Samsung Galaxy S10: prvé crashtesty a pokusy o poškriabanie displeja

Nový smartfón kórejského výrobcu vydrží približne toľko, čo zvyšok konkurencie. Zamrzí ale nevymeniteľný USB-C konektor a ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov, ktorá nefunguje s krycími sklami.

Na nové smartfóny sa vždy rýchlo vrhnú známi YouTuberi, aby sa so svojimi divákmi čo najrýchlejšie podelili o prvé postrehy. Američan Zack Nelson sa preslávil kanálom

JerryRigEverything, kde skúša najmä odolnosť displejov proti poškriabaniu a pevnosť pri snahe o ohnutie, respektíve zlomenie mobilu.

Nedávno predstavenému Samsungu Galaxy S10 venoval dve videá.

Už vieme, že každá nová S10-tka príde s nalepenou plastovou ochrannou fóliou. Takáto fólia však paradoxne vydrží oveľa menej, než sklo Gorilla Glass 6 pod ňou. Stretli sme sa s tým aj pri krátkom teste Honoru 8X. Ten som do vrecka kabáta vložil spolu so zväzkom kľúčov a stačila jedna cesta domov na to, aby som objavil prvý škrabanec.

Mäkká je aj lacná fólia na Samsungu Galaxy S10. Môžete ju však kedykoľvek strhnúť a nahradiť inou, alebo staviť na temperované sklo, s ktorým už pravdepodobne nebude fungovať ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov zabudovaná priamo v displeji. Výnimku by mali tvoriť napríklad sklá Whitesonic. Bohužiaľ, s cenou okolo 50 dolárov ich musíme označiť za mimoriadne drahé. Odtlačok samozrejme nenaskenujete ani v prípade, že displej v mieste čítačky rozbijete.

Obrazovka Galaxy S10 sa poškriabe nástrojom s tvrdosťou 6 až 7 podľa známej Mohsovej stupnice. V tomto smere sa nijako nelíši od konkurenčných zariadení. Rám je len hliníkový, narozdiel od iPhonu XS, ktorý ho má z tvrdšej, ale aj ťažšej nerezovej ocele.

Druhé video skúma, čo sa nachádza vo vnútri. S rozoberaním mobilov však má viac skúseností server iFixit.com. Na prvý pohľad vás možno prekvapí, akú veľkú plochu zaberá batéria a naopak, ako kompaktná je samotná základná doska s procesorom, pamäťami a zvyškom komponentov.

Zack Nelson aj iFixit upozorňujú, že nabíjací USB-C konektor je teraz pevnou súčasťou dosky, jeho výmena je teda takmer nemožná a mimo záruky môže byť mimoriadne drahá. Podľa Nelsona to platí aj o mikrofóne.

12-megapixelový teleobjektív a rovnako 12 Mpix hlavný fotoaparát ponúknu optickú stabilizáciu. Primárny čip sa hrdí meniteľnou clonou s hodnotami f/1.5 a f/2.4, medzi ktorými prepína elektromagnet.

Snáď najzaujímavejšou súčiastkou je dlhá medená trubica, ktorá má pomáhať chladeniu Snapdragonu 855 v USA, respektíve Exynosu 9820 v európskej verzii Galaxy S10, S10+ a S10e.

Použitie rozdielnych čipsetov si od niektorých fanúšikov vyslúžilo kritiku. Nový Snapdragon 855 je totiž vyrobený 7-nanometrovou, kým hardvér z laboratórií Samsungu 8-nanometrovou technológiou. Americká verzia tak v benchmarkoch zaznamenala zľahka vyššie skóre a nižšiu energetickú náročnosť.

Galaxy S10 a S10e (obr: iFixit.com)

iFixit.com hodnotí Galaxy S10 aj Galaxy S10e "známkou opraviteľnosti" 3/10. Príčinou je nevymeniteľnosť USB-C konektora a ultrazvukovej čítačky aj mimoriadne veľa lepidla, ktoré drží batériu a iné komponenty pokope.

Ak by vás zaujímalo, koľko toho tento smartfón vydrží, môžete si pozrieť Drop Test od dvojice EverythingApplePro, ktorý S10-tku porovnáva s iPhonom XS Max.

Môže sa zdať, že zaoblené okraje Samsungu budú na rozbitie náchylnejšie, výsledky takýchto testov ale považujeme skôr za náhodné. Záleží aj na tom, či mobil trafí rovnú plochu, alebo maličký kamienok.

Zdroj: iFixit.com

Diskusia k článku:

Začať diskusiu