Zoznamky na Slovensku: Tinder vs. Badoo

Aké sú dnes moderné zoznamky na Slovensku? Vyhráva klasika alebo novodobé aplikácie do smartfónov?

Na internete dnes môžete využiť niekoľko tradičných zoznamiek. Ani jedna síce nenahradí bežné stretnutie dvoch navzájom sympatických ľudí, ale ako doplnkovú možnosť ich neradno kritizovať. Predstavte si napríklad slobodnú mamičku, ktorá musí zvládať výchovu dieťaťa, chodiť do práce a vo voľnom čase sa venuje športu či rodine. Jej možnosti stretnúť potenciálneho partnera sú veľmi obmedzené a na zoznamke aspoň môže rovno svoju situáciu opísať, a čakať na chlapa, ktorému dieťa neprekáža. Podobných prípadov je mnoho. Ľudia, ktorí sa po rokoch vracajú na Slovensko a hľadajú spriaznenú dušu alebo "cépečkári" v Bratislave, ktorí tam prišli za prácou a poznajú len zopár kolegov, ktorí už majú svoj život.

Po kliknutí na obrázok sa snímka zväčší. Šípkami na klávesnici potom môžete ľahko preskočiť na ďalší.

Po tridsiatke sú dôvody na zoznamku ešte jasnejšie. Začnete si uvedomovať, že vám partner naozaj chýba, že bez neho si rodinu nezaložíte a vašim kamošom začínate závidieť spokojné vzťahy, často už aj s pribúdajúcim počtov potomkov. V práci sa vám darí, ale vy viete, že to nie je to najdôležitejšie. Na diskotéky ste starí, v knižnici ste boli naposledy na strednej škole, pri večernom behu sa zoznamuje dosť ťažko a v divadle ešte ťažšie. A tak po roku márneho hľadania si poviete, že to skúsite aj na internete.

Často tiež platí, že dôvody na zoznamovanie cez internet bývajú až príliš povrchné: nuda, nespokojnosť s aktuálnym partnerom, zvyšovanie ega, príležitostný sex, čerstvý rozchod až po "neviem, čo chcem". Práve preto nesmiete byť na zoznamke príliš naivní. Opatrnosti nie je nikdy dosť. Samozrejme, tak ako s naivitou, ani s opatrnosťou to netreba preháňať.

Povrchné dôvody na zoznámenie často dopĺňajú vysoké nároky: "viem, čo chcem, a kým to nenájdem, budem radšej sám/sama". Vždy je to však lepšie než brať všetko, čo príde. Keď potom stretnete človeka, ktorý tie vaše šialené nároky spĺňa, užijete si to s ním dvojnásobne. Aj v tomto prípade platí, že všetkého veľa škodí a prehnané nároky vedú k osamelému životu.

Dosť však bolo psychologických rečí, poďme na prax! Po niekoľkých mesiacoch skúšania rôznych zoznamiek som prišiel k nasledovným záverom:

1. Vždy je lepšie sa zoznámiť naživo. Na kamošovej svadbe, večierku, pracovnej ceste, dovolenke... Vtedy nemusíte riešiť, či si budete navzájom sympatickí. Ak vám dala dotyčná osoba svoje číslo a prikývla na rande v stredu večer, máte väčšiu šancu na úspech než po týždni posielania správ na Tinderi.

2. Zoznamky sú len doplnkom, prostriedkom ako stretnúť človeka, ktorý spĺňa nejaké vaše kritériá. Ale väčšinou vedú ku sklamaniu, že človek, ktorý vám bol sympatický cez správy aj neskorší telefonát vás naživo až tak nepriťahuje. Na to buďte pripravení a nečakajte od zoznamky, čo vám nedokáže dať.

4. Zoznamky ako Partnernaurovni.sk či mne podstatne sympatickejší projekt Dvaja.sme.sk sú určené skôr pre konzervatívnych a starších ľudí. Ostáva tam zachovaná určitá dávka romantickosti a príchuť tradičného písania listov.

5. Na Badoo nájdete väčšinou menej vzdelaných, často povrchných ľudí, ktorí sa chcú ukazovať a páčiť iným. Podľa mojich pozorovaní vyhráva na vidieku a v menších mestách. Badoo je ideálne na zabíjanie času. Vidíte, kto navštívil váš profil, ako je od vás ďaleko, v platenom konte aj to, komu sa páčite. Pri posielaní správ nechýba pripájanie fotografií, hlásenia v hornej lište Androidu či na displeji iPhonu vás upozornia na nové prijaté správy aj rôzne iné veci. Výhodou Badoo je aj webová aplikácia, takže si môžete s ľuďmi písať aj na počítači.

6. Tinder je moderná appka, ktorá z vás neťahá peniaze za každú cenu. Výhodou prémiového konta je možnosť ručne zmeniť vašu polohu. Ak ste cez týždeň v Bratislave a víkendy vo Zvolene, je dosť možné, že budete chcieť byť aj cez víkend vyhladateľní Bratislavčanmi. Alebo sa nudíte niekde na služobnej ceste, no určite si nechcete hľadať kamošku z Prahy, kde ste na týždňovom školení.

Moderný a menej otravný princíp Tinderu sa mi po niekoľkotýždňovom používaní páči viac. Ak nejakú fešandu označím ako sympatickú (Like), dozvie(me) sa to až v prípade, že sme si sympatickí navzájom.

Ale to už zachádzam do detailov, ktoré lepšie vysvetľujem v nasledujúcom videu:

A pridávam ešte nejaké postrehy, ktoré sa vám môžu zísť pri zoznamovaní sa cez internet:

Linky na stiahnutie:

Tinder (Android, iOS)

Badoo (web, Android, iOS, Windows Phone)

Záver

Skúšať všetky zoznamky v jednom čase bol šialený nápad. Ak by som si mal vybrať, určite by som dnes využil iba Tinder. Hoci žijem na vidieku, som skôr mestský a moderný človek. Ak by som žil dlhodobo v menšom meste v strede Slovenska, na Badoo nájdem určite viac ľudí v mojom okolí. A z väčšej ponuky sa lepšie vyberá. To je jasné. Princíp Tinderu a jeho plnohodnotné fungovanie aj bez platenia mi sú však jednoznačne sympatickejšie.

Vždy však platí, že ani na najlepšej zoznamke na svete nemáte istotu, že tam nájdete dobrého partnera. Lebo práve hodnotnejší ľudia, ktorí netrávia hodiny denne na sociálnych sieťach a zoznamkách, ktorí nežijú počtom lajkov na Instagrame, sa pohybujú skôr po reálnom svete a internet používajú len na prácu a komunikáciu s najbližšími.

Diskusia k článku:

markos9 09.04.2016 - 01:36

pekný článok, dobrý test :) nájsť niekoho fajn na vážny vzťah a pekný život je veľmi vzácne, ale verím že každý raz nájde to svoje šťastie :)

j01.02.2018 - 12:27 Trvalý odkaz

Davajte si pozor na portal be2.sk . Bez zaplatenia tam nemozete robit takmer nic. Ja som si vybral jeden mesiac za cca 5 euro, co som si vsak pri plateni nevsimol, malymi pismenkami dole bolo, ze po mesiaci sa mi predplatne automaticky predlzi na dalsie 3 mesiace ale pozor za 60 euro!!!!!!
Takze jeden mesiac za 5 a 3 mesiace za 60? Nekale praktiky. Cennik samozrejme nemaju, cenu sa dozviete az pri platbe. Vypovedat clenstvo tiez nie je vobec jednoduche, chcu podpisany a naskenovany dokument a preveruju fax.

Celá diskusia 2 príspevky