Apple iPhone 6 Plus sa ohýba, no ostatné telefóny tiež

Na "bendgate", teda aféru okolo ohýbania nových iPhonov, sme sa rozhodli pozrieť čo najobjektívnejšie. Konečný názor si však musíte spraviť sami - kým na jednom videu sa iPhone 6 Plus bezproblémovo prehne a konkurencia vydrží, laboratórny test ukáže presný opak.

Nové iPhony (najmä väčší model 6 Plus) si počas posledných dní vyslúžili aj pozornosť, s akou Apple zrejme nepočítal. Všetko sa začalo údajnými sťažnosťami niekoľkých majiteľov, ktorým sa malo ich nové zariadenie vo vrecku nohavíc ohnúť.

Okamžite sa rozšírili dohady, že je to vďaka ultratenkému, iba 7,1 milimetrov hrubému telu iPhonu 6 Plus vyrobenému z tenkého hliníka. Olej do ohňa potom pridalo video z YouTube kanálu Unbox Therapy kde ho Lewis Hilsenteger zohol vlastnými rukami priamo pred kamerou.

Internet pochopiteľne reagoval, video sa stalo virálnym a do dnešného dňa zaznamenalo už viac než 42 miliónov zhliadnutí. Apple sa bránil tvrdením, že na ohnutý iPhone 6 Plus si počas prvých šiestich dní predaja oficiálne sťažovalo iba 9 zákazníkov.

Eloxovaný hliník, z ktorého sú nové iPhony vyrobené, je vraj v kritických miestach vystužený nehrdzavejúcou oceľou a titánom. Spoločnosť dokonca do svojich laboratórií pozvala novinárov z CNBC a The Verge, aby im ukázala sériu náročných testov, ktorými údajne prešlo až 15-tisíc vzoriek nových iPhonov 6 a 6 Plus (z každého modelu zvlášť), než sa oba začali oficiálne predávať. Takýto detailný pohľad do zákulisa Applu mal byť vôbec prvým od predstavenia iPhonu 4, ktorý potrápil škandál so zhoršeným príjmom signálu vďaka nešťastne riešeným anténam.

Testy majú zahŕňať napríklad odolnosť voči ohybu pri tlaku v troch bodoch (na obrázku), opakovaný tlak v jednom bode a testy prisadnutia či skrútenia.

(obr: The Verge) Po kliknutí sa obrázok zobrazí vo vyššom rozlíšení. Šípkami na klávesnici potom môžete ľahko preskočiť na ďalší.

Server Business Insider potom citoval diskusiu na webe Reddit, kde si používatelia všimli, že na pôvodnom videu od Unbox Therapy niečo nesedí. V priebehu samotného ohýbania totiž iPhone 6 Plus na obrazovke ukazuje čas 2:26, no neskôr, počas komentovania výsledkov len 1:58. Išlo len o rôzne zostrihané zábery, ktoré počas nakrúcania neboli zachytené v rovnakom poradí, alebo bol celý test zmanipulovaný?

(obr: stocktwits.com)

Zrejme nie, ako má dokazovať ďalšie video Lewisa Hilsentegera. Ten si kúpil ďalší iPhone 6 Plus a pred kamerou ho ohol znova. Tento raz bez strihov, na jeden záber.

Nový tabletofón od Applu tak môže vyzerať ako neuveriteľne krehký, no iné testy zasa dokazujú opak alebo minimálne to, že na tom nie je až tragicky v priamom porovnaní s konkurenciou.

Consumerreports.org sa rozhodol vykašlať na blbnutie na námestí a do problematiky zapojil presné merania. Použil práve test ohybu pri uchytení v troch bodoch, ktorý by mal byť najpodobnejší lámaniu zariadenia v rukách a tlakom palcami niekde do stredu zadného krytu. Apple pri svojich testoch používal závažia s hmotnosťou 25 kilogramov, čo podľa Consumerreports.org stačí približne na zlomenie troch ceruziek.

Do testu okrem iPhonu 6 a 6 Plus vybrali aj starší iPhone 5, pričom konkurenciu zastupovali LG G3, Samsung Galaxy Note 3 a HTC One (M8). Postupne pridávali závažia a čakali, kedy príde k prehnutiu konštrukcie smartfónu a kedy k separácii obalu (vyskočeniu displeja z tela). Výsledky môžete vidieť v tabuľke. Tú pôvodnú sme prerátali na kilogramy.

HTC One (M8) - 31,75 kg deformácia, 40,82 kg separácia

Apple iPhone 6 - 31,75 kg deformácia, 45,35 kg separácia

Apple iPhone 6 Plus - 40,82 kg deformácia, 49,89 kg separácia

LG G3 - 59,96 kg deformácia, 59,96 kg separácia

Apple iPhone 5 - 59,96 kg deformácia, 68,03 kg separácia

Samsung Galaxy Note 3 - 68,03 kg deformácia, 68,03 kg separácia

(obr: consumerreports.org)

Ani tieto výsledky však do celej "bendgate" nemusia vniesť viac svetla. Laboratórny test síce ukázal, že iPhone 6 Plus sa ohne už pri tlaku okolo 40 kilogramov, no ešte o niečo tenší a menší iPhone 6 podľa Consumerreports.org vydrží len 31,75 kg.

To je však v priamom rozpore z inou ukážkou z YouTube (a dokonca z nám už dobre známeho kanálu). iPhone 6, ktorý v laboratórnom teste vydrží o takmer 10 kilogramov menej než 6 Plus, osoba pred pár dňami opakovane bezproblémovo ohýbajúca tabletofón už nedokáže vôbec poškodiť? Zaujímavé.

Na tomto videu bez akýchkoľvek problémov obstál aj HTC One (M8), ktorý sa však v laboratórnom teste porúčal ako úplne prvý.

Cultofmac.com zasa zostavil článok, ktorý zahŕňa fotografie ohnutých iPhonov, Samsungu Galaxy S4, Sony Xperie Z1, Nokie Lumie 925, BlackBerry Q10 či modelu od čínskeho Oppo zozbieraných z internetu.

(obr: cultofmac.com)

Na odolnosť nových iPhonov v porovnaní s konkurenciou si tak každý musí spraviť svoj názor sám. Vydrží menej než porovnatelné smartóny, alebo pri štandardnom používaní, ktoré nezahŕňa vedomé hádzanie o zem, ohýbanie v rukách či sadanie si na zariadenie, nebudete mať žiadny problém?

Tiež netreba zabúdať na fakt, že majitelia YouTube kanálov môžu pri svojich videách povoliť reklamu a dostávať tak platby prostredníctvom Adsense. Pri virálnych videách s niekoľkými miliónmi videní môžu ľahko zarobiť sumy, za ktoré sa už zámerná likvidácia drahých smartfónov pred kamerou oplatí.

Zdroj: The Verge, Business Insider, consumerreports.org, Cult Of Mac

Diskusia k článku:

Manobb 29.09.2014 - 01:24

Veru tak, inú pevnosť má materiál "A" pri hrúbke 15mm ako ten istý materiál materiál o hrúbke pod 10mm ... Na druhej strane, namiesto znižovaniu hrúbky pod 10mm, by mohli v tých 10mm hrúbky radšej zakaždým pri vylepšení technológie ušetrený priestor využiť na zväčšenie kapacity batérie ... ;-)

Rastislav.j29.09.2014 - 10:24 Trvalý odkaz

však mali ho vyrobiť z kovu s pamäťou, po zohnutí by ho majiteľ len vložil do vyhriatej rúry :-)

Celá diskusia 4 príspevky