Takto fotí Samsung Galaxy S9+

Nasledujúce snímky vytvorené fotoaparátom smartfónu Samsung Galaxy S9+ s vyčisteným objektívom a snahou o čo najstabilnejšiu pozíciu fotografa sme vybrali z našich najlepších záberov. V každej situácii sa snažíme vytvárať aspoň dve snímky, rozumne využívať HDR, výnimočne aj upravovať expozíciu. Po vytvorení už do snímok nijako nezasahujeme.

Zadný fotoaparát: 26 mm (ekv.), 77°, 12 Mpix (4:3), AF, OIS, clona f/1.5 alebo f/2.4 (automatika uprednostňuje f/2.4), snímač 1/2,55'' (uhl. 9,6 mm)

video 4K (60 fps), spomalené 960 fps HD, exp. čas 1/24000 - 10 s

Druhý fotoaparát: 52 mm (ekv.), 45°, 12 Mpix (4:3), AF, OIS, clona f/2.4, snímač 1/3,6'' (uhl. 6,8 mm)

Predný fotoaparát: 8 Mpix (4:3), AF, f/1.7, QHD video

Ďalšie parametre nájdete v článku Základné info: Samsung Galaxy S9+.

Krátky komentár:

Rýchle spustenie dvojitým stlačením vypínača oceňujem. Oceňujem aj nové grafické prostredie, hoci prepínanie medzi režimami by som si možno radšej vyroloval z ľavej strany (ako na Huaweioch), než sa medzi nimi prepínal ťahom prsta ako na iPhone.

Ťahom prsta zo strany prepnem na prednú kameru, preto by som jej ikonu vymenil za rýchle ovládanie HDR. To totiž nájdete len v nastaveniach. Tak som si ho tam zapol natrvalo.

Celkovo však prostrediu fotoaparátu nemám veľmi čo vyčítať, ponúka všetko podstatné.

Vzadu máme dva fotoaparáty. Jeden 26-milimetrový (ekvivalentne), ktorého snímač má plochu až 44 mm2 a druhý 52-milimetrový s polovičnou snímacou plochou. Z toho vyplýva, že snímky z neho sú síce dvojnásobne priblížené, ale aj v polovičnej kvalite. No po pár pokusoch vidím na záberoch z portrétového (niekto by povedal tele) objektívu skutočne viac detailov, takže jeho prítomnosť nemám dôvod kritizovať.

Oba objektívy sú opticky stabilizované. Pri zázname 4K videa 60 fps sa tak síce nedočkáte digitálneho dostabilizovania ako pri Full HD, no i tak je obraz takéhoto videa prekvapivo stabilný. Samsung Galaxy S9 / S9+ a iPhone 8 / 8 Plus / X sú tak dnes asi jedinými smartfónmi na trhu, ktoré vďaka veľmi výkonnému čipsetu ponúkajú záznam 4K 60 fps videa.

Jednu vec však na Samsungu Galaxy S9+ nepochopím: prepínanie clony f/1.5 a f/2.4. Väčšinu denných záberov sníma s vyššou clonou f/2.39, pričom automatika objektív odcloní až večer. Pri tak malom snímači sú pritom zábery s clonou f/1.5 s veľmi príjemným bokehom. Zvláštne. V Pro režime si clonu môžete kedykoľvek manuálne prepnúť, ale to by sa mi zakaždým určite nechcelo. Škoda. Doteraz sa tak Samsung pýšil svetelnosťou objektívu f/1.7, ktorá bola vhodná aj na denné zábery, a zrazu už clona f/1.5 nie je na krajinky vhodná a fotoaparát prepína na f/2.4.

Umelé rozostrovanie pozadia (dynamické zaostrenie) sa občas zíde, využíva však vždy druhý (polovičný) snímač a tak sú tieto zábery technicky menej kvalitné. Škoda. Kopírovanie iPhonov je v tomto prípade zbytočné.

GALÉRIA FOTOGRAFIÍ

Všetky fotografie v článku sú v plnej kvalite, preto môže pri pomalom internetovom pripojení chvíľu trvať ich načítanie. Otvorenie obrázkov kliknutím / dotykom prináša len pohodlie listovania medzi jednotlivými zábermi (klikom myši alebo dotykom obrazovky otvoríte ten istý súbor). Ak máte v ruke smartfón či tablet, detaily si pozriete aj klasickým priblížením snímky dvomi prstami. Pravým tlačidlom myši alebo podržaním prsta na obrázku môžete slobodne snímky uložiť do vášho zariadenia, skúmať detaily a analyzovať EXIF.

GALÉRIA VIDEÍ

Diskusia k článku:

markos9 15.03.2018 - 23:08

takze ziadny zazrak sa nekonal, ludia mozu kludne spavat a zostat pri galaxy s8/+ a note8 bez pokusenia ist do s9 ;)

deathwalker16.03.2018 - 00:23 Trvalý odkaz

ten mercedes v 0:22 v tom videu z krizovatky asi pred sbeou vidi neviditelne auto aleboco. nonsens, takto stat na krizovatke ani sa necudujem ze hlavne mesto je plne dopravnych nehod.

Profile picture for user grabec.tibor@gmail.com

TBK16.03.2018 - 08:54 Trvalý odkaz

Nuz je to tak, foti proste dobre, tak ako aj ostatne vlajkove lode plus minus. Zaujimavo dopadol posledny slepy test na phonearena.com - cez den zabodoval najviac Iphone X, v noci zase Pixel 2XL, nove S9+ bolo dokonca za Note 8..

Celá diskusia 3 príspevky