Dilema: Lenovo Moto M vs. Samsung Galaxy J5 (2017)

Nášmu čitateľovi sme skúsili pomôcť s výberom lacného smartfónu s dobrým fotoaparátom. Samsung ponúkne lepšiu výdrž na jedno nabite, Lenovo Moto zastupuje modely s jemnejším Full HD displejom.

Neviete si dať rady pri výbere nového mobilu? Ak máte aspoň dvoch favoritov, je pre vás určená naša víkendová rubrika Dilema. Nezdráhajte sa nám napísať. Kontaktovať nás môžete e-mailom na redakcia@fony.sk, do predmetu správy napíšte "Dilema". Z redakčnej pošty každý týždeň vyberieme najzaujímavejšiu otázku, ktorej sa budeme venovať formou takéhoto článku.

Náš čitateľ Patrik hľadá smartfón do 200 eur: "Zdravím, rád by som vás poprosil o radu. Potrebujem pre sestru nejaký smartfón do 200 eur. Teraz má Lenovo P70, ale chce niečo nové. Hlavne nech to dobre fotí. Moja požiadavka je ideálne mobil s aspoň 3 GB RAM. Rozhodujem sa medzi Lenovo Moto M alebo Samsungom Galaxy J5 Duos (2017)."

Oba mobily z výberu od Patrika hranicu dvoch stoviek tesne prekročia.Lenovo Moto M sme v ponuke slovenských e-shopov našli v rozmedzí 209 až 229 eur. Za ne získate 5,5-palcový IPS displej s Full HD rozlíšením 1080 x 1920 bodov a spomínanú 3 GB operačnú pamäť.

Príjemné bude aj 32-gigabajtové vnútorné úložisko, ktoré budete môcť doplniť buď druhou SIM kartou s iným telefónnym číslom, alebo pamäťovou microSD kartou.

Z drobností navyše môžeme spomenúť FM rádio, zvýšenú odolnosť pri náhodnom ošplechnutí vodou a čítačku odtlačkov prstov na chrbe. V balení dokonca nájdete aj ochrannú fóliu a jednoduchý plastový obal.

Fotoaparát so 16-megapixelovým rozlíšením si však v našej recenzii vyslúžil skôr priemerné hodnotenie. Prekvapivo slušný je naopak ten predný s 8 Mpix snímačom. Oba dokážu nahrávať maximálne Full HD video s 30 fps.

Kolegovi Matúšovi chýbala aj inteligentná Moto obrazovka s notifikáciami a možnosťou rozsvietiť displej dvojitým poklepaním, ktorú poznáme z ostatných modelov tohto výrobcu. Batéria so slušnou 3050 mAh kapacitou mu zabezpečila zvyčajne len jednodennú výdrž.

Recenzia: Lenovo Moto M - imidž nie je nanič

Takto fotí Lenovo Moto M (XT1663) + videá z mobilu

Samsung Galaxy J5 (2017) s takmer rovnako veľkou 3000 mAh batériou na tom bude výrazne lepšie a umožní vám priblížiť sa k hranici 36 hodín. Vyžiada si to však niekoľko výrazných kompromisov.

Menší 5,2-palcový Super AMOLED displej má iba nižšie HD rozlíšenie. To spotrebuje menej energie, ale fotografie, videá ani iný obsah na internete na ňom zďaleka nevyzerá tak dobre.

Pripraviť sa musíte na polovičné 16 GB úložisko, menšiu 2 GB operačnú pamäť a absenciu rýchleho nabíjania. Je tu totiž starší microUSB konektor. Naopak, FM rádio tu ponúka aj názov práve naladenej stanice a čítačka odtlačkov prstov je na praktickejšom mieste. Priamo pod displejom.

V priamom porovnaní by na nás 13-megapixelové fotografie z Galaxy J5 zanechali o niečo lepší dojem. Ovládacia aplikácia je lepšie prepracovaná a objektív s clonovým číslom f/1.7 ponúkne vyššiu svetelnosť aj lepšie výsledky v horších svetelných podmienkach. Predný fotoaparát nad displejom má totožné rozlíšenie.

Samsung Galaxy J5 Duos (2017) s podporou dvoch SIM kariet nájdete v obchodoch za približne 209 eur.

Recenzia: Samsung Galaxy J5 (2017) - solídna masovka pre nenáročných

Takto fotí Samsung Galaxy J5 (2017)

Naša redakcia by v tomto súboji dala prednosť smartfónu Lenovo Moto M. Rozdiely vo fotoaparátoch nie sú nijako veľké a pri každodennom používaní viac oceníte krajší displej aj väčšie vnútorné úložisko.

Všetky podobné články nájdete po kliknutí na tento odkaz.

Diskusia k článku:

Nightmare 19.11.2017 - 19:34

konecne vyrovnanejsia Dilema

Profile picture for user mental.disease@centrum.cz

mental.disease21.11.2017 - 00:27 Trvalý odkaz

No neviem teda, fotky nič moc. Čipset starší Helio P10, Android 6.
Veď za 229 je už Moto G5 Plus, Snapdragon 625, Android 7 s upgrade na Oreo. Gorila Glass, čítačka vpredu, svetelnosť f/1.7 Aj menší G5 fotí lepšie, je aj verzia s 3GB RAM. Alebo štýlový LG Q6 za 215€ slušne fotí. Všetky tri majú 3 sloty sim1 + sim2 + microSD. Malá G5 navyše aj vymenitelnú batériu.

Bf21.11.2017 - 16:22 Trvalý odkaz

v tomto mimente sa na tieto dva vykaslat a kupit kodak ektra v alze za 115e

Celá diskusia 5 príspevkov