Dilema: Huawei Mate 10 Pro vs. Samsung Galaxy S8+

Kúpou minuloročných high-endov môžete výrazne ušetriť. Stále pritom ponúknu výbavu, za ktorú by sa nemusel hanbiť ani mobil spred pár mesiacov.

Ak si ani vy neviete dať rady pri výbere nového mobilu a máte dvoch favoritov, nezdráhajte sa nám napísať. Kontaktovať nás môžete e-mailom na redakcia@fony.sk, do predmetu správy napíšte "Dilema". Z redakčnej pošty každý týždeň vyberieme najzaujímavejšiu otázku, ktorej sa budeme venovať formou takéhoto článku.

Čitateľ David nám píše: "Zdravím, rozmýšľam nad kúpou nového smartfónu, no neviem sa rozhodnúť medzi Huawei Mate 10 Pro a Samsung Galaxy S8+. Mohli by ste mi poradiť? Ďakujem a prajem príjemný deň.

Oba telefóny už majú svojich nástupcov, no v čase predstavenia patrili na úplný vrchol ponuky daného výrobcu. David teda môže očakávať špičkové parametre za rozumnejšiu cenu než pred rokom.

Škoda, že nepíše, na čo presne má jeho smarftón slúžiť. Na Mate 10 Pro je nám sympatický jeho tradičný vzhľad. Rovný displej, žiadny výrez a napriek tomu veľmi dobre využíva takmer celú plochu prednej časti. 6-palcová natiahnutá obrazovka má síce "len" Full HD+ rozlíšenie, ale mnohí z vás vedia, že QHD príliš veľký význam nemá. A ak už, skôr negatívne ovplyvňuje výdrž batérie.

Aj preto predpokladáme, že väčšina majiteľov Samsungu Galaxy S8+ má v Nastaveniach tiež zvolené nižšie Full HD+ rozlíšenie, hoci 6,2-palcový Super AMOLED podporuje aj mriežku s 1440 x 2960 bodmi.

Zaoblené okraje na Samsungu dobre vyzerajú, my však k ich veľkým fanúšikom nepatríme. Stále opakujeme, že dokážu nepríjemne odrážať svetlo, ľahko sa poškriabu a nesedí na nich skoro žiadna fólia či krycie sklo. Tejto generácii smarfónov Galaxy sa vyčítala tiež trochu čudne umiestnená čítačka odtlačkov prstov. Občas namiesto nej položíte prst na objektív.

Oba mobily môžete odomykať tiež skenom tváre. Pri Galaxy S8+ bude všetko fungovať spoľahlivejšie aj v úplnej tme. Ako alternatíva mu poslúži ešte skener očnej dúhovky.

Kórejské top-telefóny si už roky zachovávajú optický snímač tepu srdca, no klasický 3,5 mm audio jack, slot na microSD karty alebo bezdrôtové nabíjanie budú iste častejšie využívanými prvkami. Mate 10 Pro nič z toho nemá. Namiesto toho ponúkne iba infraport pre ovládanie domácej techniky, televízora alebo set-top-boxu.

Samostatnou kapitolou sú fotoaparáty, pri ktorých môžete právom očakávať len tie najlepšie výsledky. Huawei už v tejto generácii razil ideu jedného farebného a jedného čiernobieleho snímača s rozlíšením 12 + 20 Mpix. Samsung mal na začiatku roka 2017 objektív len jeden, pred 12-megapixelovým snímačom.

Víťaza v kvalite snímok si môžete vybrať sami podľa našich článkov Takto fotí Huawei Mate 10 Pro a Takto fotí Samsung Galaxy S8 + videá z mobilu. Pripomíname len kvalitnejšiu prednú kameru pri Samsungu, ktorá ponúka dokonca aj autofokus a nahráva QHD videá.

Oficiálny web Samsungu predáva single aj dual SIM 64-gigabajtovú verziu (4 GB RAM) za zaujímavých 599 eur. Ďalších 160 eur sa dá získať ako cashback vďaka akcii, o ktorej sme informovali v článku Pri kúpe vybraných smartfónov Samsugu môžete výrazne ušetriť.

Mate 10 Pro nájdete v overených e-shopoch za rovnakú sumu, no už dokonca v 6 GB variante a so 128 GB vnútorným úložiskom.

David sa môže rozhodnúť aj podľa našich recenzií, ktoré sme nazvali Huawei Mate 10 Pro - vytrvalý bohatier a Samsung Galaxy S8+ - plus šestnásť percent. Naša voľba by pravdepodobne smerovala k Huaweiu. Za rovnakú cenu ponúkne lepšiu hardvérovú výbavu a dvojnásobné úložisko spolu s praktickejším displejom. Zlákala by nás tiež 4000 mAh batéria (+500 mAh oproti Samsungu). Všetko sa ale môže zmeniť, ak preferujete microSD karty, bezdrôtové nabíjanie a káblové slúchadlá.

Všetky podobné články nájdete po kliknutí na tento odkaz.

Diskusia k článku:

Karol 11.11.2018 - 12:22

Ste si istí touto vetou: "Oba mobily môžete odomykať tiež skenom tváre?"... pozeral som Richardovu videorecenziu na Mate 10 Pro a on tam vôbec nespomína, že by sa odomykal skenom tváre

Matej Krajčovič11.11.2018 - 13:31 Trvalý odkaz

Face unlock by mal byť podľa všetkých dostupných info už prítomný, objavil sa po aktualizácii na Oreo.

Celá diskusia 3 príspevky