Samsung Gear 360 (SM-C200) - taký malý zázrak

Recenzia 360-stupňovej kamery s dvomi objektívmi, vyberateľnou batériou, závitom pre statív a prekvapivou kvalitou obrazu i zvuku.

Som na svadbe. Sedíme desiati kamaráti pri okrúhlom stole a smejeme sa. V strede je položená netradičná kamera, v ruke mám Samsung Galaxy S6 edge slúžiaci ako hľadáčik. Cvak a v jednom momente mám na dvoch spojených záberoch všetkých ľudí okolo. Aj strop, aj stôl. Úplne všetko! A všetko ostré. Nemusím robiť desať záberov, aby som zachytil každého v tom správnom momente. V androidovej aplikácii Gear 360 navyše jediným dotykom prenesiem pomocou Wi-Fi Direct fotografiu z pamäťovej karty v kamere do telefónu, ktorý následne vkladám do okuliarov Gear VR, a už sa všetci zabávajú ako v budúcnosti. Keď sa ma na druhý deň mama spýta, ako bolo na svadbe, stačí jej dať na hlavu okuliare s niekoľkými 360-stupňovými zábermi a dozvie sa úplne všetko, čo ju zaujíma. Už žiadne stovky fotografií z dovolenky. Dva zábery z pláže, dva z hotelovej izby, päť z výletu na lodi... Doma stačí vložiť mobil do špeciálnych okuliarov, a akoby ste sa na dovolenku vrátili. Na jednu dvojitú fotografiu pozeráte pokojne aj minútu. A keď nemáte okuliare, môžete sa krútiť s mobilom dokola, ako to ukazujem v článku Ako si pozrieť 360-stupňové video bez VR okuliarov. Aj to je zážitok. Nehovoriac o tom, že dnes si už 360-stupňové fotografie a videá pozriete aj na Facebooku, aj na YouTube.

Ak vás zaujímajú základné informácie o Gear 360, ktorá sa dnes predáva vo vybraných predajniach za 369 eur, prečítajte si článok: Samsung Gear 360 - natočte si vlastnú virtuálnu realitu.

Po kliknutí sa obrázok zväčší. Šípkami na klávesnici potom môžete ľahko preskočiť na ďalší.

Pochváliť musím kvalitu fotografií aj zvuku. Oba objektívy ostria v neuveriteľnom rozsahu 10 cm až nekonečno. Žiaľ, najostrejšie zábery vidím na pôvodných súboroch, ktoré si z vloženej pamäťovej karty pozerám na počítači. Ide však o dve okrúhle snímky, ktoré nemajú s príjemným prezeraním 360-stupňového záberu nič spoločné. Prenos z kamery do smartfónu pomocou aplikácie už znamená nevyhnutnú deformáciu obrazu, ktorý potom vidíte v galérii mobilu alebo po exporte do Facebooku ako 360-stupňový záber. Po uploade na Dropbox zisťujem, že táto služba ešte 360-stupňové zábery nerozpoznáva.

Takže, ak si plánujete stiahnuť snímky priamo z pamäťovej karty do PC a odtiaľ ich uploadnuť na Facebook, zabudnite na to. Vždy je treba vami vybrané zábery exportovať cez aplikáciu od Samsungu, ktorá dvojité zábery upraví do podoby rozpoznanej telefónom či svetovými službami pre zdieľanie zážitkov.

Kamera Samsung Gear 360 teda môže fungovať aj samostatne, ale ten kompatibilný smartfón od Samsungu je dobré mať aspoň doma. Navyše, vyváženie expozície, bielej farby či detailné nastavenia časozberného videa sa lepšie robia cez aplikáciu Samsung Gear 360 Manager. Možno ju spustíte aj na smartfónoch iných značiek, ale Samsung tvrdí, že je určená hlavne pre sériu Galaxy S6 a S7.

Ja som kameru Gear 360 používal s Galaxy S6 edge bez akýchkoľvek problémov či výpadkov. Tie nastali až po vložení telefónu do okuliarov Gear VR. Snáď je to len chyba môjho kusu, ale viac než desať minút sa s ním zabávať nedalo. Neviem, či sú tak náročné práve tie 360-stupňové fotografie a videá, alebo len nie je v poriadku ten môj nešťastný telefón. V iných prípadoch s ním však problémy nemám.

Kamera Samsung Gear 360 je asi prvým prevratným (alebo netradičným) produktom tejto značky, pri ktorom som povedal, že nemusím čakať na druhú generáciu. S hodinkami to bolo presne naopak, ale to už teraz nie je podstatné. Tu máme k dispozícii podporu pamäťových kariet, vyberateľnú batériu EB-BC200ABE (1350 mAh), mierne zvýšenú odolnosť voči vode, perfektnú podporu aplikáciou, ktorá snímky spája úplne bezchybne a prekvapivo rýchlo, nechýba ani možnosť pracovať s obomi, alebo len s vami vybranou polovicou kamery, navyše sa v balení nachádza veľmi šikovná taštička, v ktorej sa ochranné sklíčka poctivo čistia a statív, ktorý je výborný ako do ruky, tak aj na stôl. A keď to bude treba, pomocou tradičného závitu môžete Gear 360 umiestniť na akúkoľvek selfie paličku alebo statív s týmto štandardným závitom. Nožičky dodávaného statívu sú totiž občas príliš krátke.

Najväčším nedostatkom testovanej vzorky bola znížená kvalita optiky jedného z objektívov, presnejšie fotoaparátov. Polovica 360-stupňového záberu bola vždy ostrejšia než tá druhá.

Na zariadení môžete využiť trojicu tlačidiel. 1 - vypínač / krok späť, 2 - Bluetooth / Menu, 3 - spúšť / OK. Podržaním prvého kameru zapnete alebo vypnete. Nechýba ani možnosť nastaviť, či sa má automaticky vypnúť po istej dobe nečinnosti (1, 3, 5, 30 minút). Stlačením druhého tlačidla vstúpite do menu, ktoré sa objaví na malom displeji medzi spúšťou a predným fotoaparátom. V menu potom pracujete pomocou všetkých troch tlačidiel (vypínač = krok späť, menu = listovanie položkami danej úrovne, spúšť = OK, t.j. potvrdenie danej voľby). Väčšinu nastavení tak môžete uskutočniť bez použitia smartfónu, ale zopár ich zmeníte len vo virtuálnom hľadáčiku v pripojenom mobile.

Fotografie, videá aj časozberné záznamy sa na pamäťovú kartu ukladajú do jedného priečinka. Pravdepodobne vás bude lákať pripojiť kameru alebo priamo kartu do PC, ale na to pozor. Surové fotografie aj videá sú takmer nepoužiteľné (očakávam v blízkej dobe update softvéru na editáciu a spájanie takýchto záberov, ale zatiaľ o ničom neviem). Neskúšajte ani súbory premenovať. Snímky musia mať názov 360_0001.JPG. Dôležitá je aj predpona, aj veľké JPG, aj poradové číslo. Akonáhle som najlepšie zábery priamo na karte premenoval na fotoXY.jpg, už ich aplikácia Gear 360 Manager nenašla. A nestačilo pridať 360_ pred názov. Skrátka, všetky tie súbory v kamere je lepšie manažovať cez aplikáciu. Aj mazať zbytočné zábery, aj ukladať tie lepšie do mobilu a zdieľať ďalej.

V okuliaroch Samsung Gear VR sú zábery dostatočne ostré, ale na vzdialenejšie objekty sa v nich horšie pozerá. A tento dojem nemám len ja. Blízke objekty sú oveľa lepšie pozerateľné. Netuším prečo, ale už teraz sa teším na 4K displeje, lebo Full HD a UHD rozlíšenie je v okuliaroch stále akosi nedostatočné. Na prvotný zážitok to stačí, na vytiahnutie okuliarov po dovolenke tiež, ale aby som sa s tým hral každý deň, to ani náhodou.

Výhody

+ skutočne dobre finalizovaný produkt

+ obrazová aj zvuková kvalita

+ na fotografovanie ani natáčanie videí nepotrebujete pripojený mobil

+ solídna výdrž na jedno nabitie, vyberateľná batéria

+ univerzálny závit na statív

Nevýhody

- spoľahlivo funguje len s niekoľkými smartfónmi Samsung

- chýba odolnejšie telo a vyššia odolnosť voči vode

- silná kompresia pri spracovaní surových záberov (najmä po uploade na facebook, youtube)

- otvor na pútko na statíve, nie tele zariadenia

- na testovacej vzorke jeden objektív menej kvalitný

Hore surová snímka z pamäťovej karty v Gear 360 a dole facebook post aj s 360-stupňovým záberom:

Diskusia k článku:

Začať diskusiu