Porovnanie fotoaparátov: Galaxy S7 vs. iPhone 6S

Ako fotí čerstvá novinka od Samsungu v porovnaní so zabehnutým konkurentom od Applu? Súboj 12 Mpix prichádza!

Tento typ článkov dá naozaj veľa práce. Navyše, nikdy s ním nebudeme úplne spokojní. Ešte by to chcelo takýto záber, a potom takýto... Lenže v tomto prípade to síce bola drina, ale verdikt je takmer jednoznačný. Rovno môžeme napísať, že Samsung Galaxy S7, resp. S7 edge fotí lepšie než iPhone 6S, ktorý už v tomto smere potrebuje nástupcu.

Lenže nič nie je také ružové, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Napríklad Samsung použil širokouhlú prednú kameru, ktorá však už opticky výrazne deformuje obraz. A to isté platí aj o hlavnom fotoaparáte. Z rovnakého bodu síce nasníma viac, ale rohy sú už jemne deformované a pri makro záberoch je tento jav ešte výraznejší. iPhone vyhráva ešte v jednej vlastnosti - rýchlej regulácii expozície nielen na zadnom, ale aj na prednom fotoaparáte. Keďže túto funkciu využívam veľmi často, na prednej kamere Samsungu by mi chýbala. Lenže tam to zase zachraňuje režim HDR, ktorý na prednej kamere iPhonu neviete natvrdo zapnúť. Aktivuje ho až automatika.

ikona

Základné info: Samsung Galaxy S7 (SM-930F)Smartfón ponúka rovnaký 5,1” displej ako vlanajší model, dostal však 4 GB RAM, 12 Mpix fotoaparát s rekordnou svetelnosťou objektívu a optickou stabilizáciou, odolnosť voči vode či 3 000 mAh batériu.

ikona

Základné info: Apple iPhone 6SFaceliftovaný iPhone zostal verný minuloročnému dizajnu, ponúka však odolnejšie telo a 12-megapixelový zadný či 5 Mpix predný fotoaparát. Zachovaná šikovná čítačka odtlačkov, pamäťové verzie so 16 GB základom i NFC pre Apple Pay.

Rozlíšenie, ohnisková vzdialenosť a pomer strán

Rok 2016 vraj bude rokom fotomobilov. Vraj sa fotoaparáty v smartfónoch posunú zase tým správnym smerom - k zvýšeniu kvality, rozumnému počtu megapixelov a lepšej optike. iPhone to ešte len čaká, Samsung však už karty ukázal. A sú fakt dobré.

Samsung zanevrel na pomer strán 16:9 a nainštaloval snímač s pomerom strán 4:3. Ak teda prepnete na 16:9, dosiahnete orez z 12 Mpix na 9 Mpix. Nie je to žiadna tragédia, ale už dva roky čakám, kedy Apple ponúkne širokouhlý snímač a teraz sa na túto stranu barikády presunie opäť aj Samsung. Sony už ponúka kompromisné riešenie, kedy snímka 16:9 nie je výrezom zo 4:3, ale ponúkne reálne väčšiu šírku, a Samsung ho v tom zase nechá samého? Ja tvrdím, že je to škoda. Môj monitor na notebooku má pomer strán 16:9. A keby som mal televízor, aj ten by mal. Aj monitor. Aj projektor. Aj displej väčšiny androidov ponúka takýto pomer strán. Teraz, keď si otvorím plnohodnotnú snímku na Galaxy S7, využívam displej len čiastočne. Podobne, ako na iPhone. Zvláštny prístup.

Ohnisková vzdialenosť objektívu es-sedmičky je menšia. Tým pádom z jednej pozície vytvoríte bohatší záber. Ak ale chcete odfotiť napríklad nejaký dokument na A4, musíte sa k papieru priblížiť viac než s iPhonom. Výsledkom je nerovnako ostrý obraz po celej ploche aj optická deformácia (súdkovitosť). Takže nie je všetko zlato, čo sa blyští. Ja osobne mám širokáče rád, ale myslím, že Apple zvolil optimálnu ohniskovú vzdialenosť. Je to však iba môj názor. Akonáhle začnem fotiť prvú oslavu v babkinej obývačke, radšej siahnem po širokouhlom Samsungu.

Zadné fotoaparáty ponúkajú úplne zhodné rozlíšenie snímok, a to 4032 x 3024 bodov. Predné 5 Mpix fotoaparáty sa už v konkrétnych rozmeroch mierne líšia. Oveľa dôležitejší je však rozdiel v ohniskovej vzdialenosti. Ak čo najviac natiahnem ruku s iPhonom 6S, zmestím sa do záberu ja a možno ešte štyria kamoši. Ak potom vezmem Galaxy S7 a spravím to isté, môžeme sa naraz odfofiť aj všetci spolužiaci na stretávke zo strednej. Obrazne povedané. Je to fakt veľký rozdiel. Tváre však budú ostrejšie na iPhone, Samsung zase skôr dbá na ostré pozadie. Ak sa teda s frajerkou usmievate do prednej kamery Samsungu, bude ostrý skôr bojnický zámok za vami, ak do iPhonu, budete mať ostrejšie tváre vy, ale zámok bude na tom už trochu horšie. Je už len na vás, čo preferujete.

Pohodlie držania

Veľmi dôležitá vlastnosť, na ktorú sa zabúda. Ale v tomto prípade ťažko hľadať víťaza. iPhone 6S má vyslovene zaoblené tvary, takže bez puzdra si ho neberiem ani na nákup, nieto na výlet, kde budem aj niečo snímať. A v prípade Galaxy S7, aj S7 edge by som spravil asi to isté. Úprimne, neviem povedať, ktorý sa lepšie drží. Ale prostredie má ergonomickejšie zvládnuté Samsung. Palec pravej ruky má k dispozícii aj tlačidlo záznamu videa, aj vytvorenie statickej snímky, aj prepnutie na prednú kameru, aj režimy. Takto to má byť!

Rýchly štart

Rýchle dvojité stlačenie hlavného tlačidla pod displejom spustí fotoaparát Samsungu v akejkoľvek situácii. Je to veľmi praktické aj návykové. Na iPhone 6 (nie 6S) som si zas pochvaľoval bezchybné rýchle spustenie fotoaparátu z odomykacej obrazovky. Lenže 6S má tak nenormálne rýchlu čítačku prstov, že odomykaciu obrazovku pri použití palca nikdy nevidím. Šialené.

Prostredie fotoaparátu

iPhone sa drží starého prostredia. Doplnil Live photos (väčšiu somarinu som dlho nevidel, ale niekomu sa to snáď aj páči), všetky nápisy sú stále drobunké a režim video si žiada najprv prepnutie. Na druhej strane musím povedať, že fotoaparát často spúšťam cez 3D Touch, teda silné stlačenie ikony Fotoaparátu a výber z rýchlej ponuky: odfotiť (mohla tam byť radšej Panorama), spomalené video, video, urobiť selfie. Takže mi ani neprekáža, že prepínač na prednú kameru je v prostredí fotoaparátu na nevhodnom mieste, lebo ak idem robiť "svojku", využívam 3D touch.

HDR si Samsung pamätá aj pri ďalšom spustení fotoaparátu. Už dlhé roky túto funkciu (a jej zvládnutie) na Samsungoch chválim. iPhone ponúka už sám o sebe prekvapivý dynamický rozsah snímača, takže HDR je tu decentné, no možno by som občas uvítal možnosť nastaviť vyššiu intenzitu tejto funkcie. Ale na iPhone je všeobecne tých nastavení fotoaparátu pomenej. A vždy kvôli nim musíte otvárať nastavenia celého smartfónu.

Na iPhone musíte na záznam videa najprv prepnúť. Samsung zas, keďže prešiel na foto pomer strán 4:3, pred začatím záznamu záber oreže. Ak si chcete záznam 4K videa dopredu pripraviť, prepnite na fotoaparáte na pomer strán 16:9. Ak zvolíte záznam Full HD, nepomôže ani to. Pred začiatkom záznamu nastane orezanie obrazu. Práve kvôli tomu (rád natáčam Full HD, 60 fps, ak to je možné), začínam preferovať prepnutie do režimu videa ako na iPhone. Vždy viem, čo bude na videu vidno, a čo už nie.

Režim panorama na Samsungu môžete doplniť funkciou Filmová panorama. Počas snímania panorámy sa tak zaznemaná aj video. Ak v tom vidíte význam, napíšte ho, prosím, do diskusie. Na oboch prístrojoch dosahuje panoráma bohovské výsledky. A nezabúdajte, ak telefón držíte na ležato, môžete vytvoriť aj panorámu dohora! Napríklad, keď stojíte pred nejakou pamiatkou, ktorá sa vám nezmestí do záberu.

Keď ťuknete prstom na nejaký objekt v zábere, Samsung naň zaostrí a ponúkne vám doladenie expozície. Ak na ňom podržíte prst, uzamknete aj expozíciu, aj zaostrenie. A tu preberá štafetu iPhone. Ten dokáže tieto veci tiež, ale ponúkne doladenie expozície aj po jej uzamknutí podržaním prsta. A verte, neverte, používam to. A dokáže to aj pri snímaní prednou kamerou.

Manuálny (profesionálny) režim Samsungu prináša body navyše. Meniť môžete expozíciu, iso, expozičný čas, vyváženie bielej farby aj zaostrenie. Zábavné sú aj ďalšie režimy (videokoláž, živé vysielanie, virtuálna snímka, jedlo, hyperčasozberné snímanie vo Full HD rozlíšení, atď.)

Objektív, ostrosť, makro

Ak Samsung vyniká v makro režime, tak s ním zase prináša optickú deformáciu záberu po okrajoch. Takže sa nedá povedať, či je to výhoda. Ale celkovo nemám k zaostrovaniu, presnosti či rýchlosti oboch fotoaparátov výhrady. S obomi sa mi fotografuje prirodzene rýchlo a dobre.

Predná kamera

V tomto odseku už len zopakujem, že Samsung ponúka kameru s podstatne menšou ohniskovou vzdialenosťou zaostrenú na pozadie, iPhone je zas zaostrený na tváre pred displejom a pozadie je mierne rozmazané.

Čitateľnosť na slnku

Tento odsek doplním, akonáhle vyjde slnko. Alebo nám môžete pomôcť vy, v diskusii. Celkovo však s čitateľnosťou displeja S7 alebo iPhonu 6S na slnku nemám vážny problém.

Kvalita snímok

Jednotlivé snímky nájdete nižšie, no celkovo tvrdím, že Samsung Galaxy S7 (S7 edge) vytvára ostrejšie, farebnejšie a celkovo krajšie snímky. Máte iný názor? Rád si ho prečítam v diskusii.

Večerné zábery a blesk

Vyrovnaný súboj mierne vyhráva Samsung. Pri zázname videa večer je to už úplne jednoznačné.

Stabilizácia

Optická stabilizácia je fajn vec, ale napríklad mne na nej nezáleží. Takže by som si podľa nej mobil nevyberal. No v prípade S7 jej prítomnosť prináša len výhody a na obraze vôbec nebadať žiadny negatívny dopad tejto funkcie. Pri zázname videa dokážu oba prístroje zázraky. Aj digitálna stabilizácia videa iPhonu 6S je úplne neuveriteľná.

Záznam videa

Oba zvládajú záznam 4K videa, oba dokážu nahrávať Full HD videa 60 fps, oba ponúkajú výbornú stabilizáciu (Samsung navyše optickú a pri menej než UHD rozlíšení aj prídavnú digitálnu), Samsung však točí podstatne svetlejšie video v noci. Práve večerné zábery iPhonom ma dokážu občas sklamať. Niekedy by som uvítal aj menšie fps (dlhšie expozičné časy jednotlivých záberov), ale ak moja neter sfukuje sviečku na torte a na snímke vidno len sviečku, tak to dokáže naštvať. Samsung takéto problémy nemá.

Úložisko

Samsung Galaxy S7 ponúka viac než 20 GB reálne dostupného interného priestoru a podporu microSD kariet. iPhone si môžete kúpiť v 16 GB aj 128 GB verzii. Čo je lepšie, necháme na vás.

Prezeranie snímok

Displej Galaxy S7 je jemnejší, väčší, ponúka oveľa pohodlnejšie listovanie snímkami. Na iPhone zas môžem pochváliť rýchle reakcie, aj keď mám 90 GB fotiek a videí v galérii (odskúšané). iPhone nezaváha, ani keď listujem stovkami záberov. Pre mňa je to dôležité. Samsung som takto veľmi zatiaľ nepotrápil. Galéria v S7-ke však ponúka trochu viac možností (triedenie, vytváranie priečinkov). Oba prístroje ponúkajú možnosť video jednoducho orezať. To sa občas zíde.

Práca so súbormi

OS Android je jasným víťazom. V tomto sa nemáme o čom baviť. Pripojenie USB kľúča, integrovaná čítačka microSD, file manager... Na iPhone pracujem zásadne len s Dropboxom, lebo pripojenie čohokoľvek externého nepripadá do úvahy.

Záver

iPhone 6S sa predáva už niekoľko mesiacov, no Samsung ho aktuálnou novinkou prekonal. Neznamená to, že iPhone 6S neponúka lepšie vlastnosti. Všetky som sa snažil spomenúť. Ale Galaxy S7 prináša viac muziky. Súhlasíte?

DETAILY (100 % výrezy)

Tip pre počítače: Obrázky odporúčame zväčšiť (klikom na obrázok). Kliknutím kolieskom myši sa obrázok otvorí v novej karte internetového prehliadača, pravým tlačidlom myši môžete zase snímky uložiť do počítača.

Tip pre smartfóny a tablety: Na jemných dotykových displejoch môžete snímky priamo v článku priblížiť a detaily porovnať bez klikania na obrázky.

FOTOGALÉRIA (pôvodné zábery)

Všetky fotografie v článku sú v plnej kvalite, otvorenie obrázkov kliknutím prináša len pohodlie listovania medzi jednotlivými zábermi (klikom otvoríte ten istý súbor). Ak máte v ruke smartfón či tablet, detaily si pozriete aj klasickým priblížením snímky dvomi prstami. Pravým tlačidlom myši alebo podržaním prsta na obrázku môžete slobodne snímky uložiť do vášho zariadenia.

Apple iPhone 6S

Samsung Galaxy S7

Apple iPhone 6S

Samsung Galaxy S7

Apple iPhone 6S

Samsung Galaxy S7

Apple iPhone 6S

Samsung Galaxy S7

Apple iPhone 6S

Samsung Galaxy S7

Apple iPhone 6S

Samsung Galaxy S7

Apple iPhone 6S

Samsung Galaxy S7

Apple iPhone 6S

Samsung Galaxy S7

Apple iPhone 6S

Samsung Galaxy S7

Apple iPhone 6S

Samsung Galaxy S7

Apple iPhone 6S

Samsung Galaxy S7

Apple iPhone 6S

Samsung Galaxy S7

Apple iPhone 6S

Samsung Galaxy S7

Apple iPhone 6S

Samsung Galaxy S7

Samsung Galaxy S7, predná kamera

Diskusia k článku:

Profile picture for user marek.ceman@gmail.com

Wayne 11.03.2016 - 18:35

Samsung ma nadherne detaily a ostrost. Ale budem to tvrdit vsade, iPhone je kral expozicie - fotka so zapadom slnka na parkovisku. Kym Samsung tlaci do preexpozicie, ajfon da zaberu hlbku. Dobru fotku nerobi uroven detailov, ale hlavne sposob akym fotograf zachyti svetlo. Pri fotkach samsungu som si asi pri kazdej povedal "vau :O" ale na fototrip by som vzal radsej ajfon. 6S+. ;)

vauvauvau11.03.2016 - 18:41 Trvalý odkaz

moze tu niekto do diskusie napisat vlastne poradit - lumia 950 vs samsung s7, ktory ma kvalitnejsi fotak?, inak fotky z s7 slusne

ondrakomous11.03.2016 - 19:26 Trvalý odkaz

mel jsem moznost lumii 950 zkouset, kamera je brutalni, jako fakt kvalitni, na to se chytaji jen nejlepsi androidy iphone 6s plus a samsung s6 edge. no "chytaji" v uvozovkach, prekousnu radsi trosku horsi fotak, ale zase dostanu lepsi system, zase kupovat si nokii jenom kvuli kamere, tomu rikam ulet. clovek se u tech top modelu muze dneska rozhodvat vylozene podle sympatii, jinak LG je dneska taky spicka, co se tyka mobilniho foceni. wayne, ma asi pravdu, taky apple povazuju za spicku, co se tyka mobilniho foceni, videa moc netocim, ale na iphonu hodne pouzivam pomaly zabery, to me strasne bavi.

gsmarena11.03.2016 - 19:54 Trvalý odkaz

suhlasim tentokrat s Risom- iphone 6S je prekonany po vsetkych strankach, ako zaznamom a kvalitou video vystupu tak aj kvalitou a urovnou foto vystupu.. tu niet o com debatovat S7-ka sa podarila po vsetkych strankach! len ta cena.. Mi5 je sice porovnatelne kvalitou foto ci videa,je aj o dost lacnejsi, no zas tam je velke minus ten nepristupny bootloader a u Mi5 navyse aj ochrana v kerneli dovtedy pokial tam nebude mozne dat oficialne prelozenu cz/sk miui rom ten fon pre mna zial "neexistuje" a podobne s pasmom B20(ktore je vlastne zamknute, hoci je tam-kedze snap 820 ho priamo podporuje) chcelo by to oficialne vstupit na EU trh a priniest oficialnu EU distribuciu Mi5 a prave u tohto modelu by to Hugo Barra mohol konecne zmenit nakolko sa jedna fakt o prelomovy kusok..

Profile picture for user mar.bartian@gmail.com

oxy11.03.2016 - 21:55 Trvalý odkaz

Na mi5 nie je nic prelomové, vcase svojho predstavenia priniesol len to co uz iní predstavili pred nim.. A na aku oficialne prelozenu rom cakas? :D
K tym fotkam :) myslim ze mobilne fotenie je skor o rychlych úpravách a filtroch pred zverejnenim na fb alebo instagram. Riesit ci je to dokonale alebo o fuz este lepsie asi ani nema velky zmysel.

Celá diskusia 51 príspevkov