Takto fotí Xiaomi Mi Mix 2S

Nasledujúce snímky vytvorené fotoaparátom smartfónu Xiaomi Mi Mix 2S s vyčisteným objektívom a snahou o čo najstabilnejšiu pozíciu fotografa sme vybrali z našich najlepších záberov. V každej situácii sa snažíme vytvárať aspoň dve snímky, rozumne využívať HDR, výnimočne aj upravovať expozíciu. Po vytvorení už do snímok nijako nezasahujeme.

Zadný fotoaparát: 12 Mpix (4:3) / 9 Mpix (16:9), clona f/1.8, OIS, video Full HD (30 fps) / 4K (30 fps), slo-mo Full HD 240 fps,

Pomocný fotoaparát s mierne dlhšou ohniskovou vzdialenosťou: 12 Mpix (4:3) / 9 Mpix (16:9), clona f/2.4

Predný fotoaparát: 5 Mpix, video Full HD (30 fps)

Ďalšie parametre nájdete v článku Základné info: Xiaomi Mi Mix 2S.

Krátky komentár:

Rýchle spustenie dvojitým stlačením hlasitosti nadol je už bežná vec. V nastaveniach fotoaparátu potom môžete zapnúť ešte aj rýchle zhotovenie fotografie či nahrávanie videa. Nájdete tam aj zapamätanie naposledy zvoleného režimu, ktoré môžete vypnúť. Referenčnú čiaru si určite zapnite, dlhé podržanie spúšte môže zas vytvoriť sériu záberov alebo uzamknúť zaostrenie. Nastavenia fotoaparátu sú, ako vždy bohaté. Na výber máte z pomerov strán 4:3, 16:9 a 18:9. Milo ma prekvapila kvalita fotografií, bavíme sa však o smartfóne za viac než 500 eur (v prípade slovenskej distribúcie). HDR je intenzívne, môžete ho rýchlo prepnúť vďaka ikone v bočnej lište. Tam nájdete aj AI, teda inteligentné rozpoznávanie scény. Vždy ma tieto automatické režimy otravovali a zatiaľ som názor na umelú inteligenciu nezmenil. Šikovnou funkciou je vodováha.

Základné režimy prepínate ako na iOS, čo mne osobne vôbec nevyhovuje. Kde sú tie časy jednej ponuky vysunutej zo strany. Režim Krátke video som vôbec nepochopil, prepnutie na panorámu vyžaduje niekoľko ťahov, manuálny režim nájdete ešte ďalej. Ten ponúka až 32-sekundovú expozíciu.

Zabudnúť nemôžem ani na tlačidlo 1x / 2x. Po stlačení 1x sa obraz dvojnásobne priblíži. Lenže podľa EXIFu je ohnisková vzdialenosť prvého fotoaparátu 4,22 mm a druhého 5,20 mm. To znamená optické priblíženie len o 23 %. O ostatné sa zrejme stará elektronika.

Hlavný fotoaparát ponúka aj OIS, pri zázname 4K videí optickú stabilizáciu aj reálne využijete. Pri Full HD je akoby vypnutá a prístroj pracuje zrejme len s digitálnou stabilizáciou. Počas záznamu videa sa obraz trasie, no po jeho uložení je už stabilný ako sa patrí. Ak túžite po Full HD 60 fps, musíte sa obzrieť po iných smartfónoch. Možno vás však poteší slow-motion FUll HD 240 fps.

Celkovo mám z fotoaparátu aj záznamu videí dobrý pocit a toto je jeden z mála smartfónov značky Xiaomi, od ktorého kúpy by ma kvalita fotoaparátov neodradila. Horšie je to s pozíciou prednej kamery. Kvôli ovládaniu mobilu je neustále špinavá a pri fotografovaní autoportrétov musíte otočiť telefón o 180 stupňov.

GALÉRIA FOTOGRAFIÍ

Všetky fotografie v článku sú v plnej kvalite, preto môže pri pomalom internetovom pripojení chvíľu trvať ich načítanie. Otvorenie obrázkov kliknutím / dotykom prináša len pohodlie listovania medzi jednotlivými zábermi (klikom myši alebo dotykom obrazovky otvoríte ten istý súbor). Ak máte v ruke smartfón či tablet, detaily si pozriete aj klasickým priblížením snímky dvomi prstami. Pravým tlačidlom myši alebo podržaním prsta na obrázku môžete slobodne snímky uložiť do vášho zariadenia, skúmať detaily a analyzovať EXIF.

GALÉRIA VIDEÍ

Diskusia k článku:

Začať diskusiu