Takto fotí Huawei Mate 20 Pro

Nasledujúce snímky vytvorené fotoaparátom smartfónu Huawei Mate 20 Pro s vyčisteným objektívom a snahou o čo najstabilnejšiu pozíciu fotografa sme vybrali z našich najlepších záberov. V každej situácii sa snažíme vytvárať aspoň dve snímky, rozumne využívať HDR, výnimočne aj upravovať expozíciu. Po vytvorení už do snímok nijako nezasahujeme.

zadný fotoaparát (26 mm ekv.)

40 Mpix (4:3) / 6 Mpix (19:9), video 4K (30 fps) / FHD (60 fps) / HD (960 fps), AF (PDAF), clona f/1.8

zadný fotoaparát (wide, 16 mm ekv.)

20 Mpix (4:3) / 13 Mpix (19:9), video 4K (30 fps) / FHD (60 fps) / HD (960 fps), clona f/2.2

zadný fotoaparát (tele, 80 mm ekv.)

10 Mpix (4:3) / 6 Mpix (19:9), clona f/2.4

predný fotoaparát

24 Mpix (4:3) / 16 Mpix (19:9), clona f/2.0 video Full HD

Ďalšie parametre nájdete v článku Základné info: Huawei Mate 20 Pro.

Krátky komentár:

Rýchle spustenei fotoaparátu dvojitým stlačením hlasitosti nadol oceníte až do momentu, kým nepočúvate cez Bluetooth hudbu. Ale takých situácií nebude veľa. Po spustení fotoaparátu sa na obrazovke objaví obraz zo zadnej alebo prednej kamery, záleží, akú ste použili naposledy. Prepnutie na prednú kameru je pohodlné a nemám mu čo vyčítať.

Výhrady mám k rozlíšeniu fotografií. Hlavný fotoaparát (26 mm ekv.) ponúka snímanie do 40 Mpix, ale len s pomerom 4:3. Ak chcete prepnúť na 16:9, máte na tomto mobile definitíve smolu. Teda, pokiaľ si nenainštalujete inú aplikáciu. Prepnutie na 19:9 je možné, ale vtedy sa musíte uskromniť so 6 megapixelmi!

Širokouhlý fotoaparát môžete aktivovať viacerými spôsobmi, ja som si zvykol na zoštipnutie prstov na displeji. Prepnutie asi sekundu trvá, no výsledky z 16 mm fotoaparátu sú pôsobivé. Väčšinu upraví digitálny postproces (nepomôže ani vypnutie AI), ale väčšinou sa mi to aj páči.

Trojnásobné priblíženie ponúka naozaj využiteľný optický zoom. Napríklad pri fotografovaní zvierat alebo iných vzdialených objektov.

Režim portrét sa najprv aktivuje v dvojnásobnom priblížení (netuším prečo), ale môžete ho oddialiť aj na 1x. A rozostrenie pozadia za rôznymi postavami je nenormálne presné. A hoci by sa to dalo ešte lepšie, podľa mňa v tomto smere Huawei dorovnal, alebo dokonca prekonal tohtoročné top Samsungy a iPhony. Dcérku som fotografoval v mnohých pozíciách, uhloch, momentoch, a vždy ma presnosť rozostrenia pozadia prekvapila. A platí to aj pri autoportrétoch. A tak isto aj pri bežných objektoch, nemusí ísť len o postavy či portréty.

Menšou slabinou je záznam videa. Chýba 4K 60 fps a zaostrovanie by mohlo byť rýchlejšie a presnejšie. Mate 20 Pro vyniká v digitálnej stabilizácii videa, a to nielen pri Full HD zázname (prednou aj zadnou kamerou), ale aj 4K. Ukážky videí nájdete nižšie.

Pri listovaní fotografiami, a vlastne aj pri ich vytváraní vám bude určite prekážať po stranách zahnutý displej. Bez neho by od nás Mate 20 Pro získal ešte o pár bodov viac.

GALÉRIA FOTOGRAFIÍ

Všetky fotografie v článku sú v plnej kvalite, preto môže pri pomalom internetovom pripojení chvíľu trvať ich načítanie. Otvorenie obrázkov kliknutím / dotykom prináša len pohodlie listovania medzi jednotlivými zábermi (klikom myši alebo dotykom obrazovky otvoríte ten istý súbor). Ak máte v ruke smartfón či tablet, detaily si pozriete aj klasickým priblížením snímky dvomi prstami. Pravým tlačidlom myši alebo podržaním prsta na obrázku môžete slobodne snímky uložiť do vášho zariadenia, skúmať detaily a analyzovať EXIF.

GALÉRIA VIDEÍ

Diskusia k článku:

Profile picture for user marek.ceman@gmail.com

Wayne 14.11.2018 - 21:46

Ta nocna fotka tej stanice je hrúúúza v 1:1.

ondrakomous15.11.2018 - 18:09 Trvalý odkaz

tam zalezi, jestli to bylo foceny v nighmodu, který je bezkonkurencni, nebo v obycejne automatice.

Celá diskusia 3 príspevky