Ericsson: do roku 2020 bude na internet pripojených 26 mld. zariadení

Ericsson vypustil do sveta ďalšiu štúdiu zameranú na používanie internetu v budúcnosti. Podľa nej bude vo svete v roku 2020 pripojených na internet 26 miliárd zariadení, z toho takmer 15 miliárd budú smartfóny, tablety, počítače a notebooky. Najstrmší nárast však zaznamenajú M2M (Machine-to-Machine) zariadenia.

Analytici Ericssonu očakávajú v najbližších rokoch strmý rast počtu pripojených zariadení. Dôvodom budú stále širšie možnosti uplatnenia M2M technológií využívaných v rôznych typoch aplikácií. Švédska firma tvrdí, že tento vývoj je v súlade s jej víziou, podľa ktorej máme v neďalekej budúcnosti dosiahnuť hranicu 50 miliárd pripojených zariadení.

Júnové vydanie Ericsson Mobility Report označilo mobilné telefóny za najväčší segment, ak hovoríme o pripojených zariadeniach. Aj keď v blízkej budúcnosti budú naďalej rásť, odborníci Ericssonu predpovedajú najväčší rast zariadeniam M2M (Machine-to-Machine).

“Dôvody môžeme hľadať v nových spôsoboch využitia vecí pripojených na internet. Všetko čo môže profitovať z pripojenia na sieť, bude pripojené. Či to budú automobily, rôzne typy senzorov alebo celé inteligentné výrobné linky. Mnohé z takýchto zariadení alebo celých odvetví dnes ešte ani neexistujú. Ak je reč o raste počtu pripojených zariadení, zaostávať nebudú ani domácnosti. Očakáva sa totiž, že práve tie budú motorom zavádzania pripojenej spotrebiteľskej elektroniky,” hovorí Marián Bezák, prezident Ericsson Slovakia.

ikona

Ericsson: do roku 2020 bude smartfóny používať 70 % populáciePodiel smartfónov voči tradičným tlačidlovým telefónom ešte stále nedosiahol svoj strop. Poukazuje na to prvá tohtoročná správa Ericsson Mobility Report (EMR). Podľa nej sa počet smartfónov do roku 2020 zdvojnásobí.

Na konci roku 2014 bolo vo svete zhruba 230 miliónov mobilných M2M pripojení, toto číslo bude v najbližších rokoch výrazne narastať. Dobrým príkladom týchto technológií je domáci alarm, kde senzory vo dverách a oknách, ako aj detektory pohybu a požiarny hlásič budú pripojené na centrálny alarm prostredníctvom mobilnej brány (cellular gateway).

Výhody používania mobilných M2M pripojení pre komunikáciu medzi zariadeniami (Machine-Type Communication - MTC) zahŕňajú stabilnú výkonnosť, bezpečnostné mechanizmy a globálny dosah. V súčasnosti sa štandardizujú ďalšie LTE a GSM/EDGE módy, aby dokázali uspokojovať rastúce MTC požiadavky

Zdroj: tlačová správa

Diskusia k článku:

Začať diskusiu