Takto fotí Honor 10

Nasledujúce snímky vytvorené fotoaparátom smartfónu Honor 10 s vyčisteným objektívom a snahou o čo najstabilnejšiu pozíciu fotografa sme vybrali z našich najlepších záberov. V každej situácii sa snažíme vytvárať aspoň dve snímky, rozumne využívať HDR, výnimočne aj upravovať expozíciu. Po vytvorení už do snímok nijako nezasahujeme.

Hlavný fotoaparát: 16 Mpix (4:3) / 24 Mpix (4:3) / 10 Mpix (18:9), clona f/1.8, video 4K (30 fps), AF (PDAF)

Monochromatický fotoaparát: 24 Mpix (4:3) / 16 Mpix (4:3) / 10 Mpix (18:9), clona f/2.0

Predný fotoaparát: 24 Mpix (4:3) / 16 Mpix (18:9), video Full HD (30 fps), clona f/2.0

Ďalšie parametre nájdete v článku Základné info: Honor 10.

Krátky komentár:

Na prvý pohľad by človek povedal, že Honor 10 používa rovnaké fotoaparáty ako Huawei P20. Ale už odlišná orientácia dvojice zadných fotoaparátov naznačuje, že to bude inak.

Začnem čiernobielym. Ten ponúka na P20-ke väčšiu sveteľnosť (f/1.6) a celkovo lepšie výsledky. Odporúčam hlavne článok Ostrov Krk na 30 fotkách z Huaweiu P20.

Farebný má oproti P20 / P20 Pro zopár bodov navyše za 10 Mpix zábery s pomerom strán 18:9. A hoci je dnes stále štandardom 4:3, natiahnuté (alebo skôr orezané) snímky s pomerom strán 18:9 majú svoje čaro. Na drahom P20 Pro majú však len 7 Mpix a na P20-ke 8 Mpix. Tu, keďže ide o výrez zo 16 Mpix snímky, získate až 10-megapixelovú krajinku s väčším počtom detailov. A to sa, hlavne v lete, počíta.

Prostredie je nové, rovnaké ako v P20 / P20 Pro, akurát spodná lišta obsahuje menej základných režimov (Clona, Portrét, Fotografia, Video), a tak položka "Viac" je pekne poruke. A nie skrytá, ako na spomínaných konkurentoch. Ponuku "Viac" si viete sami usporiadať podľa vašich predstáv. Dokonca tu nájdete aj experimenty ako 3D panoráma, 3D Creator či Umelecký režim.

Fotografiám teda nemáme veľmi čo vyčítať, škoda len slabšieho čiernobieleho. Nechýba ani umelé rozostrovanie pozadia zadnou aj prednou kamerou. Nie je také dokonalé ako na drahých Samsungoch, ale v tejto cenovej kategórii ide o štandard. A ľuďom sa to páči.

Menšie sklamanie prináša záznam videa. 4K snímky sú celkom slušné, ale pre mnohých zbytočné. Full HD s 30 aj 60 snímkami za sekundu však akosi často preostrujú, nepoteší ani chýbajúcou stabilizáciou a celkový dojem z Full HD videa je slabý. Pohyblivé zábery z prednej kamery vyniknú v porovnaní s konkurenciou viac.

Samozrejmosťou je rýchle spustenie fotoaparátu dvojitým stlačením hlasitosti nadol. V nastaveniach fotoaparátu si však zmeňte túto funkciu len na Otvorenie aplikácie. Rýchla snímka je väčšinou na zahodenie.

A pokiaľ chcete skutočne dobre vidieť na to, čo v lete vonku fotografujete, dajte si dole fóliu od výroby a radšej si dajte Honor 10 do poriadneho obalu.

GALÉRIA FOTOGRAFIÍ

Všetky fotografie v článku sú v plnej kvalite, preto môže pri pomalom internetovom pripojení chvíľu trvať ich načítanie. Otvorenie obrázkov kliknutím / dotykom prináša len pohodlie listovania medzi jednotlivými zábermi (klikom myši alebo dotykom obrazovky otvoríte ten istý súbor). Ak máte v ruke smartfón či tablet, detaily si pozriete aj klasickým priblížením snímky dvomi prstami. Pravým tlačidlom myši alebo podržaním prsta na obrázku môžete slobodne snímky uložiť do vášho zariadenia, skúmať detaily a analyzovať EXIF.

GALÉRIA VIDEÍ

Diskusia k článku:

Profile picture for user marek.ceman@gmail.com

Wayne 06.06.2018 - 23:13

zaujimave. tie machule pri horsom svetle a v tienoch sa mi nepacia, ale nie je to take zle ake som cakal ze bude...

ondrakomous06.06.2018 - 23:28 Trvalý odkaz

cb rezim je fakt divny, co jsem zkousel na klasickym huawei p10, tak kontrasty byly uplne jiny(vetsi) i kresba detailnejsi, tady je to cely sedy, bez detailu. je videt, ze ty podminky svetelny nebyly uplne idealni, velky prepaly v oknech, ta scena v iterieru by byla tezka i pro nejakou entry zrcadlovku, no co cekat od malyho snimace, jak rika Mental, dobra recenze jako srovnani je na mobilizujeme. ona je velka vyhoda, ze huawei umoznuje pokrocily manualni rezimy a navic pro bezny lidi ma umelou inteligenci.
ta umela inteligence dela presne, co delat ma, laik dostane perfektni pribarveny, doostrovany fotky, ktery muze hned postovat na socialni site.
z hlediska fotaku/aktualni ceny by daval smysl fotosouboj samsung s7, lg g6, honor 10 a jeste bych tam pridal neco lepsiho jako 4 kus treba iphone X, google pixel 2, ciste pro srovnani, jestli se vyplati priplatit.

kdyby to nekoho zajimalo, tak na iphonu pouzivam aplikaci camera1, ktera foti taky cernobile, navic podporuje raw, ma genialni jednoduchy nastaveni, navic zobrazuje nahled v cb rezimu, takze uzivatel je schopny expozici upravovat podle potreby. neco takovyho na mobilech vylozene chybi, aby si uzivatel mohl definovat vlastni filtr, upravit si ho podle vlastni potreby. vsechny pokrocilejsi fotaky dneska takovou moznost nabizi. na mobilech jsou filtry nastaveny vetsinou skrze aplikace, coz je skoda.

Celá diskusia 2 príspevky