Takto fotí Nokia 8 Sirocco

Nasledujúce snímky vytvorené fotoaparátom smartfónu Nokia 8 Sirocco s vyčisteným objektívom a snahou o čo najstabilnejšiu pozíciu fotografa sme vybrali z našich najlepších záberov. V každej situácii sa snažíme vytvárať aspoň dve snímky, rozumne využívať HDR, výnimočne aj upravovať expozíciu. Po vytvorení už do snímok nijako nezasahujeme.

hlavný fotoaparát (25 mm ekv.): 12 Mpix (4:3) / 8 Mpix (16:9), duálny LED blesk, AF (PDAF), video 4K (30 fps), clona f/1.75, 1/500 - 4 s., ohn. vzd. 4,28 mm

sekundárny fotoaparát (35 mm ekv.): 13 Mpix, 2x zoom, AF, clona f/2.6, ohn. vzd. 6,0 mm

predná kamera: 5 Mpix (4:3) / 2 Mpix (16:9), Full HD video (30 fps), FF, clona f/2.0

Ďalšie parametre nájdete v článku Základné info: Nokia 8 Sirocco.

Krátky komentár:

Spestrenie tohto mesiaca. Začnem tradične, rýchlym spustením fotoaparátu, a to dvojitým stlačením vypínača. Mohlo by byť síce rýchlejšie, aj vypínač by sa mohol dať nahmatať ľahšie, ale to už je vecou zvyku. Zahnutý displej znamená odlesky v hornej hrane aj pri fotografovaní (na ležato), aj prezeraní snímok. Prostredie fotoaparátu je strohé, ale nič mi tu nechýba. V ľavej bočnej lište môžem rýchlo prepnúť na prednú kameru, prepnúť blesk, HDR, časovanú samospúšť, spojenie obrazu z prednej a zadnej kamery či vyhladenie vrások. Prstom môžem označiť objekt pre zaostrenie a následne doladiť expozíciu, podržaním prsta sa však expozícia ani zaostrenie neuzamknú.

V režimoch fotoaparátu nájdeme panorámu, manuálny režim Pro, umelé rozostrenie pozadia (Živé rozostrenie), v režimoch Videa zas časozber a spomalené video.

V automatickom režime fotoaparátu (teda nie pri videu ani manuálnom foto režime) môžete stlačiť prvok [1,0x] a prepnúť tak na dvojnásobné priblíženie. Na základe viacerých pokusov som prišiel na zopár postrehov. V EXIF informáciách som zistil, že hlavný fotoaparát ponúka ohniskovú vzdialenosť 4,3 mm, druhý 6,0 mm. To je len 1,4-násobok. Predpokladám, že do dvojnásobku sa používa digitálne priblíženie a interpolácia. Občas dokonca fotoaparát aj pri dvojnásobnom priblížení ponechá aktívny hlavný fotoaparát a využije len digitálny zoom. Hlavne v horších svetelných podmienkach. Skrátka, zmysel druhého zadného fotoaparátu Nokie 8 Sirocco ostáva pre mňa záhadou. Približovanie prináša mizerné výsledky a tak hlavným dôvodom zrejme ostáva umelé rozostrovanie pozadia.

Pochváliť musím prirodzený bokeh efekt hlavného fotoaparátu s clonou f/1.75. Neviem, či som niekedy videl krajší. Ale možno mám len zlú pamäť. Každopádne, mmelé rozostrenie pozadia je pri záberoch blízkych objektov Nokiou 8 Sirocco úplne zbytočné.

Z fotoaparátu na video môžete prepnúť ťahom prsta zhora nadol a opačne. 4K video nie je stabilizované, zato Full HD záznam je pekný. Škoda len lesklého displeja so zahnutými okrajmi. V redakcii totiž považujeme zaoblené obrazovky za najväčší nezmysel posledných rokov.

GALÉRIA FOTOGRAFIÍ

Všetky fotografie v článku sú v plnej kvalite, preto môže pri pomalom internetovom pripojení chvíľu trvať ich načítanie. Otvorenie obrázkov kliknutím / dotykom prináša len pohodlie listovania medzi jednotlivými zábermi (klikom myši alebo dotykom obrazovky otvoríte ten istý súbor). Ak máte v ruke smartfón či tablet, detaily si pozriete aj klasickým priblížením snímky dvomi prstami. Pravým tlačidlom myši alebo podržaním prsta na obrázku môžete slobodne snímky uložiť do vášho zariadenia, skúmať detaily a analyzovať EXIF.

GALÉRIA VIDEÍ

Diskusia k článku:

Martin 15.06.2018 - 16:48

chvalim otestovanie stabilizacie pocas chodze. Robte to pri kazdom telefone a pri roznych rozliseniach (Full HD 30 /60 fps; 4K...)

Celá diskusia 2 príspevky