Takto fotí Sony Xperia XZ3

Nasledujúce snímky vytvorené fotoaparátom smartfónu Sony Xperia XZ3 s vyčisteným objektívom a snahou o čo najstabilnejšiu pozíciu fotografa sme vybrali z našich najlepších záberov. V každej situácii sa snažíme vytvárať aspoň dve snímky, rozumne využívať HDR, výnimočne aj upravovať expozíciu. Po vytvorení už do snímok nijako nezasahujeme.

zadný fotoaparát (24 / 22 mm ekv.)

19 Mpix (4:3) (24 mm ekv.) / 17 Mpix (16:9) (22 mm ekv.), 1/ 2,3'' Exmor RS, 1.22 μm pixel, video 4K (HDR), Full HD (960 fps), AF (PDAF), clona f/2.0, AF

predný fotoaparát

13 Mpix (4:3) / 10 Mpix (16:9), 23 mm, 1/3.06'' Exmor RS, video Full HD (30 fps), clona f/1.9

Ďalšie parametre nájdete v článku Základné info: Sony Xperia XZ3.

Krátky komentár:

Toto bude asi na dlhšie. Všimnite si prvý paradox - dve ohniskové vzdialenosti uvedené v parametroch. Snímač má totiž pomer strán 3:2. Ak fotíte do 4:3, využívate menšiu šírku optiky, a fotíte akoby s 24 mm objektívom po prepočte na kinofilm. Akonáhle prepnete na 16:9, nejde o orez zo 4:3, ale plnohodnotný výrez z celého snímača. A fotíte akoby s 22 mm (teda širším) objektívom (po prepočte na kinofilm). Preto každému odporúčam používať pomer strán 16:9 - vyplní nielen monitor, ale aj efektívnejšie ním využijete optiku prístroja.

Rýchle spustenie je tu možné niekoľkými spôsobmi. Vytiahnite mobil z vrecka, otočte na ležato, namierte pred seba a čierny displej sa zrazu zmení na hľadáčik. Úplne automaticky. Stačí, že sa dotknete kruhu v strede a môžete fotiť. Alebo podržte spúšť fotoaparátu v bočnej stene. Tú oceníte aj pri snímaní - keď chcete prvou polohou na niečo zaostriť a druhou odfotiť.

Prostredie fotoaparátu je konečne také, na aké sme na Sony smartfónoch čakali. Vľavo šesť užitočných skratiek - nastavenia, predná kamera (na tú prepnete aj ťahom prsta do strany), doladenie vyváženia bielej farby, pomer strán, časovaná spúšť a blesk. Ešte by som tam ocenil HDR, ktoré sa v ľavom stĺpci objaví len v manuálnom režime. Ale automatika má akoby HDR stále zapnuté a na dynamický rozsah záberov sa nemôžem sťažovať.

Vedľa spúšte je rýchle prepínanie foto / video. A dole tlačidlo režimy, vedľa ktorého je vždy rýchly vstup do naposledy použitého.

Režim Bokeh si musíte doinštalovať z obchodu Google Play (hľadajte appku Bokeh Backround defocus). Manuálny režim vyzerá celkom poctivo, panoráma funguje správne a Selfie portrét vám rozostrí pozadie za vašou tvárou. Nechýba ani spomalený záber 960 fps, ktorý už dobre poznáme. V HD spomalí 0,2 s na 6 sekúnd, vo Full HD 0,1 s na 3 sekundy. Ostaňte preto radšej pri HD.

Záznam videa sa pýši bohovskou digitálnou stabilizáciou. Skúšal som nejaké experimenty a je to lepšie než pri videu z Galaxy Note 9. HDR video je fajn, ale pozriete si ho len na Sony telke alebo smartfóne s podporou HDR. Takže ťažko povedať, či túto funkciu niekedy využijete pre záznam spomienok, ktoré budete chcieť posielať známym či ich uložiť pre budúce generácie.

Predná kamera zaostruje, ale výhradne automaticky, len na tváre. Platí to aj pri videu.

Kvalita záberov je veľmi slušná, no večerné snímky trpia zvláštnym digitálnym rozostrením. Všimnite si pozadie na záberoch blízkych objektov. Je dosť kostrbaté, nemyslíte?

GALÉRIA FOTOGRAFIÍ

Všetky fotografie v článku sú v plnej kvalite, preto môže pri pomalom internetovom pripojení chvíľu trvať ich načítanie. Otvorenie obrázkov kliknutím / dotykom prináša len pohodlie listovania medzi jednotlivými zábermi (klikom myši alebo dotykom obrazovky otvoríte ten istý súbor). Ak máte v ruke smartfón či tablet, detaily si pozriete aj klasickým priblížením snímky dvomi prstami. Pravým tlačidlom myši alebo podržaním prsta na obrázku môžete slobodne snímky uložiť do vášho zariadenia, skúmať detaily a analyzovať EXIF.

GALÉRIA VIDEÍ

Diskusia k článku:

Začať diskusiu