10 rokov späť: QWERTY klávesnica dôležitejšia než fotoaparát (Sony Ericsson M600i)

Poďme si zaspomínať! Vytiahneme desať rokov starú recenziu, prekonáme moju krkolomnú štylistiku a vyroníme slzu za telefónmi, ktoré síce o Quad HD rozlíšení ani len nesnívali, no aj tak nám neuveriteľne uľahčovali život.

Ak by ste prespali desať rokov, tak by ste mali ešte v čerstvej pamäti našu recenziu Sony Ericssonu M600i. Tento smartfón s 2,6'' (áno, 2,6-palcovým!) dotykovým QVGA displejom a netradičnou QWERTZ klávesnicou používal operačný systém Symbian UIQ 3. Tešili sme sa z 900 mAh batérie, ale tiež z dnes už neuveriteľnej 112-gramovej hmotnosti.

Všimnite si dva dôležité prvky, ktoré sme si pred desiatimi rokmi nevedeli vynachváliť, a dnes na ne môžeme len spomínať: dotykové pero a koliesko jogdial.

Rozmery 107 x 57 x 15 milimetrov sú na dnešné pomery absolútne nevšedné. Hrúbka 15 mm už nepripadá do úvahy, zamerajme sa však na profil 107 x 57 mm. Taký iPhone 5 / 5S / SE ponúka pri 8 mm hrúbke rozmery 124 x 59 mm, je teda o 17 mm vyšší a o 2 mm širší. Dnes by tak M600-ka bola jedným z najmenších smartfónov na trhu. Teda, ak zabudneme na tú šialenú 1,5-cetimetrovú hrúbku.

A čo cena? 17 990 Sk, teda 597 eur. Dnes pri pohľade na 600-eurovú cenovku ľudia nestačia lapať po dychu a vtedy sme ju všetci bez problémov akceptovali. A to tu bola ešte podstatne drahšia P990-ka! S fotoaparátom.

Citujeme záver recenzie z roku 2006: Sony Ericsson M600i je malé a funkčne nabité zariadenie s novým operačným systémom Symbian UIQ 3.0, ktorý je určite lepší než predchádzajúci. Problémom je, zatiaľ, nedostatok aplikácií pre tento OS. Druhým záporom je veľmi zlá viditeľnosť údajov zobrazovaných displejom na slnku. Neviem, kde mali oči vývojári Sony Ericssonu, ale týmto krokom ma sklamali. V miestnosti, aute ani v tieni nemáte problém, ale teraz je leto, slnko svieti každý deň, a ja na ulici ledva vidím, kto mi volá. Posledným nedostatkom je absencia FM rádia a fotoaparátu, ale to rieši Sony Ericsson P990i. Ak vám teda nevadí zlá viditeľnosť údajov na slnku a potrebujete malý, šikovný pracovný nástroj na telefonovanie, správy a e-maily s veľkým dotykovým displejom, M600i je určite dobrou voľbou. Aj keď, konkurencia nespí...

Celá recenzia: Sony Ericsson M600i

Všetky fotografie nájdete v galérii Sony Ericssonu M600i.

Diskusia k článku:

Profile picture for user biggie_small@azet.sk

rtg 22.07.2016 - 15:07

"s veľkým dotykovým displejom" :D

Celá diskusia 3 príspevky