Takto fotí Nokia 8

Nasledujúce snímky vytvorené fotoaparátom smartfónu Nokia 8 s vyčisteným objektívom a snahou o čo najstabilnejšiu pozíciu fotografa sme vybrali z našich najlepších záberov. V každej situácii sa snažíme vytvárať aspoň dve snímky, rozumne využívať HDR, výnimočne aj upravovať expozíciu. Po vytvorení už do snímok nijako nezasahujeme.

Zadný fotoaparát: duálny 13 Mpix (4:3) / 8 Mpix (16:9), dvojtónový LED blesk, video Full HD / 4K (30 fps), AF (PDAF), OIS, clona f/2.0, expozičný čas 1/3000 - 1/14 s.

Predný fotoaparát: 13 Mpix (4:3) / 8 Mpix (16:9), AF (PDAF), video Full HD / 4K (30 fps), clona f/2.0

Ďalšie parametre nájdete v článku Základné info: Nokia 8.

Krátky komentár:

Tak toto sme tu ešte nemali - mobil s rovnocennými 13 Mpix fotoaparátmi vpredu a vzadu. Oba zaostrujú, majú rovnakú ohniskovú vzdialenosť, zrejme aj zhodné snímače, oba nahrávajú 4K video. Zadný fotoaparát ponúka výhodu optickej stabilizácie a pomocného 13 Mpix monochromatického fotoaparátu, no jeho prítomnosť nepovažujeme za nič veľkolepé. Pomáha snáď len pri rozostrovaní pozadia, ale ani to mu nejde tak, ako silným konkurentom (napríklad iPhone 7 Plus). Lenže, tie sú aj o minimálne sto eur drahšie.

Predná kamera Nokie je teda asi najlepšia na trhu a v cenovej hladine 600 eur nemá žiadneho konkurenta. Horšie je to s prostredím fotoaparátu. Je preplnené a so zlou grafikou. Načo mi je vo fotoaparáte kompas alebo nadmorská výška? Tie mali byť zahrnuté v úplne inej aplikácii, ktorá by mohla zvládať pridanie fotografie. No nie tým zapĺňať horné priečky nastavení fotoaparátu. Všetko však dokážete vypnúť. Žiaľ, nikde nevidím možnosť doladenia expozície. Môžete síce prstom ukázať, na čo má fotoaparát zaostriť, ale prisvetlenie / stmavenie záberu tu úplne chýba. Teda, nájdete ho len v manuálnom režime a v krokoch po celých expozičných stupňoch (EV). Chýba mi tu nejaké šikovné rýchle spustenie. Môžem len poklepať po displeji a vytiahnuť foťák z ľavého dolného rohu. Pomer strán 16:9 automaticky znamená fotografie s rozlíšením 8 Mpix.

Nokia 8 nerozpozná pripojenie externého mikrofónu (skúšal som dva rôzne produkty značky Rode). Je síce pekné, že si môžete vybrať, ktorý zabudovaný mikrofón má smartfón používať (paradoxne, Zozadu znamená ten pri displeji, Spredu ten v zadnej stene), ale externý by bol v niektorých prípadoch ešte lepší. A tak dokonalá vlogovacia 4K kamera vedľa displeja stráca napríklad pre mňa využitie. Mimochodom, externý mikrofón nerozpoznajú ani Huaweie, z androidov sa dá v tomto smere spoľahnúť asi len na Samsungy.

Ak toto dokážete prehryznúť, bude Nokia 8 veľmi dobrým spoločníkom na dovolenkách aj dokumentovaní. Kvalita záberov je veľmi dobrá, cez deň aj večer.

GALÉRIA FOTOGRAFIÍ

Všetky fotografie v článku sú v plnej kvalite, preto môže pri pomalom internetovom pripojení chvíľu trvať ich načítanie. Otvorenie obrázkov kliknutím / dotykom prináša len pohodlie listovania medzi jednotlivými zábermi (klikom myši alebo dotykom obrazovky otvoríte ten istý súbor). Ak máte v ruke smartfón či tablet, detaily si pozriete aj klasickým priblížením snímky dvomi prstami. Pravým tlačidlom myši alebo podržaním prsta na obrázku môžete slobodne snímky uložiť do vášho zariadenia, skúmať detaily a analyzovať EXIF.

GALÉRIA VIDEÍ

Diskusia k článku:

Začať diskusiu