Ericsson: prvé 5G smartfóny prídu začiatkom budúceho roka

Komerčná prevádzka 5G sietí sa očakáva už tento rok, pričom priekopníkom v ich zavádzaní je Severná Amerika. Predpokladá sa, že o päť rokov bude 20 % celkovej dátovej prevádzky prebiehať cez siete piatej generácie.

Podľa poslednej správy Mobility Report spoločnosti Ericsson bude do roku 2023 k internetu vecí pripojených 3,5 miliardy mobilných zariadení. Do značnej miery k tomu prispeje rozsiahle nasadzovanie IoT v Číne.

Mobilní operátori na celom svete už sprevádzkovali viac než 60 mobilných IoT sietí. Na existujúcu LTE sieť použili komplexné technológie mobilného internetu vecí, ako sú NB-IoT a Cat-M1. V Severnej Amerike sú sústredené najmä v logistike a fleet manažmente, zatiaľ čo v Číne sú to hlavne smart riešenia pre mestá a poľnohospodárstvo.

Očakáva sa, že priekopníkom zavádzania 5G sietí bude Severná Amerika. Všetci hlavní americkí operátori plánujú spustiť 5G medzi koncom tohto roka a polovicou roka 2019. Na konci roka 2023 by už malo byť takmer 50 % všetkých mobilných pripojení v Severnej Amerike uskutočňovaných v 5G sieťach.

Nasleduje severovýchodná Ázia s 34 % a západná Európa s 21 %. Celosvetovo sa najmasívnejšie nasadzovanie 5G sietí očakáva od roku 2020. Slovenský Orange už koncom minulého roka oznámil, že má ambíciu uviesť novú generáciu sietí ako jeden z prvých operátorov v Európe. Ericsson do konca roka 2023 predpovedá vyše jednu miliardu 5G pripojení v rámci vylepšených širokopásmových mobilných sietí, čo bude znamenať podiel okolo 12 % všetkých mobilných pripojení.

Zároveň porastie dátová prevádzka, ktorá v priebehu predpokladaného obdobia dosiahne takmer 107 exabytov (EB) mesačne. Tento objem dát je vypočítaný na základe predpokladu, že každý mobilný zákazník na svete bude sledovať Full HD video 10 hodín mesačne. Do roku 2023 by mali celosvetovo 5G siete prenášať viac než 20 % mobilnej dátovej prevádzky. To je 1,5-krát viac, než je celková súčasná prevádzka v sieťach 4G/3G/2G.

Prvá generácia 5G koncových zariadení prenášajúcich iba dáta sa očakáva v druhej polovici tohto roka. Prvé komerčne predávané smartfóny podporujúce 5G by mali prísť začiatkom nasledujúceho roka, pričom k podpore veľmi vysokých frekvenčných pásiem by malo dôjsť medzi začiatkom a polovicou roka 2019.

Na príchod sietí piatej generácie sa pripravuje aj Regulačný úrad, ktorý už koncom minulého roka zverejnil podmienky pre spustenie 5G sietí a očakáva, že operátori budú pri budovaní sietí vzájomne spolupracovať.

Zdroj: tlačová správa

Diskusia k článku:

Začať diskusiu