Takto fotí Sony Xperia XZ1

Nasledujúce snímky vytvorené fotoaparátom smartfónu Sony Xperia XZ1 s vyčisteným objektívom a snahou o čo najstabilnejšiu pozíciu fotografa sme vybrali z našich najlepších záberov. V každej situácii sa snažíme vytvárať aspoň dve snímky, rozumne využívať HDR, výnimočne aj upravovať expozíciu. Po vytvorení už do snímok nijako nezasahujeme.

Zadný fotoaparát: 19 Mpix (4:3) / 17 Mpix (16:9), LED blesk, 1/ 2.3'' senzor Exmor RS, 25 mm (ekv.), clona f/2.0, PDAF, video 4K (30 fps) / Full HD (60 fps) / HD (960 fps), clona 1/4000 - 1 s., tlačidlo spúšte

Predný fotoaparát: 13 Mpix (4:3) / 10 Mpix (16:9), 22 mm (ekv.), 1/ 3.06'' senzor Exmor RS, video Full HD (30 pfs), clona f/2.0

Ďalšie parametre nájdete v článku Základné info: Sony Xperia XZ1.

Krátky komentár:

Roky Xperie kritizujem za fádne farby a neschopnosť využiť potenciál snímačov a optiky, ktorú do svojich telefónov tento výrobca implementuje. Ako je možné, že Samsungy a iPhony s rovnakým snímačom robia lepšie fotografie? A sú vôbec lepšie? Väčšina mojich známych tvrdí, že áno. Každou generáciou nových Xperií najvyššieho radu dúfame, že sa to zmení.

Páči sa mi odvaha používať široké objektívy s malou ohniskovou vzdialenosťou. V tomto má Sony konkurenta snáď len v LG. Relatívne mladej firme, ktorá fotoaparáty nikdy nevyrábala. Ale LG G6 je pre nás pán fotomobil s jedným tradičným a druhým širokouhlým fotoaparátom. Samsung a Apple zase vidia potenciál v jednom tradičnom fotoaparáte a druhom s dvojnásobnou ohniskovou vzdialenosťou. Využívajú to nielen pre dvojnásobné priblíženie, ale aj pre rozmazávanie pozadia (režim Portrét, resp. Dynamické zaostrenie) a pokiaľ vám z hlavy netrčí toľko strapatých vlasov, ako mojej dcére, efekt je väčšinou uspokojivý. Lenže, snímač druhého objektívu s rovnakou dĺžkou, no dvojnásobnou ohniskovou vzdialenosťou, musí byť prakticky polovičný oproti tomu vedľa. Takže večerné fotografie nanič a šum ako spred piatich rokov.

Sony patrí ku konzervatívnym (ba až tvrdohlavým) výrobcom smartfónov. Roky nezmenený dizajn, grafické prostredie, batérie, nabíjanie aj prístup k fotoaparátu. Niekomu to lezie už na nervy, iného zase teší, že aspoň niekto si tu drží svoj štandard.

Rýchle spustenie fotoaparátu uskutočníte dvojitým stlačením vypínača. Alebo podržaním spúšte v bočnej stene, ale jej význam sa už asi aj celkom vytratil. Prostredie fotoaparátu už veľmi dobre poznáte. Na video treba prepnúť posunom prsta nadol, na ďalšie aplikácie fotoaparátu ešte raz. Medzi nimi nájdete aj panorámu. Do druhej strany prepnete na manuálny režim, ktorý ukrýva aj decentné HDR. Manuálnemu režimu nemám čo vyčítať, no nechápem, prečo nemôžete HDR zapnúť aj na automatike.

Sony je aktuálne asi jediným výrobcom, ktorý pomer strán 16:9 netvorí len ako výrez zo 4:3 (19 Mpix), ale využíva celý potenciál snímača (pravdepodobne s pomerom strán 3:2). Tým pádom máte po prepnutí na 16:9 k dispozícii až 17 Mpix na zadnej a 10 Mpix na prednej kamere.

Fotoaparátom v smartfónoch Sony vyčítam jedinú vec - absenciu regulácie jasu po označení objektu dotykom displeja. Nechcem otvárať nastavenia, klikať na Farba a jas, a babrať sa s nastaveniami. Na to nie je v mnohých situáciách čas. A keďže sú zábery z XZ1 často mierne podexponované, pohodlné prisvetlenie by sa občas zišlo.

GALÉRIA FOTOGRAFIÍ

Všetky fotografie v článku sú v plnej kvalite, preto môže pri pomalom internetovom pripojení chvíľu trvať ich načítanie. Otvorenie obrázkov kliknutím / dotykom prináša len pohodlie listovania medzi jednotlivými zábermi (klikom myši alebo dotykom obrazovky otvoríte ten istý súbor). Ak máte v ruke smartfón či tablet, detaily si pozriete aj klasickým priblížením snímky dvomi prstami. Pravým tlačidlom myši alebo podržaním prsta na obrázku môžete slobodne snímky uložiť do vášho zariadenia, skúmať detaily a analyzovať EXIF.

GALÉRIA VIDEÍ

Diskusia k článku:

Profile picture for user marek.ceman@gmail.com

Wayne 12.10.2017 - 23:08

Sam sice hovorim, ze 1:1 zmysel nema, ak clovek tlaci 10x15 fotky alebo zdiela na socialnych sietach, ale toto je nieco, podla coho spoznam ze ide o telefon SONY. Nechapem, preco tie detaily tak zehlia. Samsung by to mal zas preostrene tak, ze na tych konaroch vidno az "duchov". [img]https://i.gyazo.com/c3e227f728705955783360fe2df37cd8.png[/img]

Celá diskusia 2 príspevky