Takto fotí Sony Xperia XZ2 Compact

Nasledujúce snímky vytvorené fotoaparátom smartfónu Sony Xperia XZ2 Compact s vyčisteným objektívom a snahou o čo najstabilnejšiu pozíciu fotografa sme vybrali z našich najlepších záberov. V každej situácii sa snažíme vytvárať aspoň dve snímky, rozumne využívať HDR, výnimočne aj upravovať expozíciu. Po vytvorení už do snímok nijako nezasahujeme.

Zadný fotoaparát: 19 Mpix (4:3) / 17 Mpix (16:9), AF (PDAF + laser), clona f/2.0, video FHD 60 fps, 4K 30 fps, 4K HDR 24 fps, Super slo-mo Full HD 960 fps, 1/4000 - 1 s., tlačidlo spúšte

Predný fotoaparát: 5 Mpix (4:3) / 4 Mpix (16:9), clona f/2.2, FF, video Full HD (30 fps)

Ďalšie parametre nájdete v článku Základné info: Sony Xperia XZ2 Compact.

Krátky komentár:

Rýchle spustenie môžete uskutočniť dvojitým stlačením vypínača alebo podržaním špecifického tlačidla spúšte fotoaparátu. Po rýchlom spustení môžete použiť manuálny režim, veľmi vydarenú automatiku, záznam videa, no pokiaľ chcete spustiť fotoaplikácie pre tvorbu panorám či umelého rozostrenia pozadia, musíte telefón dodatočne odomknúť (napríklad priložením prsta na zadnú čítačku). Panorámy však robí pekné, bokeh efekt môžete dokonca po vytvorení doladiť. Odporúčam len veľmi jemné rozmazanie na úrovni 1/3 účinnosti nástroja. Niekoľko príkladov s bokeh nástrojom nájdete na záberoch nižšie, niektoré dokonca s ním aj bez neho.

Prostredie je vynovené, a keď vypnete sledovanie objektu, môžete po dotyku prsta pre zaostrenie doladiť aj expozíciu. Hurá. HDR zapnete len v manuálnom režime, ale automatika protisvetlo celkom dobre rozpoznáva. Celý svet hovorí o AI vo foťákoch a Sony vám v automatickom režime rozpoznáva režimy už pekných pár rokov.

Predná kamera nezaostruje, ale je široká a ponúka celkom slušné výsledky. Zmieriť sa musíte len s 4 Mpix rozlíšením záberov s pomerom 16:9.

Kvalita fotografií nešokuje, ale ani nesklame. Drahšia konkurencia je v tomto smere ďalej, ale pokiaľ chcete bleskové fotky, je Xperia XZ2 Compact asi najrýchlejším mobilom na svete. Len musíte dodržať tento postup: najprv zaostriť spúšťou v hornej stene (v polohe na ležato), čakať na správny moment a potom ňou aj snímku docvaknúť.

Zo všetkých funkcií ma najviac bavilo super-spomalené video. Minulý rok Sony prišlo s 960 fps, pričom už vtedy som chváli spôsob. Začnete normálne nahrávať HD video a v pravom momente len ťuknete do tlačidla pre spomalenie. Vtedy sa 0,2 s nahrajú 960 fps, roztiahnu sa 32-krát na 6 sekúnd a je to. Čakáte na skok do vody. Vaše dieťa stojí na kraji móla, začnete nahrávať, po 4 sekundách sa dotkne hladiny, vtedy ťuknete do spomalenia, potom po ďalších 4 sekundách nahrávanie ukončíte. Výsledné HD video bude dlhé 14 sekúnd (4 + 6 + 4) a zaberie len asi 20 MB. Môžete ho preto hneď odoslať cez messenger rodine alebo ho šupnúť na facebook. Novinkou je záznam Full HD videa v tom istom režime, akurát vtedy musíte byť o čosi presnejší. Nespomaľujete totiž 0,2 s (na 6 sekúnd), ale iba 0,1 sekundy na trojsekundový výsledok. Počas záznamu môžete skúšať spomaliť viacero momentov. Mimochodom, kvalita Full HD super slo-mo je skutočne výrazne vyššia než HD.

Záznam 4K HDR videa je síce lákadlom, ale pokiaľ ho neplánujete pozerať výhradne na nejakej nadupanej Xperii či telke s HDR displejom, radšej túto možnosť ignorujte. HDR video vyzerá na väčšine zariadení fádne, radosť z neho nebudete mať ani na YouTube, Facebooku, atď.

GALÉRIA FOTOGRAFIÍ

Všetky fotografie v článku sú v plnej kvalite, preto môže pri pomalom internetovom pripojení chvíľu trvať ich načítanie. Otvorenie obrázkov kliknutím / dotykom prináša len pohodlie listovania medzi jednotlivými zábermi (klikom myši alebo dotykom obrazovky otvoríte ten istý súbor). Ak máte v ruke smartfón či tablet, detaily si pozriete aj klasickým priblížením snímky dvomi prstami. Pravým tlačidlom myši alebo podržaním prsta na obrázku môžete slobodne snímky uložiť do vášho zariadenia, skúmať detaily a analyzovať EXIF.

GALÉRIA VIDEÍ

Diskusia k článku:

Profile picture for user marek.ceman@gmail.com

Wayne 14.04.2018 - 16:50

1. slovom prvy SONY mobil/fotoaparat od cias K810i (resp Z1), ktory ma skutocne nadchol. Velmi, velmi slusne.

Celá diskusia 2 príspevky