Xiaomi Mi 5 - štandardná edícia top modelu z ľudovej republiky

Recenzia výborne vybaveného androidu s 5,15'' Full HD displejom, výkonným procesorom, vlastnou nadstavbou MIUI a 16 Mpix fotoaparátom s OIS.

Dnešnú recenziu, svoju prvotinu, písal Tomáš Brestovanský. Ak preň máte nejaké návrhy na zlepšenie, prípadne ho chcete za prvú recenziu na Fony.sk pochváliť, radi si vaše reakcie prečítame v diskusii.

Xiaomi odkladalo vydanie nástupcu modelu Mi4, ale nakoniec, po roku a pol sme sa dočkali. Xiaomi Mi 5 je na svete! Stálo to čakanie za to? Malou nápovedou môžu byť rekordné predaje na domácom trhu v Číne. Tam sa už predalo niekoľko miliónov kusov a firma nestíha telefóny vyrábať.

ikona

Základné info: Xiaomi Mi5Nová vlajková loď dostala výkonný procesor Snapdragon 820, až 4 GB RAM a až 128 GB vnútorného priestoru, 5,15'' Full HD displej, OS Android 6.0 s nadstavbou MIUI, 16 Mpix fotoaparát s OIS a 3 000 mAh batériu s rýchlym nabíjaním.

Po kliknutí na obrázok sa snímka zväčší. Šípkami na klávesnici potom môžete ľahko preskočiť na ďalší.

Balenie

Xiaomi upustilo od typických kartónových obalov a nové zariadenia sa dodávajú v bielych obaloch so zobrazenými farebnými variantmi zariadení. Prekvapivo je balenie Mi 5 väčšie než pri Redmi modeloch, ktorých balenia sú len o máličko väčšie než samotné zariadenia. Napriek väčšej krabici je pribalené príslušenstvo obmedzené len na to nevyhnutné – nabíjačka s výstupmi 5V / 2,5 A alebo 9V / 2 A či 12V / 1,5A (čínske vidlice vyžadujú potrebnú redukciu do našej siete), 120 mm dlhý USB type-C kábel a návod so spinkou na vybratie SIM zásuvky.

Dizajn a spracovanie

Xiaomi si dalo záležať, a vytvorilo dizajnovo veľmi vydarené a kvalitne spracované zariadenie. Telo sa skladá zo skla, kovu a opäť skla. Kde sme to len videli? Xiaomi ešte vylepšilo zakrivenie zadnej časti, ktoré bolo predstavené už v modeli Mi Note. Rámček sa skladá z pomyselných dvoch častí, kde prvá, tenká približne 1 mm, zviera s displejom pravý uhol. Druhá, širšia časť je zošikmená a plynule prechádza do skla zaobleného na bokoch. Toto unikátne riešenie zabezpečuje, že telefón sa pohodlne drží a nereže do ruky.

V prednej časti sa nachádza displej s uhlopriečkou 5,15'' a čiernym rámčekom, ktorý je na nami testovanej bielej verzií jasne viditeľný. Nad displejom sa nachádza logo Mi, viacfarebná notifikačná dióda, proximity a light sensor, reproduktor a predná kamera. Pod displejom nájdeme dvojicu podsvietených tlačidiel a vystúpené obdĺžnikové keramické tlačidlo so snímačom odtlačkov prstov.

Napravo sa nachádza spojené tlačidlo ovládania hlasitosti a pod ním tlačidlo napájania. Vľavo je umiestnený iba slot na dve nanoSIM karty. 3,5 mm port pre slúchadla, infraport a mikrofón nájdeme na vrchnej časti. Na spodnej strane zariadenia, s USB type-C konektorom uprostred, je mikrofón a reproduktor.

Hlavný fotoaparát je umiestnený na zadnej strane, vľavo hore. Chráni ho zafírové sklíčko a spoločnosť mu robí dvojfarebný blesk. V spodnej časti už nájdeme iba logo výrobcu, NFC anténa nie je označená.

Prekvapením je však hmotnosť len 129 g. Telefón je až neuveriteľne ľahký

Hmotnosť, rozmery a prevedenie zadnej časti zabezpečujú pohodlné ovládanie jednou rukou, telefón sadne do nej ako uliaty a napriek sklenenej zadnej časti za nešmýka. Zadná strana si však nerozumie s hladkými povrchmi, na ktorých sa telefón šmýka, a preto si treba dávať pozor, kam telefón položíte. Predná aj zadná sklenená časť je chránená tvrdeným sklom Corning Gorilla Glass 4, počas testovania som na telefóne nespozoroval žiadne škrabance. Mi 5 je odolná voči kozmetickým poškodeniam, rozhodne však dávajte pozor na prehýbanie, telefón sa ľahko zlomí v mieste, kde končí batéria. Nedá sa však povedať, že by ohýbanie bolo samovoľné, pri bežnom používaní sa nemáte čoho obávať.

Pri podrobnej prehliadke zariadenia som si však všimol drobné nedostatky spracovania. Home button má vôľu a mierne sa pohybuje. Na zadnej strane, v hornej časti v rohoch, sklo presne nelícuje ku kovovému rámu, podarilo sa mi dokonca do tejto medzery vsunúť list papiera. Spomenuté vady však môžu byť iba na testovanom kuse. Neodporúčam tiež skúšať vodeodolnosť zariadenia. To naše, hoci z normálneho predaja, by som do vody radšej neponáral.

Xiaomi si dalo záležať a vytvorilo naozaj krásny telefón, ktorý sa pohodlne drží v ruke. Jediné, čo môže prekážať, je čierny rámček okolo displeja hrubý cca 1,5 mm a nie úplne bezchybné spracovanie nášho kusu.

Hardvér

Srdcom zariadenia je najnovší high-end procesor z dielne Qualcomm, Snapdragon 820. V najlacnejšej verzii, ktorú máme práve v rukách, má takt 1,8 GHz, grafické jadro Adreno 530 je taktované na 510 MHz. Výbavu dopĺňa 3 GB LPDDR4 1333 MHz dual-channel RAM. V útrobách Mi 5 je to najlepšie, čo je momentálne dostupné na trhu, má preto výsadu bojovať s vlajkovými loďami spoločností Samsung, LG, HTC a iné. Výkon bol testovaný v syntetických benchmarkoch Antutu, Geekbench, Vellamo, PCMark, 3DMark, Epic Citadel, GFXBench a Androbench. Výsledky boli ohromujúce a zodpovedajú uvedenej výbave. Najvyššie skóre v Antutu 6.0.1 bolo 114474, Geekbench single core 1932 a multi core 4681.

Minulý rok sa Snapdragon 810 neslávne preslávil ako výhrevné teleso, preto som si dal záležať na testovaní teplôt a thermal throttling. Antutu som pustil bezprostredne 4-krát za sebou a Mi 5 sa ani nezadýchalo, ani nezohrialo. Iný scenár bol pri Geekbench, ktorý som pustil 7-krát za sebou. Telefón sa zahrial, no našťastie thermal throttling prítomný nebol, skoré sa výrazne nemenilo. Otestované boli aj hry Realracing 3, Modern Combat 5 a GTA SA, ktoré telefón zvládol úplne s prehľadom, dokonca GTA SA na maximálnych nastaveniach. Som však toho názoru, že tieto hry zvládne väčšina dnešných smartfónov, a preto som spravil ešte jeden test – emuláciu PSP hry Assassin’s creed Bloodlines. Ako bývalý majiteľ zariadení s procesormi Snapdragon 800 a 810 viem presne porovnať generačné rozdiely medzi týmito procesormi. S radosťou vám môžem oznámiť, že hra konečne beží plynule a bez akéhokoľvek sekania.

Vnútorné úložisko je typu UFS 2.0, také isté nájdeme aj u vlajkových lodí spoločnosti Samsung. Sekvenčné čítanie a zápis je podľa Androbench 422 MB/s, respektíve 124 MB/s. Po prvom spustení je pre používateľa voľných 23,53 GB z celkových 26,35 GB. Rozbalenie 520 MB veľkého ZIP súboru trvalo 34 sekúnd.

USB type-C konektor je verzie 3.1 gen 1 (3.0), podporuje Quick Charge 3.0. Prenos 520 MB veľkého ZIP súboru z PC trvalo 14,5 sekundy – 35 MB/s. Bezdrôtová myš a klávesnica boli pripojené cez OTG bez najmenších problémov, USB kľúč však telefón neprečítal. Zrejme sa jedná o problém Global ROM, ktorá by mala byť čoskoro aktualizovaná, alebo redukcie, ktorú som použil, pretože samotný telefón OTG podporuje.

Výdrž

Telefón sa s dodávanou nabíjačkou a káblom nabíja relatívne rýchlo, pri teste z 0 na 100 % som nameral tieto hodnoty:

- 5 min - 11%

- 10 min - 19%

- 15 min - 28%

- 30 min - 52%

- 85 min - 100%

Nabíjanie je veľmi rýchle, posledných 20 % sa dobíja pomaly. Problémom však je zohrievanie telefónu počas nabíjania, odporúčam preto telefón počas nabíjania radšej nepoužívať. Batéria má kapacitu 3000 mAh. Deň náročného používania zvládne telefón s prehľadom.

Displej

Zobrazovacou jednotkou je 5,15” 1080p Full HD IPS LCD displej, 428 PPI, 1500:1 kontrast, 95 % NTSC a s vysokou svietivosťou 600 Nit. O ochranu displeja sa stará najnovší Corning Gorilla Glass 4. Displej je jednou z veľkých predností telefónu, je krásne jemný, podanie farieb je verné, na displej je radosť sa pozerať. Veľkým pozitívom je tiež výborná čitateľnosť na priamom slnku - nestretol som sa s tým, že by sa displej nedal prečítať, ani na pravé poludnie so slnkom za chrbtom.

Pod displejom nájdeme domáce tlačidlo s integrovaným snímačom odtlačkov prstov pokrytým keramikou. Snímač je veľmi rýchly a presný. Neprečítanie odtlačku je veľmi ojedinelé a snímač funguje v 95 % prípadoch ukážkovo.

Konektivita

Konektivita na najvyššej úrovni nesmie chýbať, telefón má 802.11a / b / g / n / ac dual-band Wi-Fi s MU-MIMO technológiou, Wi-Fi Display a Wi-Fi Direct. Bluetooth je vo verzií 4.2 a nechýba ani Bluetooth HID. NFC je plne vybavené, podporuje čítanie, zápis, P2P (Android Beam), a tiež emuláciu rôznych kariet, ako je napríklad karta na MHD. NFC som otestoval na kartičke, ktorú som dostal od Tatra Banky. Prečítať už zapísané údaje a zmeniť ich zvládol telefón bez problémov.

Telefón podporuje Dual SIM, do zásuvky idú dve nanoSIM karty. Xiaomi MI 5 podporuje LTE pásma band 3 (1800 MHz) a band 7 (2600 MHz), no chýba mu podpora band 20 (800 MHz).

Pre úplnosť uvádzam aj pásma 3G (1800 / 2100 MHz) a 2G (900 / 1800 MHz). Absencia LTE 800 MHz môže byť zásadný problém pre slovenského používateľa, ja som však so 4G v Bratislave nemal problém. Nechýba podpora VoLTE (Voice over LTE).

Pásmo 800 MHz používa O2 (spolu s 1800 MHz), Orange (spolu s 2600 MHz) aj Telekom (spolu s 1800 a 2600 MHz). V mestách dávajú operátori prednosť vyšším frekvenciám, no mimo miest bude absencia 800 MHz pásma určite problém. Výnimkou je SWAN (4ka), ktorý používa na LTE iba pásmo 1800 MHz.

V zariadení nechýbajú ani akcelerometer, gyroskop, magnetometer, kompas, barometer, GPS, AGPS, GLONASS, Beidou a NFC. GPS lokalizácia je extrémne rýchla, hneď po spustení Google Maps je vidieť súčasnú pozíciu. NFC číta aj zapisuje bez problémov.

Hovory sú na telefóne čisté a dostatočne hlasné. Hlavný reproduktor je hlasný, pri vodorovnom držaní je však prekrytý rukou tak ako u väčšiny telefónov.

Softvér

MIUI dlhodobo patrí medzi najlepšie nadstavby Androidu, preto sa teší obľube používateľov a komunít. Verzia 7, ktorá je nainštalovaná na Mi 5 beží, na Androide 6.0 Marshmallow. Testovaná Globálna ROM vo verzii stable v tomto momente nemá podporu slovenského a českého jazyka. Pri MIUI sa netreba obávať chýbajúcich aktualizácii, samotný systém je z veľkej časti poháňaný komunitou.

Dôkazom toho je aj československá stránka miuios.cz, ktorá je oficiálnym distribútorom lokalizovaných systémov pre našu krajinu. MIUI CZ SK ROM s týždennými aktualizáciami bola 23. 4. zverejnená, na jej inštaláciu je však potrebné požiadať o odomknutie bootloader priamo Xiaomi, čo trvá približne 10 dní.

Taktiež nie je problém sa obrátiť na fórum s akoukoľvek otázkou. MIUI možno nie je primárne určené pre náš trh, no nič nebráni v tom ho u nás používať.

Dizajn nadstavby je veľmi špecifický, chýbajúce menu aplikácii je štandardom. Nemá význam porovnávať MIUI s čistým Androidom, to by bol úplne iný článok. Musíme však spomenúť zaujímavé aplikácie a funkcie, ktoré systém obsahuje. Xiaomi si dalo veľmi záležať na displeji Mi 5 a kvalitný hardvér doplnili množstvom nastavení a pomôcok. Nastaviť si môžete saturáciu farieb, zaujímavé funkcie sú čitateľský režim, ktorý sfarbí displej do žlta, čím šetrí oči a zaujal nás aj režim ovládania jednou rukou.

Ten umožňuje zmenšiť všetok obsah na obrazovke na rozmery 3,5'', 4,0'' alebo 4,5''. Spúšťa sa prejdením prsta cez home button a pravé alebo ľavé tlačidlo podľa toho, ktorou rukou telefón držíte. Notifikačná dióda mení farbu podľa úrovne nabitia počas nabíjania a podľa druhu notifikácie, jej farby je možné upraviť. Ďalšou zaujímavou funkciou je zdieľanie hesla pripojenej Wi-Fi siete cez QR kód, stačí kliknúť na pripojenú Wi-Fi sieť v zozname dostupných sietí.

Stláčanie hlavného tlačidla sa dá nahradiť priložením prsta k tlačidlu. To je veľmi návykové.

Prekážalo mi, že po zapnutí telefónu alebo reboote je potrebné zadať heslo manuálne, pretože odtlačok prsta nie je akceptovaný. Ale to je bežné aj pre konkurenčné telefóny, napríklad s iOS. Upozornenia sa v notifikačnej lište zobrazujú ako tri malé bodky, v hornej lište tak nevidíte ikonky aplikácií, z ktorých upozornenia pochádzajú. Nie je tak možné určiť, aké upozornenie máte, treba vyrolovať notifikačnú lištu. Keď podržíte prst na niektorom upozornení, objaví sa ponuka pre ich úpravu.

Rýchle nastavenia v notifikačnej lište je možné upravovať. A nezabudnite, že ponuku skratiek je možné posunúť dohora, čím sa zobrazia ďalšie šikovné voľby pre vypnutie podsvietenie tlačidiel, vytvorenie hotspotu, spustenie režimu pre pohodlné čítanie, atď.

Telefón je primárne určený pre čínsku distribúciu, a preto obsahuje aj čínske aplikácie. Ich množstvo však záleží na tom, akú ROM má zariadenie nainštalovanú. Ak sa jedná o čínsku verziu, bloatwareu v nej nájdete naozaj veľa, v Global ROM je ho pomenej a nechcené aplikácie je možné odinštalovať alebo vypnúť. MIUI CZ SK ROM neobsahuje žiaden bloatware. Niektoré vstavané aplikácie sú však občas veľmi užitočné, medzi ne patrí napríklad voľba tém alebo Mi remote pre využite IrDA (infraportu).

Témy okrem ikon a pozadia dokážu zmeniť aj notifikačnú lištu a nastavenia, takže ak sa vám dizajn MIUI nepáči, máte možnosť naň navliecť témy čistého Androidu. Mi remote slúži na použitie infračerveného vysielača a komunikáciu s množstvom elektrospotrebičov. Podarilo sa mi aplikáciu spárovať s Panasonic smart tv, LG monitorom aj Panasonic HiFi sústavou, takže telefón dokáže nahradiť všetky ovládače v domácnosti.

Fotoaparát

Hlavný fotoaparát tvorí 16-megapixelový Sony IMX298 snímač so 4-osovou optickou stabilizáciou, šiestimi šošovkami, ƒ/ 2.0 svetelnosťou a je chránený zafírovým sklom. Tiež sa môže pochváliť fázovým zaostrovaním PDAF, automatickým HDR, 14-bitovým Qualcomm Spectra ISP procesorom, technológiou na vylepšenie fotenia tmavých scén ako aj 32-sekundovou expozíciou v manuálnom móde.

Nechýba ani panoramatický režim, burst mód a rozpoznanie tvárí. Blesk je dvojtónový a pri použití ako svietidlo má teplé farby. Nahrávať video je možné v 4K @ 30 FPS, 1080p @ 30 FPS, 720p @ 30 FPS ako aj slow-motion 720p @ 120 fps.

Predný snímač je 4-megapixelelový, s pixelmi veľkými 2 µm, preto ho môžeme označiť ako Ultrapixel fotoaparát. Svietivosť je opäť ƒ/ 2.0, snímať dokáže v 80° širokom uhle. Zaujímavosťou je detekcia tváre s funkciou beauty (krása), ktorá dokáže jednak rozoznať pohlavie a vek, ako aj vylepšiť tvár v reálnom čase, či už pri fotkách alebo video hovoroch.

Papierovo je telefón výborne vybavený, aký je však v reáli? Zaostrovanie je rýchle, 4-osová stabilizácia je nápomocná a HDR schopné. S predným fotoaparátom si užijete veľa zábavy, keď zistíte, koľko rokov vám telefón odhaduje a dlhovlasí muži budú neraz označení za ženy. Jediné, čo je možné vytknúť, je zas a opäť snímanie pri zlých svetelných podmienkach, avšak celkovo Mi 5 rozhodne nesklame.

UKÁŽKA FULL HD VIDEA Z PREDNEJ KAMERY (súbor 64 MB, MPEG4; 1920 x 1080 b., 30 fps; celkovo: 112 MB / min.)

UKÁŽKA 4K VIDEA (súbor 371 MB, MPEG4; 3840 x 2160 b., 30 fps; celkovo: 314 MB / min.)

Prostredie fotoaparátu je veľmi vydarené a plné funkcií. Skladá sa z troch obrazoviek – režimy a nastavenia, záber, filtre. V polohe na ležato medzi nimi prepnete posunom hore / dole. Prepínanie medzi hlavným a predným fotoaparátom uskutočníte zas posunom do strany.

Záver

Xiaomi Mi 5 je dostupné v 3 farebných prevedeniach (biela, čierna, zlatá) a v troch výkonnostných variantoch:

- Mi 5 (32GB) - Snapdragon 820 Max takt 1.8GHz, Adreno 530 GPU 510MHz, 3GB LPDDR4 1333MHz Dual Channel, 32GB ROM UFS2.0

- Mi 5 (64GB) - Snapdragon 820 Max takt 2.15GHz, Adreno 530 GPU 624MHz, 3GB LPDDR4 1866MHz Dual Channel, 64GB ROM UFS2.0

- Mi 5 Pro (128GB) - Snapdragon 820 Max takt 2.15GHz, Adreno 530 GPU 624MHz, 4GB LPDDR4 1866MHz Dual Channel, 128GB ROM UFS2.0. Mi 5 Pro je iba v čiernom prevedení a namiesto skla je zadná časť keramická.

Mi 5 si vzhľadom na dizajn, výbavu a cenu rozhodne viac zaslúži titul 2016 Flagship killer, ktorý si minulý rok neprávom nárokoval OnePlus 2. Nebude to mať však ľahké, na trh sa valí množstvo konkurencie so Snapdragon 820. Čím vie teda Mi 5 zaujať a pre koho je určené?

Telefón by som odporučil všetkým, ktorí hľadajú najlepší pomer cena – výkon. Mi 5 je rozhodne krásny telefón, s množstvom zaujímavých dizajnových detailov, aktuálne najlepšou dostupnou výbavou a taktiež výbornou softvérovou podporou. Za cenu približne 400 eur, vrátane poštovného a DPH, môžete získať telefón, ktorý môže konkurovať dvojnásobne drahším zariadeniam, ako je napríklad Samsung Galaxy S7, LG G5 alebo HTC 10. Predsudky proti "Číňanom" treba odložiť, šancu si Mi 5 rozhodne zaslúži, pretože ani náročného používateľa nesklame.

Kde však Xiaomi Mi 5 kúpiť? Nájdete ho aj v slovenských e-shopoch, avšak za relatívne vysoké sumy. Zaujímavou možnosťou je nákup priamo z Číny. Najrozumnejšou z možností je asi stránka www.ibuygou.com, nakoľko ponúka rýchle dodanie cez DHL. Ešte väčším lákadlom je však dvojročná záruka a servisné strediská v Európe.

Videorecenzia

Ukážkové snímky z mobilu

foto s HDR

foto s HDR

foto s HDR

foto s HDR

Diskusia k článku:

Profile picture for user marek.ceman@gmail.com

Wayne 27.04.2016 - 17:04

Tak toto som zlhtol ku popoludnajsej kave. Tomas, palec hore, vyborne. Paci sa mi triezve hodnotenie, aj styl pisania. O kladoch a zaporoch MIUI by sa dal napisat samostatny clanok :)

Nightmare27.04.2016 - 17:40 Trvalý odkaz

Tomas B. je nejaky novy vo Fony.sk?
Wayne tak napis ja si to precitam rad myslim tie +/-

ufo127.04.2016 - 17:48 Trvalý odkaz

By ma zujimalo ci to 4k video je v max kvalite, alebo tel. este umoznuje zvysit datovy tok.Na modrej oblohe na 4K TV vidno vyrazne artefakty. V inych castiach som ich nevidel. A este sa chcem opytat ci ta cena je konecna a tel. pride priamo na adresu, alebo sa bude platit clo a DPH?

Kubo10203027.04.2016 - 17:58 Trvalý odkaz

Konkrétne daný model nebol kupovaný zo stránky iBuyGou ale z Aliexpressu (od predajcu Top-One). Ale rozhodne je pre zákazníka lepšie, aby kúpil telefón cez iBuyGou a mal dvoj ročnú záruku. Odporúčam všal priplatiť "duty insurance" aby ste mali istotu, že aj keď Vám to odchytia colníci, tak Vám to iBuyGou preplatí. Clo sa pri telefónoch neplatí, jedine DPH čo je 20% z ceny telefónu (cca niečo okolo 64€ pri cene 320€).

Celá diskusia 38 príspevkov