o pár milimetrov, pričom počet bodov ostal zachovaný. Je to fajn, telefón tým nabral na jemnosti rozlíšenia a pritom funkčnosť ostala zachovaná.

Meniť môžete tapetu, logo operátora, farby menu, šetrič displeja, animáciu pri zapnutí a vypnutí prístroja. Najviac oceňujem možnosť zapnúť veľké písmo v menu, zmenu písma v správach a nastavenie intenzity osvetlenia.

Menu je strohé, ale v tomto prípade mi to z neznámych dôvodov ani nevadí. Možno je to jednoduchým dizajnom prístroja. Zvýraznenie (zväčšenie) aktívnej ikony je však veľmi slabé. Viditeľnosť údajov na slnku je výborná. Počet riadkov pri tvorbe alebo čítaní správ sa prispôsobuje nastaveniu. Veľké písmo pri písaní SMS-iek ocenia ľudia so slabším zrakom.

Viditeľnosť údajov na slnku je perfektná, niekedy však prekáža odraz svetla od chranného sklíčka. To je navyše náchylné na poškodenie. Reakcie prístroja sú v niektorých položkách pomalšie než je zvykom u iných značiek.

V novom prístroji sú 3 témy. Páči sa mi, že ich zmenou nedochádza ku zmene melódií.

Vďaka výbornej viditeľnosti údajov na slnku, zmeny písma v správach a vôbec využitiu displeja hodnotím tento prvok v prípade C75 na výbornú.

fotkafotkaVšetky fotky nájdete v našej Galérii!

Fotoaparát

VGA fotoaparát sa nezmenil od čias radu 65. Fotky z C75-ky nie sú práve najlepšie, na prezentáciu snímok vo fóne však bohato postačujú. Funkciu kamery spustíte v pohotovostnom stave pohybom joysticku doľava. Počas zameriavania vidíte na displeji nastavenie jasu, priblíženia (výrez), počet možných snímok vzhľadom na veľkosť voľnej pamäte a kvalitu snímky. Začnem stupňami rozlíšenia snímok: najvyššie rozlíšenie (640 x 480 b.) umožňuje aj 5-násobné priblíženie (výrez). V prípade vysokého (256 x 192 b.) a stredného (128 x 96 b.) rozlíšenia je možné uplatniť 2-násobný zoom, a pri snímaní s rozlíšením na pozadie (144 x 192 b.) nie je možné použiť zoom vôbec.

Veľkosti fotografií sú rôzne. Fotky v najvyššom rozlíšení majú okolo 50 - 60 kB, s vysokým rozlíšením 10 - 20 kB, so stredným rozlíšením okolo 5 kB a na pozadie do 10 kB. Pri snímaní je možné využiť samospúšť. Poteší aj možnosť vyváženia bielej ? automaticky, vonku alebo vnútri. Názov snímky sa tvorí podľa aktuálneho dátumu.

Aj v prípade videozáznamov je možné využiť 5-násobné priblíženie snímanej scény. Záznam je vo formáte 3GPP s rozlíšením len 128 x 96 b. a v kvalite 12 obrázkov za sekundu.

Videá s rozlíšením len 128 x 96 bodov majú dátový tok asi 8 kB/s (asi 500 kB/min.).

ukazka z fotofonu

Ďalšie fotky nájdete v našej Galérii!

UKÁŽKA VIDEA (87 kB)

Obrázky

Nedávno som sa stretol s kamarátom, ktorý bol na dovolenke v Tunisku. Bolo to vonku a mal pri sebe len mobil, Siemens CXT65. Nakoniec si uvedomil, že má niekoľko fotiek aj v telefóne. Vošiel do Mojich súborov, otvoril prvú snímku, stlačil # pre jej zobrazenie na celom displeji a joystickom sme listovali po jendotlivých záberoch. Detaily som si priblížil pomocou lupy. Vždy som si túto výhodu Siemensov strednej a vyššej triedy uvedomoval, ale konečne som ju aj poriadne využil. Toto samozrejme umožňuje aj model C75.

Súbory je možné prehliadať v štýle zoznamu alebo miniatúr, kedy vidieť na displeji 9 zmenšenín prehliadaných obrázkov. Možnosti odosielania obrázkov sú široké, a to cez MMS, e-mail, IrDA. Obrázky je možné aj presúvať alebo kopírovať a ukladať do nových priečinkov. Snímky je možné triediť podľa názvu, typu alebo dátumu.

Melódie a prehrávač hudby

Siemens C75 prehrá SRT, MIDI a WAV súbory. V novom prístroji je ich naozaj dosť, snáď najviac zo všetkých Siemensov. Ľubovoľnú melódiu priradíte zvlášť pre volania známych kontaktov, neznámych a skupiny volajúcich, ďalej budík, správu, organizér, melódiu pri zapnutí a vypnutí. Tak isto je možné nastaviť každej udalosti (hovor, správa...) aj hlasitosť.

Podržaním hviezdičky aktivujete tichý režim, šípkou nahor vstúpite do profilov. Zmenu profilu však na domácom displeji nepostrehnete, čo považujem za zásadné mínus. V profiloch meníte hlasitosti jednotlivých upozornení, vibrácie, filtrovanie hovorov, servisné tóny, tóny tlačidiel, osvetlenie displeja, veľkosť písma v menu.

Zvukovú nahrávku je možné nastaviť aj ako upozornenie na hovor, správu, budík...

Prehrávač videí

Prehrávanie 3GPP videí s možnosťou pozastavenia slúži najmä na prezeranie zaznamenaných snímok.

Pamäť

10,2 MB pamäte považujem za dostatok pre uloženie VGA snímok, 3GPP videí, pár tém a zvonení. Kapacitu 1 000 kontaktov, 100 SMS a 1 000 pripomienok môžeme stále považovať za nadštandardnú, najmä čo sa týka nižšej strednej triedy.

Telefónny zoznam

Aj v telefónny zoznam ostal oproti radu 65 nezmenený. Do telefónneho zoznamu vstúpite z hlavného menu alebo pohybom joysticku nadol v pohotovostnom stave. Ako východzí si môžete vybrať zoznam na SIM alebo v telefóne, nie spoločne. Samozrejmosťou sú skupiny volajúcich ? VIP (klasika Siemensu), kancelária, rodina, individuálne, voľno, privátne, obchod, prijaté, bez skupiny (nezaradené). Pri listovaní zoznamom vidíte na displeji naraz zobrazených 5 kontaktov, pričom sa pri mene zvýrazneného kurzorom zobrazí aj telefónne číslo (v prípade kontaktov na SIM) alebo skupina volajúcich (pri kontaktoch v telefóne). Vyhľadávanie sa uskutočňuje podľa viacerých zadaných znakov, a to aj v prípade kontaktov na SIM karte. V prípade vytvárania novej položky v telefónnom zozname zadávate priezvisko, meno, 3 telefónne čísla, 2 faxové čísla, 2 e-maily, URL, rôzne čísla ako napr. ICQ, skupinu volajúcich, firmu, adresu, narodeniny s pripomienkou vo zvolený čas v daný deň a obraz volajúceho. Siemens ponúka aj možnosť zobrazovať redukované pole s menším počtom položiek, ktoré je možné ľubovolne nastaviť.

Hovor

Na Siemense C75 mi chýba postranné tlačidlo na reguláciu hlasitosti. Kvalita hovoru je dobrá, nemal som dôvod sa počas týždňového obdobia používania mobilu s mojou hlavnou SIM kartou na čokoľvek sťažovať. Počas hovoru je pomocou ľavého funkčného tlačidla aktivovať hlasné handsfree. Pravým tlačidlom zase vstúpime do telefónneho špeciálneho menu, môžeme ním utvoriť konferenčný hovor alebo pracovať s hlavným menu telefónu.

Siemens modelmi v rade 65 spravil krok aj v ďalšej oblasti ? registri hovorov, ktorý udržal aj v rade 75. Možné je prehliadať nielen zoznam všetkých hovorov, ale ku všetkým je zaznamenaný aj dátum a čas hovoru, a naviac aj jeho dĺžka. Siemens za tento krok chválim. Do dĺžky sa ráta aj čas zvonenia, a tak v prípade zmeškaného hovoru vidíte, či išlo len o prezvonenie alebo o skutočné vyzváňanie. Počas hovoru na displeji jeho dĺžku vidíte až po aktivácii tejto funkcie v menu Zoznamy volaní - Čas/Poplatky.

Písanie textov

Písanie na tvrdšej, ale dobrej klávesnici so slovníkom T9 bez diakritiky je v tomto prípade zrejme najlepším riešením. K písaniu správ, kedy v nastaveniach meníte veľkosť textu, nemám výhrady.

SMS

Do položky Správy, ktorá je východzou pri vstupe do menu, sa teda dostanete dvojitým stlačením joysticku. Pri písaní správy vidíte až 9 riadkov textu, pri čítaní dokonca necelých 12(!). V hornom riadku je užívateľ informovaný aj o počte napísaných čiastkových správ, odpočítavanie znakov sa deje v pravom hornom rohu. Pomocníkom je určite aj slovník T9. C75-ka podporuje aj zábavný a v mojom prípade aj obľúbený štandard EMS - vkladanie obrázkov, animácií, emotívnych ikôn a zvukov do textovej správy. I keď je klávesnica dosť tvrdá, pomocou slovníka T9 a rýchlych reakcií telefónu je písanie správ pomerne rýchle. Siemens C75 si zapamätá 100 SMS správ a po presune dôležitých SMS-iek do Archívu už stačí len sledovať veľkosť voľnej zdieľanej pamäte. Zaujímavosťou je možnosť triedenia prijatých správ podľa termínu prijatia alebo stavu. Vymoženosťou, ktorú som si nevedel vynachváliť je, že po prijatí správy sa dostanete do menu Prijaté (v pohotovostnom stave sa do neho dostanete pohybom joysticku doprava), kde vidíte odosielateľa správy aj jej prvé slová. To stačí na to, aby ste rozoznali napríklad SMS notifikáciu e-mailu, ktorú je možné ľavým funkčným tlačidlom ihneď, bez nutnosti otvárania správy, vymazať. Nechýba ani hromadné mazanie správ.

MMS

Editor MMS správ získal v modeloch x65 novú tvár, ktorú si zachoval aj v generácii 75. Tentoraz je pridelené každému objektu na stránke (zvuk, obraz, text) vlastné okienko, do ktorého operatívne vložíte požadovaný súbor či snímku z kamery alebo zvukovú nahrávku. Všetko je tu jednoduché a pre pochopenie nie je nutné vôbec otvárať návod. Aj prezeranie správ je ľahké a telefón umožňuje aj výber, prezretie a uloženie jednotlivých objektov. Nechýba stránkovanie správ.

E-mail

Aj e-mailový klient ostal zachovaný z radu 65. Samotný fakt, že je prítomný e-mailový prehliadač podporujúci prílohy určite poteší. Nastavenie je pomerne jednoduché, treba dbať len na to, že v spojovacom profile (sekcia Dátové služby) stačí nastaviť APN internet, ostatné položky ako používateľ, heslo aj DNS ostávajú prázdne. Preto je nutné pre e-mail nastaviť samostatný spojovací profil. E-mailový prehliadač nepodporuje diakritiku. Teda, on ju aj podporuje, ale správne zobrazí len ý, á, é, ú, ä, ô. Zobraziť nevie písmená ľ, š, č ť, ž, ň a ď, ktoré nahradí inými podivnými znakmi (ale vždy len jedným). Pri vkladaní obrázka do e-mailu tvoreného v telefóne zase nie je možné tento prehliadnuť. Jednoducho musí stačiť informácia o jeho veľkosti, názve a pod. Na textové e-maily bez diakritiky je tento e-mailový prehliadač výborný, keďže na displeji zobrazí množstvo textu (použitie nástroja Lupa). Ponúka aj stiahnutie hlavičiek a nasledovný ručný download tela e-mailu. Na záver len stručne dodám, že prehliadač podporuje SMTP, POP3 aj IMAP4.

Nevýhodou e-mailu v C75 je chýbajúca pravidelná kontrola schránky a drobné problémy s diakritikou.

Instant messaging

V Siemense C75 je v správach prítomný aj Instant messenger, ale nepodarilo sa mi ho nastaviť. Odporúčam využiť server www.Yamigo.com.

V nastaveniach messengera je interval kontroly servera v minútach, stav a vaša nálada.

WAP

Starý známy, avšak od radu 65 vylepšený prehliadač Openwave zobrazí WAP aj WEB stránky. Prehliadač zobrazí až 9 riadkov textu. Pri prehliadaní je možné surfovanie ukončiť alebo len odpojiť GPRS spojenie. Nechýba ani história navštívených stránok. Zo stránky je možné jednotlivé objekty uložiť do telefónu. Ak prijmete počas wapovania SMS-ku, môžete ju prečítať až po ukončení surfovania. V Siemensoch je už dlhší čas možné vytvárať vo wapovom prehliadači nielen záložky, ale aj priečinky s ďalšími obľúbenými adresami.

Prenos dát

Na konfiguráciu GPRS 4+2 timesloty sme si už u Siemensov zvykli dávnejšie, a tak nás neprekvapí ani v tomto prípade, EDGE stále absentuje. Pre lokálne pripojenie ponúka Siemens C75 infraport ukrytý na boku mobilu alebo prenos dát pomocou kábla. Konektor je zhodný so všetkými modelmi predstavenými za posledné 2 - 3 roky (okrem pár výnimiek, ako ST55 a pod.). Na stránke www.siemens-mobile.com nájdete bezplatný softvér Mobile Phone Manager pre C75 pre prácu s telefónom z PC. Bluetooth mi v tomto modeli naozaj chýba.

Pri posielaní dát cez IrDA ukazuje graficky ich odoslanú časť, v prípade e-mailov grafická signalizácia sa posúva po jednotlivých mailoch, nevidíte, koľko času ostáva do kompletného odoslania danej správy.

Vo funkcii Správa zariadenia sa nachádza aj Software Update (aktualizácia softvéru priamo z mobilu).

Organizačné funkcie

Budík - nastavenie melódie, jej hlasitosti, dní v týždni pri opakovanom budíku považujem za nadštandard v tejto triede.

Kalendár - v mesačnom náhľade nie je vyznačený aktuálny deň, dátum s udalosťou je v bielom okienku a pod mesačným náhľadom sa zobrazia hneď aj udalosti priradené k takémuto dňu. V týždennom náhľade nie je rozdiel medzi dňom s udalosťou a bez nej, sú tu však vyznačené samotné udalosti. Aj v týždennom náhľade pri vyznačení dňa s udalosťou sa táto objaví v spodnej časti displeja. Nastavenie počiatočnej hodiny dňa a počiatočného dňa v týždni nájdete v Nastaveniach kalendára. Kapacita pre 1 000 udalostí je viac než dostatočná.

- termíny ? zoznam všetkých pripomienok.

- úlohy ? jednoduchá pripomienka so zvukovým pripomenutím.

- poznámky ? 160-znakové zápisky rozdelené do dvoch kategórií: bežné a dôverné (nutné poznať kód telefónu).

- časové pásma ? rozdelenie planéty na časové pásma s uvedením najvýznamnejších miest

Udalosti a poznámky je možné odosielať aj formou správy či cez IrDA.

Hry a Java aplikácie

V novom telefóne nájdete 2 podarené hry: boj lodí a automobilové preteky. Nechýba podpora Java 2.0 aplikácií. V C75-ke nájdete hneď dve: Download Assistant a Photo Editor. Najmä Photo Editor stojí za zmienku. Už podľa názvu každý pochopí, že ide o aplikáciu na úpravu snímok a obrázkov. Spúšťa sa síce pomerne dlho, ale jeho funkcie sú skutočne vydarené.

- diktafón ? ten však dokáže robiť len záznamy mimo telefonovania.

- kalkulačka ? tá ma milo prekvapila svojimi nadštandardnými funkciami. Odmocninu ani mocninu som na bežnom telefóne tuším ani nevidel. Kalkulačka v Siemense C75 však dokáže este viac (e, 1/x, pamäťové funkcie).

Ostatné drobnosti už len vymenujem: prepočet mien, stopky, odpočítavanie času.

Ešte spomeniem, že C75 zobrazí aj prijatý TXT súbor (napr. vytvorený v Poznámkovom bloku v PC). 10 kB textový súbor som prijal cez IrDA. Ako býva u Siemensov zvykom, na prijatý súbor aj tento upozornil obálkou na hlavnom displeji nad ľavým polyfunkčným tlačidlom. Jeho stlačením vstúpite do menu Prijaté. Tam je možné TXT súbor bez problémov otvoriť (len v kódovaní ANSII, súbory UTF-8 aj Unicode neotvorí), ale prístroj neponúka možnosť jeho uloženia. Je možné ho len odoslať cez SMS, MMS, e-mail alebo IrDA. Pre uchovanie súboru som musel zájsť do menu Moje súbory ? Iné ? Data inbox. Odtiaľ som súbor skopíroval o priečinok vyššie a v menu Prijaté som rovnaký súbor mohol bezpečne vymazať. Ak by som však dokument nepresunul, po vymazaní objektu v menu Prijaté by tento zmizol aj z položky Data inbox. Súbory vo formáte UTF-8 a Unicode CX65 nezobrazí, zobrazí len text vo formáte ANSII.

Výdrž, batéria

Výdrž 3 - 4 dni bežného použávania považujem za dostatočnú.

Výhody:

- množstvo doladených funkcií,

- register hovorov,

- prezeranie snímok

Nevýhody:

- chýba Bluetooth,

- tvrdšia klávesnica,

- niekedy pomalšie reakcie

Cena

5 990 Sk

Siemens C75 je veľmi pekný a slušne vybavený mobil. Ide prakticky o CX65 v menšom vydaní s doladeným displejom i funkciami. Žiadna zásadná funkcia však nepribudla. C75-ku považume za jedného z favoritov tejto zimy, už sa objavila aj v ponuke oranžového operátora. Na mňa Siemens C75 zapôsobil jendoznačne kladne.

Dôležité odkazy:

podpora Siemensov

- kontakt na výrobcu (Siemens SK)

- distribútor (Siemens)

- nastavenie SMS-kou (Siemens)

- nastavenie SMS-kou (T-Mobile)

Nastavenia služieb ručne:

T-Mobile

Orange World

Orange MMS

Diskusia k článku:

Martin Hombauer 21.10.2005 - 00:40

Bavorak69: pozor na chybu: ----------- zábava: Java 3D, WAP 2.0, MP3 prehráva?, ?o mu chýba: blesk, MP3 prehráva?, FM rádio

anonymous24.06.2005 - 19:18 Trvalý odkaz

riso: vdaka, uz som to opravil. ;)

anonymous25.06.2005 - 01:01 Trvalý odkaz

Fizzy: Mna by zaujimalo, ci je pismo pri wapovani mensie ako pri cx65, lebo na nom je podla mna az moc roztiahnute a to sa mi moc nepaci :( Zmenili to pri c75? Je mensie pri wape?
diki

anonymous25.06.2005 - 14:05 Trvalý odkaz

riso: tak toto naozaj netusim. ale neverim, ze by toto menili. uvidime pri finalnej verzii.

anonymous26.06.2005 - 12:04 Trvalý odkaz

filozof: M?a by zaujímalo ?i displej je rovnako hrubý ako na cx65 alebo jemnejší? Niekde som po?ul že je to cx65 v novom kabáte,tak neviem ?i aj so starým displejom. ?akujem za odpove?.

Celá diskusia 18 príspevkov