Takto fotí Huawei P20

Nasledujúce snímky vytvorené fotoaparátom smartfónu Huawei P20 s vyčisteným objektívom a snahou o čo najstabilnejšiu pozíciu fotografa sme vybrali z našich najlepších záberov. V každej situácii sa snažíme vytvárať aspoň dve snímky, rozumne využívať HDR, výnimočne aj upravovať expozíciu. Po vytvorení už do snímok nijako nezasahujeme.

Zadný fotoaparát (27 mm, ekv.): : 12 Mpix (4:3), 1,55 µm, clona f/1.8, video HD (240 fps) / Full HD (60 fps, 120 fps) / 4K (30 fps), slo-mo HD 960 fps, AF (PDAF), EIS

Monochromatický fotoaparát (27 mm, ekv.): 20 Mpix, clona f/1.6, EIS

Predný fotoaparát (26 mm, ekv.): 24 Mpix (4:3) / 16 Mpix (18:9), clona f/2.0, Full HD video (30 fps)

Ďalšie parametre nájdete v článku Základné info: Huawei P20.

Krátky komentár:

Rýchle spustenie dvojitým stlačením hlasitosti je u tejto značky štandardná vlastnosť, a tradične vám tiež odporučím zmenu tejto funkcie na "iba spustiť fotoaparát". Rýchle spustenie sa občas bije s odomknutím tvárou. Totiž, Huawei P20 sa po zodvihnutí zo stola či vybratí z vrecka rozsvieti. A potom hneď hľadá tvár a dosť rýchlo ju aj rozpozná a telefón odomkne. Ak však medzitým stlačíte dvakrát hlasitosť nadol, vyhodnotí to ako reguláciu hlasitosti.

Prostredie fotoaparátu zbytočne kopíruje iOS, takže prepnutie na HDR si vyžaduje niekoľko krokov na režim Viac, a až tam nájdete monochromatické zábery, časozber, panorámu, HDR či rôzne špeciálne efekty. To je prvý nedostatok. Riešením by bolo vlastné usporiadanie režimov. Druhým nedostatkom je režim spánku fotoaparátu už po 30 sekundách nečinnosti. Veľmi mi tu chýba aj pomer strán 16:9. Fotografie tak budú mať pomer 4:3 alebo 18:9. Škoda.

Stabilizácia je iba digitálna, jej účinok môžete vyhodnotiť v ukážkach videí v spodnej časti článku. Tam nájdete aj záznam 4K. Pri nahrávaní Full HD 60 fps som si všimol trochu vystresované zaostrovanie. A nezabúdajte, že Huaweie nepodporujú externé mikrofóny, takže na profi záznam videí si musíte nahrávanie zvuku zabezpečiť inak. Škoda.

Kvalita videí aj fotografií je veľmi slušná. V nasledujúcej galérii nájdete aj porovnanie rozostrovania pozadia v režime Clona a účinok HDR (snímka lišajníka). Na druhom a treťom zábere zase môžete porovnať účinok priblíženia 1x a 2x.

Predná kamera je viac než slušná. Dokonca som ju schopný označiť za najlepšiu na trhu. Dokáže tiež rozostrovať pozadie, ale to vôbec nie je také nutné, keďže je zaostrená na asi 0,5 m vzdialené objekty a pozadie je už od výroby oproti tvári výrazne neostré.

Celkovo ma fotoaparát P20 milo prekvapil. Neponúka optickú stabilizáciu, prístroj nie je odolný voči vode (fotografovanie v prírode), prostredie sa posunulo o krok naspäť, vypnúť nemôžete ani spánok po 30 sekundách a niekomu môže chýbať možnosť pripojiť externý mikrofón. P20 tak stále ostáva v tieni vlajkových lodí Applu či Samsungu. A nesmieme zabudnúť ani na P20 Pro, ktorý je v mnohých vlastnostiach lepší. Akurát, že Huawei P20 je šikovnejší do ruky. A fotografie z neho nie sú vôbec zlé.

GALÉRIA FOTOGRAFIÍ

Všetky fotografie v článku sú v plnej kvalite, preto môže pri pomalom internetovom pripojení chvíľu trvať ich načítanie. Otvorenie obrázkov kliknutím / dotykom prináša len pohodlie listovania medzi jednotlivými zábermi (klikom myši alebo dotykom obrazovky otvoríte ten istý súbor). Ak máte v ruke smartfón či tablet, detaily si pozriete aj klasickým priblížením snímky dvomi prstami. Pravým tlačidlom myši alebo podržaním prsta na obrázku môžete slobodne snímky uložiť do vášho zariadenia, skúmať detaily a analyzovať EXIF.

GALÉRIA VIDEÍ

Diskusia k článku:

Marek 18.04.2018 - 02:20

Suhlasim. Tiez by ma taketo vyskusanie pri kazdom telefone potesilo.

Marek18.04.2018 - 02:23 Trvalý odkaz

Akoto že vaše menu 'viac' vyzerá inak ako moje menu? Ja to mám všetko v jednom riadku, a nie maticu ako vy. Verziu androidu mám 8.1.0.

Marek18.04.2018 - 15:09 Trvalý odkaz

emui mám tiež 8.1. Kupoval som to z EU distribúcie, nie slovenskej.

Celá diskusia 7 príspevkov